Telefonlar Cebe: Cep Telefonu Kullanımını Neden Engellemelisiniz?

Akıllı telefonlar tıpkı hayatın tüm alanlarında olduğu gibi otomobil sürerken de bizler için vazgeçilmez hale geldi. Özellikle uzun yolculuklar esnasında navigasyon ve yol durumu gibi konularda yardım almak üzere başvurulan akıllı telefon ya da cihazlar, kazaya sebep olan en önemli etkenlerden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye kara yolu ağında 2015 yılında gerçekleşen trafik kazalarına ait raporlara göz attığımızda, ölümle sonuçlanan kazalarda, hayatını kaybeden kişilerin %40,7’sinin sürücüler olduğunu görüyoruz. İkinci sırada ise %35,3 ile yolcular geliyor. Uzun dönem araç kiralamalarda yolculukların genellikle tek kişi yapıldığı göz önünde bulundurulursa, cep telefonu kullanımının ne derece büyük bir tehlike barındırdığı çok daha net bir şekilde görülebiliyor.

Odaklanmayı Engelliyor

İster konuşun isterseniz yalnızca “masum” bir mesaj yazıyor olun; onunla ne şekilde ilgilendiğiniz büyük bir fark yaratmıyor ve mutlak şekilde trafik kazasına davetiye çıkarıyor. Uzmanlar telefonu her elinize aldığınızda kazaya 23 kat yaklaşmış olduğunuzu söylüyor. Cep telefonu, kazaya sebebiyet vermediği durumlarda dahi, dikkat dağıtması sebebiyle yönünüzü şaşırmanıza ya da ilgili tabelaları takip edememenize sebep olabiliyor. Amerika’da bulunan Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin verilerine göre, telefonda biri ile konuşmak bir yolcuyla konuşmaktan çok daha yüksek odaklanma gerektiriyor. Karşınızda olmayan bir kişinin sesine daha çok odaklanıyorsunuz ve bu esnada birçok faktörü göz ardı etmeniz çok daha yüksek oluyor.

Yavaş Refleks, Hızlı Kaza

Kaza yapan sürücülerin %60’nın kaza sırasında cep telefonu kullandıkları tespit edilirken, kaza yapmayan “şanslı” sürücülerin cep telefonu kullanma oranları %37 olarak belirlenmiş. Cep telefonu ile konuşma, dikkatinizi dağıttığı kadar refleks kabiliyetinizi de zayıflatıyor. Araç sürerken cep telefonu ile konuşma halinde kaza olasılığı dört kat artıyor. Buna ek olarak aynı süreçte sürücünün refleks süresi %18 azalıyor ve bu da duruş mesafesini uzatıyor. Araç kiti veya kulaklık kullanılsa dahi dikkat dağıldığı için her türlü çabaya rağmen kazaya neden oluyor. İngiltere’de Transport Research Laboratory tarafından gerçekleştirilen deneylerde saatte 60 km ile giden bir aracın sürücüsünün ani durması gerektiğinde fren yapma mesafesinin normal durumda 31 metre iken; alkollüyken 35 metre, kulaklıklı cep telefonu ile konuşurken 39 metre ve cep telefonu elinde pozisyonda konuşurken ise 45 metre olarak değişkenlik gösteriyor.

Filo Yönetiminde Cep Telefonu Kullanımı

Peki hem kendi güvenliğiniz hem de filonuzdaki sürücülerin güvenliği için ne gibi önlemler alabilirsiniz? İlk olarak sürücülerinize, iş seyahati dolayısıyla olsa bile, bir “sürücü” olduklarını hatırlatın. Trafikteki tüm diğer sürücüler gibi kazalardan ve olası risklerden sakınması gerektiklerini ve bu işin şakaya gelmeyeceğini aktarın. Bu anlayışı pekiştirmek için onlara düzenli olarak eğitime teşvik edebilir, özellikle kendilerini geliştirmeleri için yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra; araç takip sistemleri üzerinden elde ettiğiniz sürücü davranışlarına yönelik bilgiyi değerlendirerek, hangi sürücü için hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili planlamalar yapın ve eksiklikler üzerine giderek filonuzda bulunan tüm sürücülerin gönül rahatlığıyla yola çıktığından emin olun. Akıllı telefonlar cepte, gözleriniz ise yolda olsun.

Telefonlar Cebe: Cep Telefonu Kullanımını Neden Engellemelisiniz?

Benzer İçerikler