Yalnız Geçen Yolların Dostu Volkswagen Golf

Yalnızca üretimi değil teknolojiyi temel alan ve bu temeli herkesin yararlanabileceği bir değer haline getirmeyi amaçlayan Volkswagen, 1932 – 1937 yılları arasında “halkın arabası” projesiyle yola çıktı. Bu yıllarda Alman otomobil pazarının, lüks otomobillere odaklanması ve her 50 Almandan yalnızca 1’inin otomobil sahibi olması gibi sebepler, Volkswagen’i ailelere özel, uygun fiyatlı ve konforlu araçlar üretme noktasında motive etti. Bu araçların, aynı zamanda uluslararası düzeyde popülerlik kazanmış modellerle, tasarım ve performans anlamında yarışacak güçte olması amaçlanıyordu. 1938 yılında “hazzın verdiği güç” mottosuyla, “KdF-Wagen” modeli üretildi. Yuvarlak hatlara sahip bu model, sonraları markanın en ikonik modellerinden biri haline gelen, “Beetle”a da (Kaplumbağa) ilham verdi.

Kaynak

“Halkın Arabası”ndan “Dünya’nın Arabası”na

Kaynak

1953 yılında Batı Almanya’nın en çok otomobil üreten markası haline gelen Volkswagen, 80’li yıllarda dünyaya açılmaya ve bu başarısını tüm dünya ile paylaşmaya karar verdi. Ancak bu büyük adımı atmadan önce, kendi ürün çeşitlerini tamamen modernleştirmesi gerekiyordu. Bu nedenle; Volkswagen’in, en çok satan modeli olan Golf’un yanı sıra; Polo, bagajlı versiyonu Derby, sportif modeli Scirocco, orta sınıf aile otomobili Passat ve Santana modelleri üretildi ve satışa sunuldu. Kaplumbağa modelinin üretimi, ağırlıklı olarak Latin Amerika ülkelerinde yapılırken, sonrasında bu modelin ünü Meksika’ya ve yeni yapılan bir anlaşmayla Mısır’a kadar ulaşmış oldu.

Kaynak

Tekniğe Işık Tutacak Modeller

80’li yıllar, Volkswagen için aynı zamanda AR-GE faaliyetlerine ağırlık verilen dönem oldu. Bu çerçevede yapılacak çalışmalar için toplamda 15.000 m2’‘lik ofis, laboratuvar ve deney kısımlarından oluşan özel bir alan inşa edildi.  %100 konfor, yüksek hızda güvenlik ve çevre kirliliği gibi sık karşılaşılan birçok sorun burada derinlemesine inceleniyordu. Bu çalışmaların ilk meyvesi ise AUTO 2000 oldu. Tüm bu AR-GE çalışmalarına rağmen,Türkiye de dahil olmak üzere, tüm dünyada 20 milyondan fazla satışla Kaplumbağa, uzun süre zirvedeki yerini korumaya devam etti. Ancak bu modelin üretimi ne yazık ki 2003 yılında sonra erdi. 1999 yılında modern bir yorumla yenilenen Kaplumbağa modeli, “New Beetle” ismiyle yeniden piyasaya sürüldü ancak beklenen ilgiyi göremedi.

Volkswagen’ın “Gizli” Yıldızı: Volkswagen Golf

Kısa süre içerisinde en az Kaplumbağa modeli kadar popüler hale geleceğini, üretildiği ilk günden hissettiren Golf Mk1 önden çekişli kompakt modellerden ilki olmayı başardı. Kaplumbağa’nın tacını bu modele devretmek ise oldukça riskliydi. Diğer yandan, Volkswagen büyük bir finansal kriz dönemine girdi ve Kaplumbağa modelinin satışlarında büyük bir düşüş yaşandı. Şirket bu durumu çözmek için, Audi, DKW, Horch ve Wanderer’in bir araya gelerek kurulan Auto Union şirketini satın aldı. Amaç, Audi’lerin, su soğutmalı motor ve önden çekişli sürüş uzmanlarının desteği ile Volkswagen’in yeni nesil Golf modellerini herkes için vazgeçilmez hale getirmekti. Bu yeni Golf modeli, normal bir bagaj yerine, dik olarak sonlanan bir arka bölüme sahipti ve hem motoru hem de çekişi aracın ön kısmında konumlandırılmıştı. Düşük ağırlığına rağmen Volkswagen Golf, daha yüksek performans ve daha geniş iç mekân imkânı sağlayan özel tasarımı sayesindeyse bugün bile, hem ailelerin, hem de aileye hasret kalınan uzun yolların en sıcak ve konforlu otomobili olmaya devam ediyor. Aracı daha detaylı incelemek ve uzun dönem kiralama yapmak için tıklayın.

Yalnız Geçen Yolların Dostu Volkswagen Golf

Benzer İçerikler