Türkiye’deki Filolar Ne Kadar Yeşil?

Çevrenin korunması ve yaşam standartlarının yükselebilmesi için son yıllarda tüm dünya, “yeşil” trendi etrafında birleşiyor. Hükümetler, şirketler ve bireyler tarafından çevreyi korumak adına alınan önlemler, ülkemizde de karşılık bulmaya başladı. Peki, tüm dünya bu “yeşil” trende ayak uydurmaya çalışırken uzun dönem araç kiralama ve filo yönetimi dünyasında durum ne?

Çevre Dostu Otomobil Denilince Ne Anlamalıyız?

Araçlar, doğru teknolojiler yardımıyla çevre dostu hale gelebiliyor. Bu teknolojilerin başında ise hibrit ve elektrikli otomobiller bulunuyor. Her iki teknoloji de düşük yakıt tüketimi ve fosil yakıt kullanımını azaltma gibi çevre dostu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Hibrit otomobillerde benzinli ve elektrikli olmak üzere iki motor bulunuyor. Motor hareket ettikçe batarya şarj oluyor. Elektrikli otomobillerde ise yalnızca elektrik motoru bulunuyor ve bu modeller giderek uzayan menzil ve düşük şarj süreleriyle ön plana çıkıyorlar.

Benzin ve Dizel Tarihe Karışıyor

Kaynak

Avrupa Parlamentosu, otomobillerden havaya zararlı maddeler yayılmasını, Euro Emisyon Standartları ile güvence altına almak için ilk adımı 1992’de atmıştı. Şu an altıncısı yürürlükte olan bu standartlar güncellendiğinde, otomobillerde de güncelleme ihtiyacı doğuyor. Bu güncellemeler yüksek maliyetlere sebebiyet verirken yoğun araştırma gerektirdiği için zaman anlamında da sıkıntılar doğurabiliyor. Ancak tüm bu gelişmelerin sonucu olarak, artık markalar her yeni standartla birlikte elektrikli modellere yönelmeye başladı. Örneğin Volvo, 2019 yılından itibaren sadece hibrit ve elektrikli otomobiller üreteceğini açıkladı. Fransa Hükümeti ise 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların yasaklanacağını duyurdu. Türkiye’de ise ilk hibrit otomobil olarak, 2017’de Toyota C-HR üretimine başlandı. Mercedes, General Motors, Volkswagen, Fiat, Nissan, Renault ve Honda gibi birçok üretici de çevre dostu otomobiller üzerinde çalışıyor. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) kurucusu Berkan Bayram, 2025’ten itibaren dünyada satılan her 10 araçtan 4’ünün elektrikli otomobil olacağını söylüyor.

Yeşil Otomobiller Yaygınlaşıyor

TEHAD’ın yayınladığı verilere göre 2017’nin ilk 6 ayında, geçtiğimiz yıla göre dört buçuk kattan fazla elektrikli ve hibrit otomobil satıldı. Toplamda 1401’i hibrit, 33’ü elektrikli olmak üzere 1434 araç, sahibini buldu. Araçlar arasındaysa yerli hibrit Toyota C-HR birinci oldu. ABD’de de durum farklı değil. Tüm dünya yüzünü yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru dönüyor. ABD’li ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise yakıt ücreti olmadan binlerce kilometre gidilmesini hedefliyor. Ülkede giderek yaygınlaşan şarj istasyonlarında, ilk 20 dakika ücret ödenmiyor.

Filolar Yeterince Yeşil mi?

Filolar çeşitli yöntemlerle fosil yakıt tüketimini azaltmaya çalışıyor. Bunlardan biri de araç takip sistemlerini kullanmak. Sürücülerin otomobille kat ettiği yolu ve hızlarını takip eden sistem sayesinde, yakıt tüketimi büyük ölçülerde düşüyor. Türkiye’de fosil yakıt tüketimini azaltmaya yönelik bir başka çalışma ise sürücülerin eğitimi. Filo yönetimi yapılırken sürücüler eğitilerek yakıt tüketimleri ve sürüş davranışları çevreye duyarlı hale getiriliyor. Ayrıca Türkiye’deki filoların önemli bir bölümünü yeni teknolojilerle üretilen araçlar oluşturuyor. Araçların çok büyük kısmı dört yaşını açmamış olduğu için hem emisyon hem de yakıt tüketimi açısından çevreye duyarlılar.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) verilerine göre ülkemizdeki filolarda bulunan araçların sadece %0,1’i hibrit ya da elektrikli. Türkiye ve dünyada yükselen trend olan “yeşil” otomobillere, önümüzdeki yıllarda filoların da rağbet edeceğini ön görmek, herhalde yanlış olmaz.

Türkiye’deki Filolar Ne Kadar Yeşil?

Benzer İçerikler