Yakıt Tüketiminde Planlama ve Analiz

Filo yönetiminde sıklıkla yaşanan problemlerden biri şüphesiz ki fazla yakıt tüketimi. Araçların kullanımını ne kadar sınırlandırsanız sınırlandırın ya da aracınızın yakıt tüketimini düşürmek için ne kadar önlem alırsanız alın, herhangi bir gelişme kaydedemiyor musunuz? Belki de daha etkili yöntemlere ihtiyaç duymaktasınız… Bu yöntemleri keşfetmeden önce, yakıt tüketimi yönetiminin faydaları ile bu zorlu yolculuğa başlayalım ve neler yapabiliyoruz bir bakalım.

Yakıt Tüketimini “Yönetmek” Ne Demek?

Bu terimle pek karşılaşmamış olsanız da filo yönetiminin en kritik noktalarından biri, yakıt tüketimini kontrol altında tutmak yani “yönetmekten” geçiyor. Yakıt fiyatlarının her geçen gün değişkenlik göstermesini göz önüne alırsak, bu durumu “kontrol altına almak” oldukça zor görünüyor. Diğer yandan filonuzdaki araçların kullanım süresi, amacı ve yöntemi de her an müdahale edilebilir olmadığı için karşımıza zor bir tablo çıkarıyor. Peki bu zorlu tabloyu nasıl geride bırakabiliriz? Cevabımız yine pek uzakta değil, hemen yanı başımızda, teknolojide. Pek çok filo yöneticisi için daha çok yeni olan yakıt tüketimi planlama teknolojisi, basitçe yakıt tüketiminizi takip ediyor, ölçüyor ve raporluyor. Araç takip sistemlerinden aşina olduğumuz veri toplama ve analiz etme işlemlerinin yalnızca yakıta odaklanmış hali olarak da düşünebilirsiniz. Tabii ki işiniz verilere ulaşmakla bitmiyor, bu verileri doğru şekilde yorumlayarak çeşitli önlemler almak da size kalıyor. Bu tip teknolojileri tek başına mobil uygulama şeklinde kullanabilir ya da mevcut araç takip sisteminizin kapasitesini genişleterek bu son derece önemli verilere ulaşabilirsiniz.

Hangi Veriler Nasıl Ölçülmeli ve Yorumlanmalı?

Araç takip sistemlerine benzer ancak daha detaylı verilerin alınabildiği bu teknolojiler; araç kimliği (hangi aracın kullanıldığı), sürücü kimliği (aracı kimin kullandığı), yol ölçer (gidilen km bilgisi), yakıt seviyesi ve bakım (araç için gerçekleştirilen iyileştirmeler) gibi kimi temel veriler başta olmak üzere birçok veriyi izliyor ve raporluyor. Yine de filonuzun tüm kontrolünün sizde olduğundan emin olmak isterseniz, aşağıdaki soruları kendinize sorun;

Ulaştığım veri doğru veri mi? Doğru faktörleri mi ölçüyorum? İstediğim verilere zahmetsizce ulaşabiliyor muyum? Filomu daha verimli hale getirmek için bu verileri ne şekilde kullanmalıyım?

Yakıt tüketiminin kontrolünü sağlamada sürücü davranışları da oldukça büyük önem taşıyor, öyle ki yakıt tüketimini azaltacak tüm önlemleri alsanız dahi, yanlış kullanım sebebiyle çabanız boşa gidebiliyor. Yani tatmin edici ve net bir sonuca ulaşmanı yolu, sürücüleri teknoloji yardımıyla tabir-i caizse adım adım izlemek ve onları eğitmekten geçiyor.

Sürücülerin yanı sıra, yakıt yönetim araçları size araç içi teknolojiler anlamında ne gibi iyileştirmelere gitmeniz gerektiğiyle ilgili destek oluyor. Sürücülerin ya da aracın bizzat kendisinin ihtiyaç duyduğu basit ancak etkili teknolojik kimi güncellemeler (yeni ara yüz kullanmak, daha etkili bir GPS kullanmak ya da aracın performansını artırabilecek diğer teknolojik adımlar) bu sayede ortaya çıkıyor ve hızlıca çözülebiliyor. Elbette ki, bu konuyla ilgili size yardımcı olabilecek teknolojilerin sayısı oldukça yüksek, kimileri ise oldukça maliyetli olabiliyor. Bu nedenle filo kiralama işleminizden önce hem seçeceğiniz araçları büyük bir titizlikle incelemeli, sonrasında ise size en uygun ve güncel araç takip sistemini tercih etmelisiniz. Araç takip sisteminden edineceğiniz verilerin sizin için yeterli olup olmadığından emin olun, şayet ihtiyacınız olan başka veriler varsa bunları nasıl dahil edebileceğiniz konusunda temsilcinizden destek almayı unutmayın.

Yakıt Tüketiminde Planlama ve Analiz

Benzer İçerikler