Volkswagen 'nin Tarihçesi ve Tarihi Otomobildeki Duygu

Volkswagen dünya gelelinde tanınan bir firmadır.Bu firmanın araçlarından ve otomobillerinden bahsettik.

Volkswage'nin Tarihi

1937 yılında Almanya' da Alman Otomobil Birliğinin birleşmesiyle Volkswagen firması kurulmuştur. Volkswagen firmasının adı Almanca "Halk Arabası" anlamına gelmektedir.

Bir çok araç firmasının kuruluş tarihi 1900 'lerde karşımıza çıkmaktadır. Volkswagen bu otomobil yarışına geç başlamıştır. O dönemde gerçekten de halk tarafından büyük ilgi gösterilmiştir. Fakat ikinci dünya savaşından dolayı Volkswage 'nin halk arabası projesi yarım kalmıştır.Dünyaya adını duyurmuş olan Volkswagen markasını bir kaç tane araçlarında bahsedeceğiz.

Gençler İçin Ürelimiş Otomobil 1950-1970

Bir yer düşününün, o şehirde bulunan tüm nüfusun bir şekilde Volkswagen markasıyla ilişkisi olsun. İşte bu yer Almanya' da bulunan Wolfsburg dur. Volkswage 'nin oluşturduğu firmalarda hizmet veren işçilerin Wolfsburg' a yerleşmesiyle küçük olan kasaba bir anda dev bir şehre dönüşüyor. Şehrin tamamı Volkswagen veya Kollarında çalışıyor. Wolfsburg' da kurulmuş olan Volkswagen , üretmiş olduğu otomobillerin satışı olarak bir çok pazarlama taktiği kullanılıyor. Almanya 'da yaptığı reklamlar o kadar çok ilgi gördü ki inanılmaz satış rakamlarına ulaştı. Bu reklamlardan en büyüğü Ülkemizde Volkswage 'nin modeli olan "Kaplumbağa" adıyla bilinen araç için yapılmıştır.

Yıl 1950 'yi gösterdiğinde "Amerikan Rüyası" diye adlandırdığımız refah döneminin sonlarında, Amerika pazarına açılmaya karar verdi.Anneleri veya babaları gibi refah döneminde büyük araçlara sahip olmayan bir araç için canını bile ipotek edebilecek olan gençler, Volkswagen Bettle (Namı Değer Kaplumbağa) ile büyülendi.

Gençlerin dikkatlerini çekmek için "Küçük Düşün" sloganıyla kampanya başlatarak Kuzey Amerika 'yı kasıp kavurur. Otomobil bu sayede gençliğin, özgürlüğün simgesi haline gelir.

Golfde de Büyük Önemi   1970

Wolkswage' nin tanınmasındaki en büyük faktörlerden birisi golf'tür. 1974 yılında beklentilerin fazla olmadı zamanda bu firma, şuan an bir dev olarak anılıyor. Volkswagen golf oyunun çok sevilmesinden sebep Sedan versiyon olan Jetta'yı üretmek için paçaları sıvar. O dönem içerisinde bir çok araç üretir bunlar Passat, Bora ve Polo gibi kalitesi yüksek araçlardır.Alman kökenli olan araç firmalarının modellerinin isminin anlamları yoktur. Fakat araçların bir ruhu olduğunu savunur.Doğa olaylarından olan Jet Rüzgarından esinlenerek Jetta bir başka örnek vermek gerekirse Alize Rüzgarları'nın Almanca ismi olan Passat gibi isimler seçiyordu.Hatta bu olayı bir üst seviyeye çıkaran Volkswagen araçların tasarımını bu doğa olaylarına göre dizayn ediyordu. Volkswage 'nin bir diğer başarısı ise tasarımıdır, klasik ama modern bir rüzgar estirmesidir.

Tok Kapı Sesi Volkswagen

100 yılı aşkın süredir insanlar araçlara biniyor fakat otomobil sektöründeki teknolojinin gelişmesi bir hayli zaman aldı. Volkswage'nin başarısı ise en yeni çıkan teknolojileri dünya çapında insanlara ulaştıra bilmesidir. Örnek vermek gerekirse ilk hava soğutmalı motoru Wolkswagen icat etmiştir, Golf modeli olan aracı kendi sınıfında ilk ABS firen sistemini kullanan araçtır.Bunlarla beraber Volkswagen denince akla güvenlik gelir bundan dolayı Türkçe'mize "Tok Kapı Sesi" deyimini kazandırmıştır.

Kendi Motor ve Vitesleri

Diğer araçlardan ayıran en büyük özelliklerinden birisi kendi motor ve viteslerini üretmeleridir.

Bunlardan bir kaçını derledik;

TSI: Otomobillerin de sıkça karşılaşılan çift şarjlı benzinli motordur. Oldukça küçük motorlardan bile yüksek performans alınmasını sağlamaktadır.

TDI: Turbo beslemeli dizel motor türüdür. Güçlü ve dayanıklı yapıya sahiptir.

DSG: Volkswagen Grubu tarafından geliştirilen çift kavramalı şanzımandır. Otomatik vitesler arasında en beğenilen türlerdendir. Özellikle manuel vites kadar seri olması nedeniyle beğeniliyor.

Bluemotion:Araçların ağırlığnda ve yazılımında değişiklikler yapılarak daha az yakıt ve karbon salınımı yapması sağlanıyor.

SEAT ve Skodanın Satın Alınması

Geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde Ülkemizde hızla yükselikte olan SEAT ve Skoda markalarını Volkswagen satın almıştır.İki markanın da kendine özgün olan hatlarına dokunulmamış aynı zamanda motor ve teknoloji konularında devir atlamıştır. Volkswagen Gurubu' nun bünyesinde olan diğer markalar ise Audi, Porsche ve Bentley 'dir.

Volkswagen 'nin Tarihçesi ve Tarihi Otomobildeki Duygu

Benzer İçerikler