Teknolojiyi Seviyoruz: Türk Girişimcilerin Teknoloji Kullanımı

Hayatın her alanında olduğu gibi, girişimcilik ve KOBİ dünyasında da teknolojinin etkileri günden güne artıyor. Bunda teknolojinin “işleri kolaylaştırmanın” yanı sıra, daha düşük maliyetlerle hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenize olanak sağlaması da etkili. O halde girişimcilerin teknoloji aşkı Türkiye’de ne alemde seyrediyor, hemen bir göz atalım.

İnternetim Olmadan Asla

Bazı girişimciler kendi hizmet ve ürünlerini pazarlamak, bazıları ise bu ürün ve hizmetleri sunmak adına internet ve teknoloji dünyasından yararlanıyor. 2017 itibariyle, TÜİK’in bilgilerine göre 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin internete erişim oranı, %93,7’den %95’e yükselmiş durumda. Elbette ki bu kullanımlar içerisinde kurumsal ihtiyaçların yanı sıra, çalışanların bireysel kullanımları da yer alıyor. Yine de bu rakam, iş akışının sürdürülmesi ve ürün ya da hizmetlerin hayata geçebilmesi noktasında, internet olmadan yaşayamayacağımızın minik bir kanıtı olarak da okunabilir. Aynı değerlerin 10-49 çalışanı olan girişimlerde %95,4, 50-249 çalışanı olan girişimlerde %97,8, 250 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde ise %99,7 olduğunu da ekleyelim. Bu tabloda çok net bir biçimde görünüyor ki işletmeler -hangi büyüklükte olursa olsun- internetin sihirli etkisi altında.

Sizin Hala Web Siteniz Yok mu?

Yıl oldu 2017 ve siz hala bir web sitesi açıp açmamak konusunda kararsız mısınız? O zaman size sayılarla gelelim: 2017 itibariyle Türkiye’deki girişimlerin %72,9’u web sitesine sahip. Geçen yıldan bu yıla baktığınızdaysa %7’lik bir artış mevcut. Söz konusu web sitesi olduğunda sanılanına aksine çalışan sayılarının değişmesi, yüzdeleri pek de etkilemiyor. 50-249 çalışanı olan girişimlerde web sitesi sahibi olanların oranı %82’ye yükselirken, onları %70 ile 10-49 çalışana sahip şirketler izliyor. Birinci sırada ise 250 çalışana sahip şirketler %87’lik oranla yer alıyor.

Web Sitem Var, Peki Ya Ürünler?

Web sitenizi kazasız belasız açtınız, sorunsuz bir şekilde de çalışıyor. Ancak web sitenizin kurumunuzu anlatmaktan çok daha önemli bir görevi var: Ürün ya da hizmet satmak yani daha kibar bir şekilde söylersek ürün ve hizmetlerinizi tüketici ile buluşturmak. Türkiye’de web sitesi bulunan işletmelerin online satış oranları en yüksek %20,9 iken en düşük satış oranı ise %10’lu değerlerde seyrediyor. Bu sayılar size düşük geldiyse, ürün satışına yönelik aracı web sitelerinin çokluğunu hatırlatmak isteriz. Bir de birçok işletmenin bu süreci başarılı bir şekilde organize edememesi sonucu tüketicisini kaçırması eklenince, yüzdeleri üstte tutmak gittikçe zorlaşıyor. Özetle mesajımız şu: Web siteniz olması sizi her zaman kurtarmaz, alt yapısı satış ve sonrası sürece uygun bir web sitesine sahip olmalısınız.

Ofisinizde Kolaylıklara Yer Açın

Evet, internet yalnızca sizin ürün ve hizmetlerinizi iyileştirmek ya da pazarlamak amaçlı kullanabileceğiniz bir mecra değil. Aynı zamanda girişiminize yönelik rutin işlerinizi daha hızlı ve pratik şekilde halletmenizi sağlayan mükemmel bir araç. Türkiye’deki girişimlerin internette en sık tercih ettikleri işlemler arasında kamu kurum ve kuruluşlarıyla olan iletişimleri bulunuyor. İnternet aracılığıyla kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi alan işletmelerin oranı %91 iken, web sayfasından form alan ya da indirenler %78,1, web üzerinden resmi form dolduranlar ise %73.2’lik bir dilime sahip. Diğer sık tercih edilen işlemler ise %53,5 ile KDV beyannamesi, %55,8 ile SGK beyanları vermek.

Teknolojiyi Seviyoruz: Türk Girişimcilerin Teknoloji Kullanımı

Benzer İçerikler