Vücudunuz Uzun Yola Hazır Mı?

İş seyahatinin ne zaman ve nerede geleceği belli olmaz. Bu nedenle filonuz kadar vücudunuzun da hem fiziksel hem de duygusal anlamda uzun yola hazır olması gerekir. Seyahatinizi güvenli bir şekilde tamamlayabilmek için, hem zihninizi hem de vücudunuzu uzun yola hazırlayacak ipuçlarına göz atma vakti.

Aracın Deposu Dolu, Peki Ya Sizin Deponuz?

Çoğu fiziksel güç gerektiren eylemde olduğu gibi, uzun yol sürüşü öncesinde de mutlaka uykunuzu almış olmanız gerekiyor. Üstelik uyku, yalnızca fiziksel güç için değil, duygularınızı kontrol edebilmede ve seyahatinize nötr bir şekilde başlayabilmenizde de size yardımcı oluyor. Öfke, heyecan ya da üzüntü gibi baskın duygular, sürüş performansınızı düşürebilir ve uykunuzu yeterince almadığınızda ruhsal stabilite de ortadan kalkabilir. Bu da normal şartlarda göstereceğiniz tepkileri büyültebilir ya da küçültebilir. Diğer yandan, direksiyon hakimiyeti, görüş netliği ve konsantrasyon için uykuya ihtiyaç duyarsınız. Yorgun bir bünye, bunlardan hiçbiri için gerekli olan enerjiyi sağlayamaz ve her zaman uzun yol sürüşleri için tehlike teşkil eder.

Koltuğunuz da Duruşunuz da Dik Olsun

Uzun yol boyunca duruşunuzu korumak ve sürüş sonrasında ağrı yaşamamak için, yol öncesi mutlaka minik esneme egzersizleri yapın. Bu egzersizler, vücudunuzu yol boyunca gelişebilecek stresin etkisinden korur, yolculuğa rahat ve enerjik bir başlangıç yapmanızı sağlar. Özellikle boyun, omuz, kol ve bacak esnetme hareketlerinden oluşan 15-20 dakikalık bir ısınma yeterli olacaktır. Egzersizden sonra alacağınız ılık bir duş da, kaslarınızın rahatlamasını sağlayacak ve sizi zinde hissettirecektir.

Ne Fazla Ne Az

İhtiyacınız olan enerjiyi ortaya koymak için yiyeceklerden yardım alabilirsiniz ancak her şeyde olduğu gibi uzun yol öncesi fazla beslenmekte de zarar var. Yola çıkmadan önce mümkün olduğunca hafif bir öğün tüketmeye özen gösterin. Kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun. Bu tip içecekler, yorgunluk ve uykusuzluk anlarında ani yükseliş ya da düşüş yaşamanıza sebep olur. Seyahat boyunca 2 saatte bir atıştırmaya özen gösterin, özellikle şekerli yiyecekler yine kafeinli yiyeceklerle aynı etkilere sebep olur. Yolcularınıza ikram edebilirsiniz ancak sürücü koltuğundan uzak tutmanız faydanıza olacaktır. Yolculuk boyunca su tüketimine özen göstermelisiniz ancak çok sık mola vermemek ve dikkatinizin dağılmaması için fazla tüketmemeye de dikkat etmelisiniz.

Vücudunuz Uzun Yola Hazır Mı?

Benzer İçerikler