Uzun Dönem Araç Kiralamada Hırsızlık Vakaları

Araç hırsızlığı için makus kaderimiz mi deriz, yoksa şansızlık mıdır bilinmez ama neredeyse her ülke bu durumdan muzdarip. Neredeyse herkesin kendisinin ya da yakından tanıdığı bir kişinin başından otomobil hırsızlığı vakası geçiyor. Ülkemizde her gün ortalama 60, yılda yaklaşık olarak 22 bin araç çalınıyor. Peki, uzun dönem kiraladığınız araç çalınırsa ne yapmalısınız?

Araç hırsızlığından genellikle aracın alınıp götürülmesi anlaşılıyor. Ancak son yıllarda hırsızlar yöntemlerini değiştirmiş durumda. Son zamanlarda özellikle lüks araçların tamamı yerine bazı parçaları çalınıyor. Örneğin; oldukça pahalı olan SUV far yuvaları ya da BMW gibi markaların takılması oldukça pahalı olan konsolları hırsızların ilgisinden kaçamıyor. “Nasıl oluyor?” sorusu aklınıza gelebilir. Hırsızlar, bir aracın herhangi bir camını kırdıktan sonra araca giriyor ve yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde konsolun tamamını söküyor. Yani anlayacağınız araç hırsızlığı günümüzde parça için gerçekleşiyor. Ancak hırsızların ihtiyacı olan parça zor çıkarılıyorsa ya da motor gibi çıkarılması için farklı aletler gerekiyorsa aracı alıp götürüyorlar. Yani eski alışkanlıklarından tamamen vazgeçmiş değiller. Tüm bu süreç oldukça yıpratıcı olabilir. Bu nedenle başınıza gelmeden bilmeniz gerekenleri topladık.

Neler Yapılmamalı?

Oto hırsızlığına maruz kalmamak için ilk olarak asla ve asla yapmamanız gerekenleri söyleyelim. En basit yöntem her zaman olduğu gibi en güvenilir yöntem oluyor. Aracınızı güvenli bir noktaya park etmeyi ihmal etmeyin. Bir diğer husus ise ruhsat ve anahtar ile ilgili. Birazdan daha detaylı anlatacağız ama olası bir hırsızlık olayında zarar görmemeniz için ruhsatı ve anahtarı yanınızdan ayırmayın. Yani işinizi garantiye alın ve aracı her park etiğinizde ruhsatı da yanınıza alın. Son uyarımız ise kurumsal bir şirket ile çalışmanız yönünde olacak. Tabii “Bugün git, yarın gel!”, “Şu an uğraşamam!”,“Sorumluluk kabul etmiyoruz!” gibi cevaplarla karşılaşmaktan korkmayanlardansanız ya da “Benim aracım çalınmaz” diyorsanız herhangi bir noktadan araç kiralayabilirsiniz. Ancak bu şekilde zararlı çıkmanız oldukça yüksek bir ihtimal.

İlk İş Polise Ulaşın

Polis ile irtibata geçmek için 155 numarasını aramalısınız. Polise ulaştıktan sonra ruhsat ve anahtarın nerede olduğunu hatırlamaya çalışın. Yakınlardaysa hemen gidip alabilirsiniz. Polis tutanak için size birkaç soru soracak. Bunlar; olayın gerçekleştiği tahmini saat, olay yeri, plaka, model ve araç rengidir. Ruhsatta yer alan bilgileri söylemeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

ile İletişim

Araç hırsızlığı gibi bir durum başınıza gelirse güvenlik için ilk olarak polisi, daha sonra da ’yı aramanız gerekiyor. Endişelenmenize ya da canınızı sıkmanıza gerek yok. ’nın deneyimli personeli, yapmanız gerekenler ile ilgili size yardımcı olacak. Sizden istenecek üç şey bulunuyor. Bunlar polis tutanağı, ruhsat ve anahtar. İşlem sırasını eksiksiz gerçekleştirmeniz hem güvenliğinizi sağlayacak hem de maddi kaybınızın önüne geçecek.

Parayı Kim Ödeyecek?

’dan uzun dönem kiraladığınız aracın hırsızlığa karşı zaten kaskosu bulunuyor. Bu nedenle işlemleri gerçekleştirdikten sonra ile tekrar iletişime geçin. araç içerisinde bulunan GPRS ile polise yardımcı olacak. Kasko düzenleyen şirketler, ruhsat ve anahtarı talep ediyor. Ruhsat ya da anahtar yanınızda olmaz ise sorumluluk size ait olabilir. Buna çok dikkat etmelisiniz. Yani daha önce de söylediğimiz gibi anahtar ve ruhsatı mutlaka yanınızda bulundurun.

Uzun Dönem Araç Kiralamada Hırsızlık Vakaları

Benzer İçerikler