Valvetronic nedir? nasıl çalışır? hangi modeller? | BMW motor

Valvetronic nedir? nasıl çalışır? hangi modeller? | BMW motor |

Valvetronic nedir?

Valvetronic nedir? | Konumu | BMW N52 motor |

   Valvetronic BMW tarafından geliştirilmiş, BMW motorları üzerinde kullanılan bir uygulamadır. Tüm Hava emme valflerinin hareketlerini değiştirerek gaz kelebeği ihtiyacını ortadan kaldıran bir sistemdir. Daha az yakıt tüketimi, düşük egzoz emisyonu ve daha seri tork ivmelenmesi sayesinde performans açısından dinamik bir sürüş imkanı sağlar. Gaz tepkimeleri açısından pozitif yönde fark yaratan bir uygulamadır. Valvetronic, silindirler içerisinde meydana gelebilecek, fakir karışım durumunu yok denecek kadar az bir düzeye getirir ve böylece yakıt-hava karışımının kaliteli olması ile beraber konvansiyonel motorlara nazaran %10 oranında veya daha yüksek bir yakıt tüketimi kazancı sağlar. Vanos teknolojisine ek olarak uygulanan bir sistemdir. Vanos ile uyumlu bir biçimde çalışır. Birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Valvetronic nasıl çalışır?

   Valfler, üstten eksantrikli makaralı kollar ile çalışırlar. Ara kol, eksantrik koluna dik olarak yerleştirilmiştir. Elektrikle ayarlanır. Alt ucunda bir valfin külbütor kolu tarafından çalıştırıldığı bir kumanda mevcuttur. Eksantriğin konumuna göre kontrol kolunun bir başka kısmı sürükleme kolu ile temas eder. Başlangıçta düzdür fakat sonuna doğru dikleşir. Özetleyecek olursak, eksantrik konum, maksimum valf kaldırma gücüne doğrudan etki eder. Valvetronic, 0.3 saniye içerisinde 0.25 mm – 9.8 mm arasında bir valf kaldırma oranına sahiptir. Bu yeti, gaz tepkimesine ve aracın hızlanmasına doğrudan etki eder. Sistem, değişken valf kaldırma alımı düzenler ve böylece normal çalışma sırasında gaz kelebeği ihtiyacı ortadan kalkar.

Hangi BMW modelleri Valvetronic kullanıyor?

   BMW, Valvetronici ilk olarak 1.8 litre ve 2.0 litre olan BMW N42 motor ile kullanıcılarına sunmuştur. Bu sistem uygulanan ilk BMW N42 motor, ise BMW E46 serisinin (1998-2005) Compact 316i ve 318i seçenekleridir. Daha sonra üretilen modellerin hemen hemen hepsinde bu sistem uygulanmıştır. İlk olarak uygulanmasının dışında, ilk olarak en iyi uygulanan motor BMW N52 motordur. N52 motor, 1 Serisi E87, E81, E82, E88 modellerinde, 3 serisi E90 modelinde, 5 serisi E60 modelinde, Z4 serisi E89 modelinde, X1 serisi E84 modelinde, X3 serisi E83 modelinde ve X5 serisi E70 modelinde kullanılmıştır.

Valvetronic nedir? nasıl çalışır? hangi modeller? | BMW motor

Benzer İçerikler