Toyota 'nın Tarihçesi ve Kiichiro Toyoda Başarısı.

"Sevinç ve mutluluk veren bir çalışma."

Bugün sizlere Toyota 'nın tarihçesini anlattık.Toyotanın kurucusu olan Kiichiro Toyoda 'dan bahsettik. İyi Okumalar.

Kiichiro Toyoda başarısı.

Tekstil işçisi yoksul bir adamın oğlu olan Kiichiro. İçkiyi ve sigaradan nefret ederdi. Japonya' ya milyarca para kazandırmıştır.

Bugün bizim ülkemizde de milyarlarca Türk lirası verilip, Toyota 'nın otomobilini satın alınarak Japonya' ya para gönderiliyor, hem de fakiri zengini büyük borçların altına girerek.

Kiichiro Toyoda 1894 senesinde Yamaguchi şehrinde doğmuştur. Bugün hala onun araçları kullanılıyor. Babası tekstil tezgahı yapıyordu. Liseyi bitirdikten hemen sonra Tokyo Üniversitesi' ne kaydını yaptırdı. Mühendislik eğitimini aldıktan sonra, kendisine bir işletme kurma hayalleriyle girdi. Babası emekçiydi, gece gündüz çalışıyordu O, bu duruma haliyle üzülüyordu, artık kendisine ait bir iş yeri olmasını umut ediyordu. Üniversitedeki aldığı eğitim gemi inşaatı olmasına rağmen o araçlara meraklanmıştı. Araçlar henüz piyasada yeniydi hatta çok sık görünmezlerdi.

Toyota, çalışıp biriktirdiği parasıyla 1930 senesinde Amerika birleşik devletine ve Avrupa' ya gitmiştir. Ülkesine geldiğinde büyük bir sevinç ve mutluluk içinde kendine özgün araç üretmeye çalıştı. O sıralarda Ford General Motors ve Chrysler gibi ünlü araç şirketleri Japonya piyasasını yönetiyorlar, torba dolusu para kazanıyorlardı. Bu durum haliyle Toyoda'nın ağrına gidiyordu, halkı için çalışıp kendi araçlarını kendisi üretmek istiyor. Fakat Japonya' da bir araç üretilmesi için yeterli teknik, araç ve şartlar o kadar müsait değildi. Çok hevesliydi ama birden hevesi kaçtı. Ama bunlar onu yıldırmadı.

Büyük bir risk alarak borcun altına girdi dış ülkelerden makine siparişi etti. Sipariş edilen makineler gümrük formalitelerinde kalınca küçük bir panik yaşandı. Hatta deniz gümrüğünde malzemeleri 6 ay teslim edilemedi. Bu arada borçları da sıkıştırmaya başladı. Bu durumda ne yapabilir.

Türk Usulü Başarı: Toyota nasıl başardı Kiichiro Toyoda başarısı

Toyoda bir mühlet düşündü. Kendi kendine ben ne yapıyorum? diye kendine sorular sordu. Ülkesini ve halkın için bir şeyler yapma peşindeydi, ülkesini geliştirmek ekonomisine yardımcı olmak istiyordu. O halde ne yapmalıydı devlete başvurma fikri geldi akılına, devlete başvurdu hemen. Tam bu sıralarda Japon devleti de milli hamle yapma kararı içerisindeydi. Toyoda' nın bu problemini duyan devlet büyükleri derhal harekete geçti.

Japonya devleti ulusal otomobil endüstrisini desteklemeye hazırdı. Devletin ilk yaptığı iş çok akıllıca ve milliyetçi bir ruh izlenim oluşturmuştu, hem de taktir edilebilir bir derecedeydi. Yabancı araç satıcılarının Japonya' daki şartlarını güçleştirip araç üretimi yapabilecek kendi ülkesinde yetişmiş girişimcilere imkan tanımaktı. Bu da Kiichiro Toyoda' hayallerinin peşinden koşmasını sağladı. Yurt dışından getirttiği makine parçalarıyla önce motor üretimi yapmaya başlamıştır.

Sonra ise dört tane motosiklet üretmiştir. 30 yaşının başında araç yapma girişimi nihayet 40 yaşında gerçekleşti. Üretmiş olduğu aerodinamik araç sadece 3 adet'idi. Sonrasında bir kamyon üretmek için yola koyuldu ve bir kamyon üretti. Aslında bu araçlar ilk model otomobilleriydi. Demek oluyor ki bu ünlü Toyota otomobillerinin tarihi geçmişi, 10 sene veya 20 sene değil 65 senedir. 1935-1940' larda üretilmeye başlanmıştır.

"Toyota Motor company"i kuran Kiichiro Toyoda

"Toyota Motor Company"i kuran Kiichiro Toyoda araç üretimine resmi olarak başladı. Giderek daha fazla araç üretti. İşin en şaşılacak tarafı ise, ürettiği Toyota marka araçları, diğer ABD malı araçlarının önüne geçtimesiydi. ABD, araçlarını geri kalmış arap ülkelerine satabilmiştir. Bu zamandan sonra ABD Japon araçlarını ülkenin kapısından içeri sokamadı. Kiichiro Toyoda, Toyota Motor Company' in hükmünü tek başına sürdürmeye devam etti. İkinci Dünya Savaşı' nın başlamasıyla araç üretimi Japonya'da durdurmak zorunda kaldılar. Hükumet silah üretimine odaklanmaya karar aldı. Bu karar ile araç sadece savaşa yönelik Jip şeklinde üretildi. Bunda da Kiichiro Toyoda'nın ülkesine büyük ölçüde faydası oldu. Savaş esnasında sadece 200 özel araç üret bilmiştir.

Savaşın bitmesiyle Toyota, yeniden üretime geçmiştir. Ülkesinin yeniden yapılandırması için kamyonet üretmeye başlaması gerekti. Toyota bütün ülkeyi kapsayan satış kampanyaları başlattı. Ürettiği SA tipi binek araçları çok fazla ilgi gördü ve çok fazla satış rakamları elde etti. Fakat o sıralar Japonya ekonomik kriz içine girdi kriz nedeniyle Toyota araç fabrikası, çalışanların maaşlarını vermekte güçlük çektiği için işçilerin bazılarını işten çıkarma kararı aldı. Fabrika içinde kurulan işçi sendikası bunu kabul etmedi işçi çıkartılmasına karşı işçilerin maaşlarında %10 luk bir düşüş yapabileceklerini açıkladı sendika. Ama fabrika yönetimi bunu kabul edemezdi. İşçiler de 2 aylık grev yapma kararı aldı. Toyota' da sert bir tavırla lokavt ilan etti.

Tüm bu olumsuzluklara karşı Toyota Araç Fabrikasını 1950 senelerinde gerçekten kapanma noktasına geldiler. İşte tam bu anda ABD, Kore' ye savaş ilan etti. Toyota' dan yüzlerce kamyonet siparişi aldı. ABD' nin kendi ülkesinden Kore kamyonet getirmeleri imkansızdı binler, yüzlerce kilometre vardı. ABD, bu yüzden kamyonetleri Kore'ye yakın olan Japonya'dan aldı yani Toyota dan. ABD, parayı direk peşin ödedi. Bu durum Toyota'yı bataklıktan kurtarmak için güzel bir fırsattı ve bunu değerlendiren Toyota, artık başka ülkelere de araç ve kamyon,kamyonet satmaya başlamıştır.

Toyota Kurucusunun Hakkında

Kiichiro Toyoda 65 yaşında aniden kalp krizi geçirerek vefat etmiştir arkasında TOYOTA araç fabrikalarını bırakmıştır.

Kiichiro Toyoda
Doğum Tarihi 11 Haziran 1894
Vefat Tarihi 27 Mart 1952
Çocuklarının İsimleri
Shoichiro Toyoda
Tatsuro Toyoda
Toyota 1937' den beri Otomobil üretmeye devam ediyor...

Toyota 'nın Tarihçesi ve Kiichiro Toyoda Başarısı.

Benzer İçerikler