Tatsız Havalarda Tatsız Kazalardan Korunma Yolları

Artık mevsimleri takip edemediğimiz ve oldukça sert mevsim geçişleri yaşadığımız bir döneme girdik. Kış, tek günde bastırabilirken aynı hızla yaz gelebiliyor. Özlemini duyduğumuz sonbahar ya da ilkbahar gibi ara mevsimler pek yaşanmadığından, artık eskisi gibi zorlu koşullara hazırlanacak süreyi bulma şansımız da pek olmuyor. Soğuk hava koşullarına hazırlıksız yakalanmamak ve bu gibi durumlarda oluşan zorlu sürüş koşullarının kazaya yol açmasını engellemek adına, kötü havalarda kazalardan korunmanız için hazırladığımız rehberimize şimdi göz atın! Hem filonuzun güvenliğini sağlayın hem de içiniz rahat olsun.

Kimdir Bu “Zorlu Koşul”, Tanışalım

Özellikle kış aylarında sıkça duyduğumuz “zorlu sürüş koşulları”, sanılanın aksine yalnızca soğuk, yağışlı ya da karlı havalarda değil; yazın kavurucu sıcaklarında da sürüş güvenliğinizi tehdit edebiliyor. Zorlu sürüş koşulları, hem aracın hem de sürücünün etkin bir şekilde sürüşe devam edemediği tüm durumları kapsıyor. Görüşün azalması, sürücüyü fiziksel ya da psikolojik olarak sürüşten alıkoyan durumların ortaya çıkması, aracın ilerlemesini engelleyecek yol koşulları ve aracın etkin bir biçimde çalışmasını engelleyen arıza ya da aksaklıkların yaşanması da bu zorlu koşulların ayrılmaz birer parçası haline geliyor. Çoğunlukla kaza ile sonuçlanabilen bu durumları güvenli hale getirmek ve kaza riskini azaltmak ise tamamen sürücülerin ve onların asıl rehberleri olan filo yöneticilerinin elinde.

Asla acele etmeyin. Acele etme fikrine kapıldığınız ilk anda bile konsantrasyonunuz dağılması ve endişe halinin baş göstermesi sizi kazaya sürükleyebilir. Bunun yanı sıra, özellikle görüşünüzün iyi olmadığı ve yol şartlarının sağlıklı olmadığı durumlarda acele araç kullanmanız ya da hız sınırını aşmanız, kaza riskinizi iki kat artıracaktır. Bu nedenle 5 saatten fazla sürecek uzun yol sürüşlerinde, acele etmek yerine 2-3 saat aralıklarla mola verin. Bu molalar hem sizin hem de aracınızın güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Ani hamlelerden kaçının. Zorlu zeminler ani hamlelerin düşmanıdır. Viraj almadan ya da şerit değiştirmeden önce mutlaka yolun uygun olup olmadığından emin olun ve hızınızı normale göre düşükte tutun. Ani hamlelerden kaçınmanın bir diğer yolu ise yolu dikkatli izlemek ve dinlemektir. Bu nedenle dikkatinizi dağıtabilecek tüm etkenleri aza indirin. Yüksek sesli müzik dinlemek, aracın arka kısmında görüşünüzü engelleyecek eşya ya da objeler bulundurmak, kabin içindeki sıcaklık oranının normalden düşük ya da yüksek olması gibi oldukça basit gibi gözüken durumları dikkatle ele alın ve yol konsantrasyonunuzla ilgili hassas davranın.

Araç mesafesine dikkat edin. Aracın önündeki ya da arkasındaki diğer araçlarla aranızdaki mesafeyi korumaya çalışın. Bu sayede hem görüşünüzü garantiye almış olursunuz, hem de zorlu koşullar sebebiyle ortaya çıkabilecek ani aksaklıkları önceden tespit edip önleme şansınızı arttırırsınız. Özellikle kış mevsiminde meydana gelen kazaların büyük bir kısmının araç mesafesi sebebiyle olduğunu unutmayın. Kaygan yollar düşmanınız olmasın!

Mevsimsel olarak önlemlerinizi alın. Sıcaklık değerlerinin çok yüksek ya da çok düşük olduğu durumlara bağlı kalarak; motor, lastik ve aynalarınızın ayarlarının sürüşe uygun olduğundan emin olun. Mevsim lastiklerini zahmetli buluyorsanız her mevsime uygun, güçlü yol tutuşa sahip dört mevsim lastiklerini tercih edin. Sert hava koşullarının baş gösterdiği dönemlerde motor kontrollerinizi daha sık yapın ve yola çıkmadan önce motorunuzun bu yolculuğa hazır olduğundan emin olun.

Sakinliğinizi her daim koruyun. Zorlu hava koşulları, sürücüler için zor sürüş koşulları demek. Ki bu da sürücülerin normalden daha gergin ya da stresli olmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle hem kendi güvenliğiniz hem de diğer sürücülerin güvenliği için sakinliğinizi korumaya özen gösterin ve kuralların gösterdiği yolda ilerlemeyi tercih edin.

Araç sigortanızı yaptırmadan trafiğe çıkmayın. Kazalar kimi zaman sizden bağımsız olarak hava muhalefeti ya da diğer sürücülerin anlık hataları sebebiyle gerçekleşebilir. Bu nedenle aracınızı bu tip kazalara karşı güvence altına almak için araç sigortanızı yaptırmadan yola çıkmamaya özen gösterin. Koşullar ne olursa olsun aracınızın bu güvenceye ihtiyacı olacak.

Tatsız Havalarda Tatsız Kazalardan Korunma Yolları

Benzer İçerikler