Trafik Akmazsa, İşleriniz Aksamasın: Trafikle Başa Çıkmanın Yolları

Yeterince yoğun bir gün olduğu yetmezmiş gibi, bir de trafiğe takıldınız. Zaman kaybınızın yanı sıra, stres etkisinde araç sürmenin de verdiği yorgunlukla, aracınızın yorgunluğu bir araya geldiğinde ise, karşınıza uzun vadeli olarak üzücü bir tablo çıkabilir. Bu nedenle bizler de, bu üzücü tabloyu ortadan kaldırmak için yapabileceklerinize dair küçük ipuçları hazırlamaya karar verdik. Yoğun trafikte nasıl araç kullanılmalı, aracınızı dur-kalk yapmadan trafikte ilerlemenin püf noktaları ve en önemlisi yoğun trafikte stresle başa çıkmanız için almanız gereken önlemler neler? Cevaplar yazımızda.

Kendinizden Emin Olun

Her ne kadar iyi bir sürücü olsanız da, yoğun trafikte araba kullanmak bu konuda ek bir tecrübe ve dikkat gerektirir. Bu tecrübe ise teorik olarak kazanılabilecek bir tecrübe olmadığından, tek şansınız onu deneyimlemek olacak. Bu esnada, yüksek miktarda strese maruz kalmamak ve panik yapmamak için ihtiyacınız olan tek şey özgüven. Güvenliğinizi tehdit edebilecek acil durumlarda sakin kalmak, daha hızlı ve kontrollü hareket etmenizi sağlar. O nedenle, stres seviyenizi düşük tutmak ve kontrolünüzü kaybetmemek için özgüven ve cesaretin gücünü asla küçümsememelisiniz.

Hem Yola Hem de Aracınıza Hakim Olun

Trafik yoğunluğunda hız oranınız düşse de, yol ve araç üzerinde hakimiyetinizi korumanız gerekiyor. Bunun en başarılı yolu ise dikiz ve yan aynalarınızı etkin şekilde kullanmaktan geçiyor. Dolayısıyla hızınız ne denli düşük olursa olsun, sürüş esnasında mutlaka her daim sağınız, solunuz ve arkanızda araçları izleyerek hareket etmeniz gerekiyor. Mümkün oldukça aynaları daha aktif kullanın ve  şerit değişimleri ya da dönüşlerde aynaları ikişer kez kontrol etmeye özen gösterin. Ani şerit değişimlerinde bulunmayın ya da bu gibi durumları algıladığınızda şeridinizde kaldığınızdan emin olun.

Mesafenizi Koruyun

Trafik yoğunluklarında en sık yapılan hatalardan biri de öndeki ve arkadaki araçlarla olan mesafelerdir. Sürücüler, hızlı ilerlemek dürtüsüyle özellikle öndeki araçlarla mesafelerini sık tutar ve bu da ani dur kalk esnasında kazaya sebebiyet verir ve tabii ki trafiğin daha da tıkanmasına sebep olur. Şehir için yoğun trafikte dur kalk yaparken önünüzdeki araçlara yarım otomobil boyu mesafe bırakarak bu durumu önleyebilir ve görüş mesafenizi koruyabilirsiniz.

Paniğe Mahal Yok

Stres seviyesi arttıkça, sürücülerin tahammül seviyesi de düşüşe geçiyor. Bu da, hem sürücülerin hem yolcuların hem de yayaların yakından tanıdığı ve arasının pek de iyi olmadığı kornaların, ikaz amaçlı bir şekilde daha çok kullanımına sebep oluyor. Korna yoluyla ya da başka yollarla yapılan ikazlar esnasında panik yapmadan, araç hakimiyetinizi korumaya ve sakin kalmaya özen gösterin. Örneğin, aracınız birden yol ortasında arızalandı ya da stop etti ve arkanızda onlarca araba sizi bekliyor. Kısa bir süre sonra da kornalar çalmaya başlıyor. Bu stres dolu andan kolaylıkla kurtulabilmek içinse, kornaları görmezden gelerek asıl probleme odaklanmanız gerekiyor. Sakinliğinizi korumak için, eğer yapabiliyorsanız aracınızı bir kenara çekip dinlenmeyi ve sakinleşmeyi deneyin. Çünkü, ruh haliniz sürüşünüzü etkileyen ve hatta yönlendiren en önemli unsurlardan biri ve onu riske atmak istemezsiniz.

Trafik Akmazsa, İşleriniz Aksamasın: Trafikle Başa Çıkmanın Yolları

Benzer İçerikler