Uykunuzda Bile Para Kazandıracak 5 İpucu

Günlerce hatta belki de aylarca “İş fikri nasıl bulunur?”, “Hangi iş daha karlı?” diye düşündünüz ve sonunda sizi harekete geçirecek o fikri buldunuz. Onu hayata geçirmek için elinizden geleni yaptınız ve sıra en önemli adıma geldi: Onu geliştirmek. Tıpkı internet dünyası gibi iş hayatının da artık gecesi gündüzü yok. Artık tatilde, uykuda ya da yemekte olmanız bahanelerinden hiç biri kariyerinizde bir adım öteye gitmenize engel değil. Tüm bu bahanelerin arasından kendinizi kurtarıp uyurken dahi para kazanmanızı sağlayacak basit ancak etkili önerilerimize göz atmaya başlayabilirsiniz…

Blog Yiğidin Kamçısıdır

Biliyoruz, mutlaka bir blog sahibi olmanız gerektiğini söyleyen ilk kişi değiliz, olmayacağız da. Ancak bu konuyla ilgili söylemek istediklerimiz var. İlk bakışta bu pasif bir yatırım gibi görünebilir ancak hangi alanda hizmet veriyorsanız verin, blog sizin tüketicinize ulaşacağınız en” verimli” kanal olacak. Sizin isimlendireceğiniz bir domain satın alarak işe başlayın. Ardından sıra, blogunuzu kaliteli içeriklerle doldurmaya gelecek. İçeriklerine kavuştuktan sonra  blogunuzu düzenli olarak ziyaret eden bir topluluk oluşacak. Size her daim direkt olarak kazanç sağlamasa da, bu topluluk hem markanızın tanıtımını yapmanıza hem de mevcut müşterilerinizin yanı sıra potansiyel müşterileriniz üzerinde de pozitif etki yaratarak daha güvenilir bir marka olmanızı sağlayacak. Buna ek olarak blog üzerinden iş birliklerine giderek harici marka ya da şirketlerle anlaşarak ya da reklam alanı yaratarak blogunuzu bir kazanca dönüştürebilirsiniz.

“Duygusal” Tüketici

Yeni müşteriler kazanmanın en kolay  yolu mevcut müşterilerinizin ihtiyaçlarına çözüm sağlamak ve onların mutlu ayrılmalarını sağlamaktır. Bu duygusal bağın oluşması ise hem zaman hem de emek istese de, bu kez bu bağı sağladığınızda potansiyel müşterileriniz için yol açılmış olur. Tüketicinizle bu yakın bağı kurabilmek için onları özel hissettirecek adımlar atmalısınız. Tamamen onların ihtiyaçlarına yönelik ürün önerileri, indirim ya da kampanyalar ilk adımda kullanabileceğiniz seçeneklerden yalnızca birkaçı. Tüketicinizle olan bağınızı fiziksel hale getirmek ve böylece daha da kuvvetlendirmek isterseniz de, size özel bir üyelik sistemi kurarak, farklı seviyedeki üyelere ekstra hizmet ya da ödül sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile henüz müşteriniz olmamış kişilerle ilgili bilgi toplayabilir ve bu bilgiyi dönemsel ya da yıllık stratejileriniz dahilinde değerlendirebilirsiniz. Unutmayın, tüketicinizden direkt geri dönüş alabilmek oldukça zordur ve üyelik sistemi vasıtasıyla alacağınız her türlü bilgi sizin yararınıza olacaktır.

Daima Online

Uykuda olmanız işinizin de uykuda olacağı anlamına gelmiyor… Bu nedenle siz uykudayken ya da çok daha iyi bir bahaneye sahipken, sizin için işinizi sürdürecek yardımcılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Burada ek çalışanlardan ya da büyük ekiplerden söz etmiyoruz. İşleri bu denli büyütmeden önce dijital dünyanın sunduğu kolaylıklardan yararlanarak kolaylıkla bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Cevabınız ise: Bot sistemleri. Hizmet verdiğiniz alana özel olarak, müşterilerinizin ihtiyaç duyacağı cevapları sağlayacak bot sistemleri, siz “offline” olduğunuzda sizin yerinize tüketicilerinizle iletişime geçebilir ve onların sorularını yanıtlayabilir. Böylece tüketicinizin sorunları giderilir, satışınız yarım kalmaz ve kullanıcı nezdinde pozitif bir etki yaratabilirsiniz. İlk bakışta size direkt bir kazanç sağlamıyor gibi gözükse de, bu yöntemi kazancınızı engelleyen etmenleri ortadan kaldıran güçlü bir önlem olarak düşünebilirsiniz. Şayet hizmet verdiğiniz alan iletişim ya da sağlık gibi daha hızlı dönüşe ihtiyaç duyuyorsa, bu noktada çalışanlardan oluşturacağınız bir ekiple ilerlemeniz daha sağlıklı olabilir.

Hepsi Emin Ellerde

İş geliştirmek, kimi zaman orijinal iş fikirleri bulmak ya da iş kurmak kadar kolay olmayabilir. Siz de fikir bulmakta zorlanmıyor ancak iş geliştirme kısmında zayıf kalıyorsanız; yalnızca iş kurma sürecini tamamlayarak, geliştirme kısmını gerçekleştirmek üzere ilgili profesyonellere ya da şirketlere satabilirsiniz. Birçok kişi için hazır bir işletmeyi ya da hayata geçmiş bir fikri devralmak, sıfırdan başlamaktan daha cazip gelebilir. Dünya çapında Instagram, Whatsapp, Spotify gibi “dev” örneklere sahip bu modelde sizi zorlu bir süreç beklese de, hayata geçirdiğiniz fikirleri sattıktan sonra dahi para kazanmaya devam edebilirsiniz. Bu tamamen sizinle şirketinizi satın alacak kişiler arasındaki anlaşmaya bağlı olarak değişecektir. Bazen şirketinizi tamamen gözden çıkarmak istemeyebilirsiniz; bu nedenle belirli oranda hisse satın alabilir ya da ortaklık teklif edebilirsiniz. Böylece ortağınız işinizi geliştirmekle meşgulken siz de yeni projeleriniz üzerinde çalışabilirsiniz.

Uygulamalarla Aranızı İyi Tutun

Web sitesi ve sosyal medya kanallarının yanı sıra, tüketicilerinizin size ulaşması için uygulamalardan da yardım alabilirsiniz. Markanıza ait uygulama, yalnızca tüketicilerinize vakit kazandırmakla kalmaz, onların satın alma alışkanlıklarını ya da demografik bilgileri gibi hazine değerindeki bilgilere yönelik birer kaynak olabilirler. Özellikle satış tarafında, müşterilerinize hızlı ve güvenilir hizmet vermek için harika bir çözüm olarak değerlendirebileceğiniz uygulamalar, diğer yandan tamamen kişiye özel hedeflemeler oluşturarak, bu hedeflemeleri direkt satışa çevirmenizi sağlar. Diğer yandan satış sonrası hizmetler ya da ürünlerinizle ilgili bilgilendirmeler için de uygulama üzerinden tüketicinizle iletişime geçebilirsiniz. Bir diğer kurtarıcınız ise uygulama vasıtasıyla ileteceğiniz ve farklı tüketici gruplarına yönelik hedefleme yapabileceğiniz bildirimler olacak. Bu sayede, tüketicilerinizi indirim ya da fırsatlarla ilgili bilgilendirebilir ya da direkt satış yapabilirsiniz.Yani siz uykudayken dijital dükkanınız açık kalır, müşterileriniz de size 7/24 ulaşabiliyor olmanın keyfini yaşar.

Uykunuzda Bile Para Kazandıracak 5 İpucu

Benzer İçerikler