Uzun Dönem Araç Kiralamanın Yıldızı 2 Sektör

Her geçen gün daha fazla sayıda şirket tarafından tercih edilen operasyonel kiralama sektöründeki kullanıcı sayısı, 2017’nin üçüncü yarısından itibaren 56.701 kişiden 62.847 kişiye yükseldi. Bu artışın en büyük sebeplerinden biri de, şirketlerin kemer sıkma politikalarına paralel olarak filo satın almak yerine filo kiralama yoluna gitmeleri. Şimdilerde farklı birçok sektörden şirketin yıldızı haline gelen uzun dönem araç kiralamada en aktif 3 sektörü merak ettik, araştırdık ve sizlerle tanıştırmaya karar verdik.

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Faydaları

Uzun dönem araç kiralama, şirketlere ihtiyaç ve bütçeleri doğrultusunda hizmet sunan, şirketler açısından bakıldığındaysa güvenilir ve karlı bir işlem. Filonuz için seçeceğiniz araçları inceleyebildiğiniz, ihtiyacınız doğrultusunda değiştirebildiğiniz ve araçlara yönelik tüm masrafları önceden ön görebildiğiniz bir çalışma modeli sunan uzun dönem araç kiralama şirketleri, hem global hem de yerel birçok firma tarafından tercih ediliyor. Geçtiğimiz aylarda TOKKDER’in paylaştığı rapordaki verilere göre, 2017 yılının ilk 9 ayında Türkiye operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 20’si olan yaklaşık 95 bin 500 adet yeni aracı filosuna kattı.

Kullanım oranına paralel olarak gelişen çeşitlilikse, bu sektöre şüpheyle yaklaşan şirketlerle buzları eritme yolunda atılmış küçük birer adım olarak görülebilir. Operasyonel kiralamada şirketler tarafından en çok tercih edilen araç segment ve modelleri ise raporda şu şekilde yer alıyor;

Renault %28,8’lik payı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olmayı sürdürürken, %14,8 ile VW, %9,9 ile Ford, %9,6 ile Fiat Renault’yu takip eden markalar olarak dikkat çekiyor. Sektörün araç parkının yarısından fazlası (%50,5) C segment araçlardan oluşurken, B segment araçlar %28,5, D segment araçlar ise %13,4 pay aldı. Sektörün araç parkının %94,9’u dizel araçlardan oluşurken, manuel vites araçlar %53,1 pay aldılar.

Uzun Dönem Araç Kiralamayı Seven 2 Sektör

Gelelim operasyonel kiralamayı en çok tercih eden 2 yıldız sektöre. Uzun dönem araç kiralama sektörü, pazarının yüzde 90’ını 15 firma arasında paylaştırıyor. Bu firmaların büyük bir kısmı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi rotalarını Türkiye’ye çevirmiş Avrupalı markalardan oluşuyor. Operasyonel kiralamayı en çok tercih eden sektörlerden ilki finans. Özellikle bankaları ve banka çalışanlarının iş hayatını kolaylaştıran ve karlı çözümler sunan operasyonel kiralama, en çok gelirini de bu sektörden sağlıyor. Listenin ikinci yıldız sektörü ise ilaç sektörü. Sıklıkla satış amaçlı müşteriyle buluşmak üzere yollara düşen ilaç sektörü çalışanları; daha hızlı, güvenli ve pratik bir ulaşım seçeneği olarak uzun dönem araç kiralamayı tercih ediyor. Böylece kendi programlarına sadık kalarak ve hatta kimi zaman programlarında ani değişiklikler yaratabildikleri esnek bir çalışma hayatı yaratabiliyorlar. Siz de filo kiralama ile ilgili sorularınıza yanıt bulmak ve ikna olmak isterseniz Uzun Dönem Araç Kiralamada Doğru Bilinen 5 Yanlış yazımıza göz atabilirsiniz.

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Yıldızı 2 Sektör

Benzer İçerikler