Yakıt Tüketiminizi Azaltacak 5 Yeni Trend

Uçabilen otomobiller hayal ettiğimiz bir gelecekten, düşük yakıt tüketimine sahip araçlarla dolu bir gelecek hayaline evrilmeye başlıyoruz.  Yani artık araçların teknolojik güçleri kadar, doğa dostu özellikleri de önem kazanıyor. Yakın gelecekte, araç performansınızı etkilemeden yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olacak kimi trendler ise bu hayallerin artık çok da uzak olmadığını müjdeliyor. Bu gelişkin trendlerin önümüzdeki 15 yıl içerisinde yakıt tüketimini %18 azaltacağı, takribi 5 yıl içerisinde ise bu oranın daha hızlı bir şekilde büyüyeceği ön görülüyor. Yakıt tasarrufu her dönemde tüm sürücü ve filo yöneticileri için en önemli konularından biri olduğuna göre maddeleri tek tek incelemekte fayda var.

Gelişmiş Motorlar

Akıllı otomobillerin sıradan motorlarla ortaklık edeceği elbette ki düşünülemez. Yeni ve “akıllı” motorlara direkt yakıt enjeksiyonu yapılabilecek. Bu sayede, motor içerisinde oluşacak “kaliteli” yağ sisi, yakıt tüketimini azaltırken, tüm yakıtın etkili bir şekilde harcandığından yani ziyan olmadığından emin olacak. Şimdilerde Güney Afrika pazarına sunulan bu motorların, yakın gelecekte tüm dünya çapında yaygınlaşması öngörülüyor.

Yakıt Dostu Seyir Kontolü

Yeni nesil motor kontrol üniteleri sayesinde, artık araçlar düz yüzeylerde maksimum hızlarına ulaştığında motorun yarısını pasif hale getirebilecek. Buna ek olarak, araç kendi kendine kaymaya başladığında, motor kontrol ünitesi bunu algılayarak motoru şanzımandan ayırarak yakıt tüketimini minimize edecek.

Güle Güle 5, Merhaba 9

Otomatik viteslerin popülerliği malum. Önümüzdeki süreçte bu popülerlik gittikçe artacak. Bu duruma ek olarak 5 şanzımanlı vitesin yerini, 9 şanzımanlı vites alacak. Bu yeni ve ultra hızlı şanzımanlar, motorun performansını artırmak için özel olarak tasarlandığı gibi, birkaç saniye içerisinde vites değiştirebilecek.

Navigasyon ve Vitesin Ortaklığı

Yol şartları zorlaştıkça, yakıt tüketimi de artar. Yeni dönem navigasyonlar ise direkt uyduya bağlı olarak çalışacak. Bu navigasyonlar aynı zamanda vites ile ortak hareket edecek. Böylece yolların hem coğrafi hem de fiziki detaylarını algılayabilen bu ortak sistemle, zorlu şartlara en uygun vites değeri belirlenecek ve aracınız daha az efor sarf edecek.

Yakıt Tüketiminizi Azaltacak 5 Yeni Trend

Benzer İçerikler