Türkiye’nin En Önemli Girişimcilik Araştırma Merkezleri

Son yılların popüler temaları arasında girişimcilik, girişimler ve yatırımcılar yer alıyor. Ancak girişimci adayları, iyi olduğunu düşündükleri bir fikir bulsa dahi hala ne yapacağını ya da bir yatırımcıya nasıl ulaşacağını tam olarak bilmiyor. Girişim araştırma merkezleri, kuluçka merkezleri ve girişim hızlandırma merkezleri gibi çok sayıda nokta, bu iletişimsizlikleri ortadan kaldırmak üzere yeni fikirleri bekliyor. Gelen fikirler, merkezler tarafından değerlendiriliyor, fikir sahiplerine yol gösteriliyor ve yatırımcılarla bağ kurulması sağlanıyor. Fikirlerinizi hayata geçirebilmeniz için öncesinde bu merkezlerle tanışalım ve sizlere faydalı olabilecek adreslere birlikte göz atalım.

Kuluçka Merkezleri ve Girişimcilik Fikirleri

Girişim fikirlerinizi birer “yumurta” olarak düşünen kuluçka merkezleri, fikirlerin gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde yaşayarak kabuğunu kırmasını ve dünyaya açılmasını hedefliyor. Kısacası  girişim fikirlerinin de uygun ana kadar çevre faktörlerinden korunması ve büyütülmesi gerekiyor. “Kuluçka merkezi” ya da “girişimcilik araştırma merkezi” kavramları da benzer bir mantıkla ortaya çıkıyor. Peki, süreç nasıl işliyor?

Fikriniz girişim merkezi tarafından kabul edilirse önünüze birçok imkan sunuluyor. Türkiye’nin en büyük yatırımcılarının takip ettiği merkezler sayesinde, girişimlerin parasal sorunlarını rahatlıkla aşılabiliyor. Hızlandırma denilen işlem ile girişimciler için birçok yol haritası, hedefler ve olası yatırım imkanları belirleniyor. Yani girişim merkezleri sadece ofis değil danışmanlık sunarak vizyon ve yatırımcılar üzerinden para bulunmasına ön ayak oluyor.

Türkiye’nin Önde Gelen 3 Girişimcilik Araştırma Merkezi

İTÜ Çekirdek

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden olan İTÜ’nün Arı isimli teknokenti içerisinde, Çekirdek isimli bir girişim destekleme merkezi yer alıyor. İTÜ Çekirdek olarak bilinen merkez, geniş internet altyapısı ve yatırımcı destekleri ile tanınıyor. Şu ana kadar 300’den fazla girişimin şirketleşmesine yardımcı olan İTÜ Çekirdek içerisindeki süreç, 3 aşamadan oluşuyor.

Ön Kuluçka: İTÜ Çekirdek bünyesine katılmak için ilk basamak olarak görülüyor. 250’den fazla gönüllü akıl hocasının yer aldığı merkez içerisinde fikir alışverişi yapmanız ve fikrinizi geliştimeniz mümkün. Seminerler, eğitimler ve yatırımcı buluşmaları ile fikrinizi bir taslak haline getirmeniz bekleniyor.

Big Bang: Ciddi yatırımların bulunduğu aşama olarak görülüyor. Dünyanın lider girişimcilik etkinliklerinden biri olan Big Bang’de girişimciler sahne alıyor ve sunumları ile yatırımcıları ikna etmeye çalışıyor. Etkinlik boyunca milyonlarca liralık yatırım bulmak mümkün.

Kuluçka: 1 yıl süren son aşama olarak görülüyor. Girişimlerin; performans takibi, özel danışmanlık hizmeti ve iş dünyasıyla bağlantı kurmaları sağlanıyor. Tüm bu süreç sonunda birçok girişim şirketleşmeyi, hatta markalaşmayı başarıyor.

İTÜ Çekirdek ile hayatımıza giren girişimlerden bazıları şöyle:

Meta-LoL Geen ACLteslim 3Z Metrobi Porima Toyji

KWORKS

Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi ya da bilinen adıyla KWORKS, iş dünyası ile girişimcileri buluşturmayı ve kuluçka aşamasındaki fikirleri hızlandırmayı hedefliyor. Ali Koç, Ali Sabancı ve Faruk Eczacıbaşı gibi ünlü isimlerle girişimcileri buluşturabilen merkez, Ön Hızlandırma ve Hızlandırma gibi aşamalar ile yeni fikirleri bekliyor.

Ön Hızlandırma Programı: Fikirleri ile KWORKS’e ulaşan girişimcilerin açık ofis gibi imkanlarla projelerini olgunlaştırması amaçlanıyor. Ayrıca girişimciler, KWORKS’ün yüksek hızda internet, akıl hocası ve danışman gibi olanaklarından da yararlanabiliyor.

Hızlandırma Programı: Gelecek vadeden fikirleri geliştirmeyi amaçlıyor. Ön Hızlandırma Programı’ndan farklı olarak KWORKS içerisinde yer alan kapalı ofis alanlarının kullanılabildiği Hızlandırma Programı, özel akıl hocaları ve muhtemel yatırımcılar ile buluşma gibi imkanlara sahip.

Bunlar dışında KWORKS, çatısı altındaki girişimler için devlet desteği danışmanlığı, bulut teknoloji desteği, hukuk danışmanlığı, ürün geliştirme desteği ve teknik danışmanlığı gibi hizmetler sunuyor. KWORKS’ün hızlandırdığı bazı girişimler ise şöyle:

Scorp Gamehub Koff Animation

Bilkent CYBERPARK

Türkiye’nin en büyük ve en eski teknoparkları arasında yer alan Bilkent CYBERPARK, içerisinde yer alan kuluçka merkezi ile birçok girişime ev sahipliği yapıyor. Hızlandırma, akıl hocalığı, danışmanlık ve ofis gibi hizmetler sunan CYBERPARK, UBI Global tarafından 2017 yılı verilerine göre “Üniversite ile Bağlantılı Kuluçka Merkezleri” kategorisinde dünya genelinde 8. sırada yer alıyor. CYBERPARK, KWORKS ve İTÜ Çekirdek gibi ileri teknoloji fikirlerine özel olarak eğiliyor. Şu an için 40’a yakın kuluçkaya ev sahipliği yapan CYBERPARK, şirketleşen girişimlere de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

CYBERPARK içerisinde yer alan bazı girişimler şöyle:

Yemlebeni Abeco Datateam Crovu Artıboyut DIGIT

Girişimcilik Araştırma Merkezleri Neden Önemli?

Girişimler için kuluçka merkezlerinin bir başka önemi ise birçok farklı projeyle etkileşim sağlanması olarak gösteriliyor. Herhangi bir ekosisteme dahil olan girişim, daha önce o ekosistem içerisinde yer almış ya da hala bulunan diğer girişimler ile bilgi alışverişine girebiliyor ve böylece yapılan hataların tekrarlanması engelleniyor.

Türkiye’nin En Önemli Girişimcilik Araştırma Merkezleri

Benzer İçerikler