Uzun Yoldan Eli Boş Dönmeyin: En Etkili Sunum Teknikleri

Arabanıza atladınız, dağları tepeleri aştınız. Her şey çantanızda, aynı zamanda da kafanızda. Bu kadar yolu kat ettikten sonra eliniz boş dönmemek ve görüşmenizi başarıyla gerçekleştirebilmeniz için bundan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Evet: Sunum hazırlama tekniklerinden bahsediyoruz. Eminiz karşınıza farklı birçok sunum örneği çıkmıştır. Ancak sunumlarla ilgili asıl gerçekleri de göz ardı etmemek gerekli. Dünyada her saniye 350 adet PowerPoint sunumunun yapıldığını biliyoruz, üstelik bu sunumlardan sonra dinleyicilerin, sunumun yalnızca %50’sini hatırladığını da… Ki bu oran bir sonraki gün %25’e düşüyor. Bu nedenle etkili bir sunum yapmanız ve müşterinizi mümkün olan en kısa süre zarfında ikna etmeniz gerekiyor. Kısa zamanda fikirlerinizi aktarmak ve dönüş yoluna eliniz boş dönmemek için birkaç ipucu aşağıda sizi bekliyor.

Yol Haritanızı Çizin

Sunumunuzu gerçekleştirmek için kısıtlı bir süreniz olacak. Bu nedenle asıl amacınıza yönelik bir sunum kurgulamalı, bu kurguyu en dikkat çekici şekilde ve en kısa sürede dinleyenlere aktarmalısınız. İlk olarak dinleyicinizin mutlaka aklında kalması gereken ana noktaları çıkarın, mesajınızı kısa ve öz bir biçimde verin, sunum içerisinde belirlediğiniz ana noktaları sıkıcılığa yer vermeden birkaç kez tekrar etmeye çalışın. Sunum akışınızı net olarak belirleyin, bu akışın içerisine sunumu ne kadar sürede tamamlayacağınız da yer almalı. Süreyi aşmamaya özen gösterin.

Farkınızı Ortaya Koyun

Sunumunuzun ikna edici olabilmesi için, tamamen size özel olarak tasarlanması ve hikayenizi en iyi şekilde aktarması gerekiyor. Bunun yolu ise hem sunum tasarımınızın, hem de hikaye ve sunum tarzınızın tamamen size özel olmasından geçiyor. Malum, çarşaf çarşaf hazırlanan, bol metinli sunumlar artık geride kaldı. Siz de görselliğin gücünden faydalanın, sunumlarınızda mesajınızı görseller üzerinden verin ve sunumunuzu en rahat şekilde anlaşabilecek hale getirin. Unutmayın, sunumunuzu ne kadar basitleştirirseniz o kadar akılda kalıcı olacaktır.

Hikayeleştirin

Görseller kadar hikayeler ve onların karakterleri de akılda kalıcıdır. Bu nedenle anlattığınız konu ne ile ilgili olursa olsun, dinleyicinin özdeşlik kurabileceği bir hikaye yaratın. Giriş-gelişme-sonuç akışına oturtacağınız bu hikaye, oldukça basit ve hedef odaklı olmalı. Her hikaye gibi etkileyici bir son – mesela beklenmedik bir son- yine dinleyiciler üzerinde etkili olacaktır. Dinleyicinize vermek istediğiniz mesajı destekleyen ve beklenmedik bir son, sunumuzun etkisini artırır.

Minik Molalar Verin, Dinleyicileri Sunuma Ortak Edin

Sunumunuzun süresi kısa olsa dahi, dinleyicinizin dikkat ve ilgisini taze tutmanız zor olabilir. Bu nedenle izleyicinin kimi ufak molaları ihtiyacı olabilir. Bu molalar elbette ki sunuma ara vermeniz anlamına gelmiyor. Anlatacağınız konu için kullanacağınız örnekler, bu molalar için size yardımcı olabilir: Videolar, gifler ya da güncel bir konuya değinen örnekler hayat kurtarıcı olacaktır. Molaların yanı sıra dinleyicilerin de sunuma ortak olması, sorulara cevap vermesi ya da fikir beyan etmeleri, etkileşimi artıracak ve sıkıcılığı bir nebze olsun ortadan kaldıracaktır.

Kendiniz Olun

Kendinizi anlatmanın ve güven vermenin en temel kurallarından biri kendiniz olmak. Sunum yaparken de, rahat bir tavırla, kendinizi zorlamadan iletişime geçmelisiniz. Teke tek konuşmalarda kullandığınız ses tonunu kullanarak, göz kontağı kurun. Konuşurken notlarınızdan yardım alabilirsiniz ancak bunu çok sık yapmamanız yararınız olacaktır. Dinleyicinizin soru sormasına izin verin, bu da onları önemsediğiniz ve dinlediğinize dair bir güven yaratacaktır.

Uzun Yoldan Eli Boş Dönmeyin: En Etkili Sunum Teknikleri

Benzer İçerikler