Ticari Araçlarınızda Park Yeri Kazalarını Nasıl Önlersiniz?

Yaşanan trafik kazalarını düşündüğünüzde aklınıza bir sürü senaryo geliyor, değil mi? Bu senaryolarda, büyük otoyol kazaları da başı çekiyor olabilir. Fakat sürücü ve aracın olduğu çoğu yerde kaza ihtimali her zaman vardır. Yani kazalar sadece otoyollarda olmaz. Bunun için de her yerde dikkatli ve tedbirli olmak büyük önem taşıyor.

PHH Arval tarafından yapılan araştırmalara göre 2012 yılında filo kazalarının yaklaşık %20’si park halindeyken veya park ederken meydana gelmiş. Bu nedenle park yeri çarpışmaları ya da park eden araca çarpma, aslında filolar için en yaygın kazalardan biri diyebiliriz. Stres, kalabalık, park alanında yer bulamamak, yer kapmaya çalışmak ya da tabelaları takip etmemek, çevreyi kontrol etmemek gibi birçok neden bu kazalara neden olabilir. Öyleyse araçlarınızı park kazalarından nasıl koruyacağınızı bilmeli, eğer bir filonun yönetimini yapıyorsanız da araç kullananları bu konuda bilgilendirmelisiniz.

“Kazalar, çarpışmalar, polis arayışları, kaza tutanakları ya da mobil kaza tutanakları benden ve filomdan uzak olsun!” diyorsanız listemize göz atmanızda yarar var. İşte, otopark kazaları için önlem almanın pratik ipuçları:

Park Etme Tekniklerini Doğru Uygulayın

Araba park etme teknikleri sizin dikkatli ve düzgün bir şekilde araç park etme işlemini tamamlamanızı sağlar. Bunun için otopark kuralları ve park etme tekniklerine ayrıca önem vermelisiniz. Filonuzda bulunan sürücüleri de bu konuda özellikle uyarmalısınız. Sırf acele edildiği ve bu teknikler göz ardı edildiği için birçok araç, park ederken hasar görebiliyor. Bu nedenle otopark kurallarına uygun, sakin, park etme tekniklerine uyumlu şekilde aracınızı park etmelisiniz. Otopark içerisinde defansif sürüş uygulamaları ise sürücüler için daha güvenli olacaktır. Araç park etme teknikleri ve otopark kurallarıyla ilgili düzenlenecek özel ve küçük bir eğitim bile bu kazaların önlenmesi için önemli bir adım olabilir.

Şirket Otoparkınız Kusursuz Olsun

Şirketinizin bir otoparkı var mı? Eğer öyleyse otoparkınızda park alanı işaretleme, güvenlik tabelaları, aydınlatma ve giriş-çıkış sistemlerinin kusursuz olması gerekiyor. Çünkü filo sürücülerine bu konuda en iyi siz örnek olursunuz. Kusursuz bir otoparka sahip olmanız, yüksek güvenlik standartlarına değer verdiğinizi sürücülerinize açık bir mesajla gösterir. Üstelik araç sayınıza göre yeterli ve rahat bir otopark, en azından sürücülerinizi strese sokmayacak ve bu rahat ortam, kazaların önlenmesine de yardımcı olacaktır.

Teknolojiden Yararlanın

Bu önerimizi filo yöneticileri özellikle dikkate almalı. Filoda bulunan araçlarınıza telematik yükleyerek bu gibi sorunların önüne kolayca geçebilirsiniz. Telematik, gerçek zamanlı veri aktarma ve izleme teknolojileri kullanan sistemdir. Araç takip sistemi olarak da adlandırılır. Sisteme bağlı araçlara ait konum, sürüş analizi ve yakıt tüketimi bilgilerini, belirlediğiniz cihaza iletir ve raporlar. Akıllı araç takibi, sürücülerdeki sorumluluk duygusunu arttıracaktır. Bu teknoloji; filonuzdaki araç sürücülerini ideal hız, doğru park etme, dikkatli frenleme ve verimli rota kullanımı gibi durumlara teşvik edecektir.  

Park Asistanıyla Tanışın

Yeni nesil araçlarda, park sensörlerinden park asistanına kadar birçok özellik bulunuyor. Özellikle park asistanı bu konuda sürücülere bir hayli yardımcı oluyor. Araç hızı 36 km/s’nin altına düştüğünde park asistanı, park yapılabilecek alanları araştırmaya başlıyor ve sürücüye en uygun park etme alanını gösteriyor. Sonraki aşamada ise sürücü, asistan rehberliğinde gaz ve fren sistemlerini kontrol ediyor ve geri görüş kamerası devreye giriyor. Manevraları da algılayan asistan, durumunuzu monitöre yansıtıyor. Diğer araçlara çok yaklaştığınızda ya da herhangi bir engelle karşılaştığında ise direkt uyarı veriyor. Park asistanı, aracı park etme esnasında yaşanacak sorunların en aza indirgenmesini sağlıyor.

Ticari Araçlarınızda Park Yeri Kazalarını Nasıl Önlersiniz?

Benzer İçerikler