Uzun Yol Dostu: En İyi Navigasyon Uygulamaları

Artık yaşamınızın bir parçası haline gelen iş seyahatlerinizi, sizin için her anlamda kolaylaştıracak ve size hem zamandan hem de yakıttan tasarruf ettirecek tek bir yol arkadaşınız var: Navigasyon uygulamaları. Akıllı telefonlarınıza indirerek gideceğiniz adrese en kısa ve hesaplı yoldan ulaşmanızı sağlayan bu uygulamalardan artık o kadar fazla var ki, hangisini seçeceğinize karar vermek gideceğiniz yolu bulmaktan daha zor hale gelmiş durumda. O nedenle, işinizi kolaylaştıralım istedik ve bu sefer Google ve Yandex gibi devlerden bahsetmek yerine en az onlar kadar başarılı alternatif uygulamaları bir araya getirdik. Yolunuz açık olsun!

Maps.me

Çevrim dışı kullanılabilmesi, hata payı oldukça düşük haritaları ve geniş harita seçenekleriyle tüm seyahatseverlerin favorisi haline gelen Maps.me; lokantalar, benzin istasyonları, turistik ziyaret noktaları gibi bir çok ayrıntıyı da anlık olarak sunuyor. Kolay arayüzü sayesinde işleri sizin için kolaylaştıracak bu uygulamayı indirdikten sonra tek yapmanız gereken, bir defaya mahsus olmak üzere ülkeniz için ilgili haritayı indirmek. Daha sonra internet bağlantısına ihtiyaç duymadan bu haritayı dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Üst kısımda yer alan arama çubuğuna gideceğiniz noktayı yazdığınızda, size en kısa ve pratik rotayı hazırlayan uygulama hem yurt içinde hem de yurt dışında sunduğu detaylı haritalarıyla yolculuğunuzu çok daha kolay bir hale getiriyor. Dünya çağında 8 milyondan fazla indirilen ve 80’den fazla ülkede en iyi seyahat uygulaması listelerinde ilk 5’i bırakmayan Maps.me’nin en iyi yol arkadaşlarınızdan biri olacağı kesin.

Kaynak

Sygic

Yine çevrim dışı kullanabileceğiniz, GPS tabanlı navigasyon uygulamalarından Sygic, aynı zamanda Türkçe dil seçeneğiyle sunuluyor. Tıpkı Maps.me gibi çevrim dışı olarak kullanılabilen uygulamada tek yapmanız gereken, bir defaya mahsus olarak kullanmak istediğiniz haritayı indirmek. Birçok uygulamaya nazaran Android cihazlarda SD karta indirilebilen ve böylece hafızanızı harcamayan Sygic, yalnızca rota belirlemekle sınırlı kalmıyor. Gitmek istediğiniz mağaza gibi özel noktaları da arama yaparak bulmanıza yardımcı oluyor. Yol dönüşleri de dahil olmak üzere yol boyunca size eşlik edecek sesli navigasyonu ile şerit yardımı alabiliyor, hız sınırınızı belirleyebiliyor ve size karmaşık gelen geniş kavşaklarda şerit göstergesi oklarının yer aldığı kavşak görünümünü kullanabiliyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak ücret karşılığı premium üyelikle işe ya da eve giderken gecikmeleri önlemek için trafik hizmeti alabiliyor ya da Head Up Display özelliğini kullanarak  tüm GPS verisini saniyeler içinde arabanızın ön camına yansıtabiliyorsunuz. Uygulama kapsamında yalnızca Türkiye değil, birçok ülkenin şehrine özel haritalar da sunulmakta.

Kaynak

TomTom GO Mobile

En güncel TomTom araç navigasyon teknolojisi ile birinci sınıf trafik bilgilerinin harika bir bileşeni olarak sunulan TomTom Go Mobile; çevrim dışı haritalar ve gerçek zamanlı trafik bilgileri sunarken gündelik kullanımlar için de oldukça pratik öneriler sunuyor. 150’yi aşkın ülke için çevrim dışı harita sunan uygulamada milyonlarca sürücüden alınan ve onaylanmış anlık trafik bilgileri anlık olarak telefonunuzda görüntülenebiliyor. Rota desteğinin yanı sıra gelişmiş şerit özelliğiyle her daim doğru şeritte bulunup bulunmadığınızı da kontrol etme fırsatı veriyor. Uygulama, sürüş alışkanlıklarınızı inceliyor ve bir sonraki varış yeriniz için önerilerde bulunan Hedef Tahmini özelliği ile tamamen kişiye özel bir yolculuk deneyimi sunuyor. Uygulamanın en ilgi çekici özelliklerinden birisi de sabit, mobil veya ortalama hız kameralarına yönelik gelişmiş uyarılarla hız cezalarından kaçınmanıza ve tasarruf etmenize yardımcı olan “Hız Kameraları” özelliği. Son olarak uygulamada herhangi bir biçimde reklam yer almadığını ve bu sayede herhangi bir kesintiye uğramadan kolayca uygulama özelliklerinden yararlanabileceğinizi ekleyelim. Uygulama kapsamında her ay 75 km ücretsiz navigasyon hakkınız bulunuyor. Kilometre sınırı olmadan sürüş yapmak istiyorsanız 1 aylık veya 1 yıllık abonelik satın almanız gerekiyor.

Kaynak

Waze

Zamandan, yakıttan tasarruf etmek için gerçek zamanlı trafik ve yol bilgilerini anlık olarak akıllı cihazınıza ulaştıran Waze, aynı zamanda bu anlık bilgileri paylaşabildiğiniz bir sürücü ve yolcu ağının parçası olmanıza da olanak sağlıyor. Kazalar, olası yol tehlikeleri, polis noktaları ya da yol üzerinde gözlemlediğiniz herhangi bir durumu bildirebileceğiniz bu ağ; yalnızca kişisel kullanımların değil, tüm ağın yararlandığı gerçek zamanlı bir kaynak olmayı hedefliyor. Bu durum elbette yalnızca yola dair anlık bilgileri içermiyor. En yakındaki benzin istasyonu ya da bu istasyondaki benzin fiyatları, müsaitlik durumu gibi tüm bilgileri, uygulamanın sağladığı topluluk aracılığıyla edinmeniz mümkün hale geliyor. Uygulamaya Facebook hesabıyla bağlananlar ise buluşmalarını organize edebilirken varış zamanı ya da konumuyla ilgili bilgiyi de arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Varış noktanızı seçtikten sonra Waze yardımıyla bu rota üzerinde yer alan en uygun fiyatlı benzin istasyonlarını görüntülemeniz ve tasarruf yapmanız mümkün.

Uzun Yol Dostu: En İyi Navigasyon Uygulamaları

Benzer İçerikler