Tarihten Bugüne BMW Tasarımcıları ve Hikayeleri

Performans, teknoloji ve sürüş konforu, bir otomobil için çok önemlidir. Peki, bir otomobili gördüğümüzde bizi etkileyen ilk şey ne olur? Tabii ki tasarım.

BMW enerjisi, performansı ve yenilikleri kadar bizleri tasarımlarıyla da büyüleyen bir marka. Çoğumuzun hayallerini süslemeye ya da tutkularını güçlendirmeye devam ediyor. Otomobil tasarımlarıyla hep başarıya imza atmayı başarmış BMW’nin tasarım büyüsünü oluşturan kahramanları tanıyor musunuz? İşte, tarihten bugüne en öne çıkan BMW tasarımcıları ve onların eşsiz serüvenleri:

Fritz Fiedler

  Kaynak

BMW’de tanınmış en eski tasarımcılardan biri Fritz Fiedler. 1899 doğumlu Fiedler, sadece tasarımcı değil, aslında BMW markasının kuruluşunun arkasındaki en önemli isimlerden biri. Kendisi gövde değil de daha çok motor tasarımlarıyla ilgilendi. 1932 yılında BMW ile tanışan tasarımcı, BMW 303 (1933), BMW 315 (1934), BMW 326 (1936) ve efsanevi BMW 328 (1936) modellerinin yapıldığı zamanlarda oldukça aktifti ve diğer tasarımcılara da ilham verdi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya dört bölgeye ayrıldı ve BMW’nin araba üretmesine izin verilmedi. Fiedler, aşkını ertelemedi ve BMW için çalışmaya İngiltere’den devam etti. 1949’da Almanya’ya döndüğünde, BMW’ye veda edip Opel’e geçti, fakat Opel macerası kısa sürdü. 1950’lerin başında Fiedler, BMW’ye geri döndü ve artık motor gelişiminden sorumluydu. Kendisi, Neue Klasse’nin yaratıcılarından biri haline geldi. 1955-1956 yılları arasında BMW AG Başkanı olarak görev aldı, 1971’de emekli oldu.

Peter Szymanowski

Kaynak

Peter Szymanowski (Çoğu kişi tarafından Schimanowski olarak da bilinir.) Polonya asıllı Alman tasarımcı. Bir makine mühendisi olan Szymanowski, 1930’ların ortalarından İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar BMW otomobil tasarımcılarının başında yer aldı. Szymanowski, bir rüzgâr tünelinde aerodinamik için test edilen ilk otomobillerden biri olan BMW 328’in gövde tasarımı için çalıştı. 1930’ların sonlarındaki BMW otomobilleri onun sayesinde hem teknik hem de estetik olarak zamanlarının önündeydi. Szymanowski ayrıca BMW 319 ve 326’yı da tasarladı. BMW 327’nin gövde tasarımında da yine Szymanowski’nin imzası vardı.

Wilhelm Meyerhuber

Kaynak

İşte, sanat ve teknolojinin buluşması. Meşhur ressam ve heykeltıraş August Meyerhuber’in oğlu Wilhelm Meyerhuber, babası gibi iyi bir ressamdı. Bu yeteneğini otomotiv sektöründe değerlendirmek istedi ve ilk adımını Opel ile attı. 1937’de BMW’ye geçti, 1938’de BMW tasarım departmanının yeni başkanı oldu. İlk sanatsal otomobil tasarım programını ilan etti. Bu programa Künstlerische Gestaltung (Sanatsal Yaratma) ismini verdi. BMW 385’i geliştirdi; fakat tasarımı yapılan bu arabalar, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle üretilmedi. Bu büyük talihsizliğe rağmen yılmadı ve nihayet BMW 328 Mille Miglia Roadster’in tasarımının ön yüzünü yüklendi.(devrik cümle) BMW olan 328 Mille Miglia Roadster’ın tasarımında büyük emeği olan sanatçı, Karlsruhe’ye döndü ve otomobil sektörüne veda ederek sanatsal çalışmalarına devam etti.

Wilhelm Hofmeister

Kaynak

Wilhelm Hofmeister, 1955-1970 yılları arasında BMW’nin baş tasarımcısı oldu. Şüphesiz savaş yıllarından bu yana değişim konusunda zorlanan BMW’nin yeni tasarım anlayışında büyük etkileri oldu. Yeni BMW tasarım felsefesinin oluşumunu etkilemiş olan Hofmeister, 1961’de tasarlanan BMW Neue Klasse’nin yaratıcılarından biriydi. Üretilen her şeyin teknik çizimlerle yaratıldığı zamanlarda, bir stilistten daha çok usta bir yönetici olan Wilhelm Hofmeister, C-sütunun yan penceresinin karakteristik tasarımı için çok çalıştı. Hofmeisters’ın karakteristik C-sütunu tasarımı, tüm BMW otomobillerinde tekrarlandı ve bugün C-sütunu, BMW’nin vücut tasarımının önemli unsurlarından biri olmaya devam ediyor.

Giovanni Michelotti

Kaynak

Kesin çizgileriyle bilinen İtalyan tasarımcı Giovanni Michelotti, Wilhelm Hofmeister ile BMW’de kurduğu sıkı iletişimle de dikkat çekiyor. BMW 600 ve BMW 700’ün ardından 1958’de BMW 3200 Vignale ile ismi duyuldu. BMW 507 modelinin 19 Ekim 1959’da Torino’da sunulduğu modern ve daha ucuz bir prototipi bugün BMW 3200 Michelotti Vignale olarak adlandırılıyor.

Giorgetto Giugiaro

Kaynak

20. yüzyılın en önemli tasarımcıları arasında bulunan Giorgetto Giugiaro, sadece BMW için fark yaratmadı. Otomobillerin yanı sıra Nikon için fotoğraf makinesi gövdeleri, Apple için de bilgisayar prototipleri hazırladı. Tasarladığı otomobillerde ise hep modern tasarımı, basit düz çizgilerle destekledi. Garessio’da (Piedmont) doğmuş olan Giugiaro, “katlanmış kâğıt” tarzıyla dikkat çekti. Otomobil tasarımındaki her ayrıntıyı, bu işe başladığı andan beri başladığı basit düz çizgilerle destekledi. 1961 model BMW 320 CS, 1977 model BMW M1 Giorgetto Giugiaro’nun imzasını taşıyor. BMW’ye enerjik ve spor tasarım felsefesini getiren tasarımcının martı kanadı kapıları, 3.453 cc motoru ile oldukça beğeni toplamıştı.

Paul Bracq

Kaynak

Birçok otomobil markasının tasarımını üstlenen Paul Bracq, BMW ile mükemmel işlere imza atmasıyla biliniyor. Fransız tasarımcı Bracq’in kariyeri 1953 ve 1954’te Philippe Charbonneaux’un tasarım stüdyosunda başladı. Bu stüdyoda, Citroen tarafından yapılan Fransız Başkanlık limuzini için tasarımlar üretti. 1970 yılında Bracq, BMW’nin tasarım direktörlüğüne atandı ve en üst sınıf BMW 7 Serisi’nin ilk tasarımlarından sorumlu oldu. 1973 model turbo konsept otomobil, Revue Otomobil Suisse tarafından Yılın Konsept Otomobili ödülüne layık görüldü.

Chris Bangle

Kaynak

Geçtiğimiz yirmi yılın BMW tasarımında en etkili figür olan ABD’li tasarımcı Chris Bangle, ilk olarak Almanya’da Opel’de (1981-1985) çalıştı. 1992’nin Ocak ayında FIAT Turin ana tasarım merkezlerinden biri olan Centro Stile FIAT’ın direktörü oldu. FIAT Coupe ve Alfa Romeo 145’in tasarımına da katıldı. Ama yıldızı BMW için yaptığı tasarımlarla parladı. BMW E81 / E82 / E87 / E88, E90 / E91 / E92 / E93, E60 / E61, E63 / E64, E65 / E66 ve E 53 gibi bugüne damgasını vuran tasarımlarda imzası bulunan Chris Bangle, BMW’nin 2007-2009 tasarım genel müdürü oldu. Bangle, alışılmamış stiliyle otomobilseverleri kışkırtmaktan hoşlanıyordu. Onun tasarladığı otomobiller, çoğu zaman gerçek fiyat etiketlerinden daha ucuz görünüyordu. Lüks görünüm yerine detay yeniliğine ve ekonomik malzemelerin şaşırtıcı kullanımına odaklandı. Chris Bangle, bu anlayışıyla diğer tasarımcıların eleştiri oklarının hedefinde olsa da müşterinin kalbini çalarak en sevilen BMW’leri tasarladı.

Adrian van Hooydonk

Kaynak

Chris Bangle gibi bir efsane olarak bilinen Hollandalı tasarımcı Adrian van Hooydonk, 2000’li yılların BMW’lerine tasarımlarıyla damgasını vurdu. Chris Bangle ile iş birliği içinde çalışmasının yanında muazzam yeteneği de onu unutulmaz kıldı. Chris Bangle’nin tasarım genel müdürü görevinin sonlanmasıyla birlikte Şubat 2009’da BMW Group Tasarım Direktörü ve 2011 yılında BMW Başkan Yardımcısı oldu. İlk büyük çıkışı, BMW Z9 tasarımı ile oldu. Bu tasarım aynı zamanda BMW otomobillerinin geleceğini de belirledi. Sembolik ön ızgara, uzun kaput, agresif ama kısa arka tampon, gelecekte Bangle popo olarak adlandırılan bir arka kanatın gelişmesinde etkisi büyüktü. Adrian van Hooydonk’un tasarım politikası, kaliteye vurgu yapıyordu. Geleneksel olarak sade dış cephe şekilleri ve farklı BMW modellerinde tekrarlanan tasarım özelliklerini yüksek değerde iç mekanlar ile tamamlandı. BMW 5 Serisi, BMW 6 Serisi, BMW 7 Serisi, BMW X3 ve BMW X5’te de onun çizgilerini görebilirsiniz.

Karim Habib

Kaynak

Lübnan/Beyrut’ta doğan Kanadalı tasarımcı Karim Habib, eğitimini tamamladıktan sonra birçok otomotiv markasıyla çalıştı; fakat en çok ses getiren durum, Mercedes ile BMW arasında kalmasıydı. Sonuç olarak Habib, BMW’yi seçti ve Haziran 2012 tarihinde şirketin başkan yardımcısı Adrian van Hooydonk’un BMW’deki tasarım direktörü oldu. BMW 7 Serisi F01, BMW X6, BMW 6 Serisi Gran Coupe, BMW 5 Serisi E60 gibi bugünün çok sevilen BMW modellerinin tasarımcısı olan Habib için en önemli şey detaylar!

Tarihten Bugüne BMW Tasarımcıları ve Hikayeleri

Benzer İçerikler