Yaşın Önemi Yok: Yaş Almış “Genç” Girişimciler

Girişimcilik dendiğinde akıllara hep aynı profil gelir; iş hayatına “çalışan” olarak giriş yapmak yerine, kendi fikirleriyle yola çıkmak isteyen ve bu fikirlere sonuna dek güvenen, heyecanlı ve genç kişiler. Evet, girişim adı üzerinde ‘girişmek’ kökünden gelmesi sebebiyle, çoğunlukla genç ve girişken kabul edilen 25-30 yaş grubuna atfedilir. Ancak dünya çapında başarı kazanmış ve hatta kazanmaya devam eden birçok ünlü girişimcinin yaş aralıklarına göz attığınızda, durumun pek de öyle olmadığını kolayca görebilirsiniz. Girişimcilik fitilini ateşleyen etkenleri incelemenin yanı sıra, yaş almış “genç” girişimcilerle tanışarak deneyimlerinden yararlanmak isteyenler için, fikirleri her daim genç kalabilen bu girişimcilerle tanışma vakti.

Yaş Sorunsalı Sanıldığı Kadar Kritik Mi?

2018 BNP Paribas Küresel Girişimcilik Raporu verilerine göre, girişimciler arasında en yaygın yaş grubu 36-54 yaş aralığı olarak sunuluyor. İkinci sırada %40 ile ‘Milleni-preneurs’ adı verilen, 35 yaş ve altındaki kişiler bulunuyor. Bu kısa bilgi dahi, girişimcilik yaşının sanıldığı kadar düşük olmadığının en net kanıtlarından biri. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, artan ‘genç girişimci’ dalgasının diğer tarafında  35 yaş ve altı düzenli olarak gerçekleştirilen sermaye ödüllü fikir yarışmaları, üniversitelerde düzenlenen konferanslar ve girişimcilere yönelik düzenlenen ücretsiz eğitimler gibi birçok farklı destek sayesinde girişimcilik dünyasına adım atmak noktasında ihtiyaç duydukları teşviki yakalamayı başarıyor. Her ne kadar ülkemizde, genç nüfusun da etkisiyle artan genç girişimci sayısı günden güne artış gösterse de, tüm dünya genelinde girişimci yaş gruplarının her yıl belirli oranlarda düzenli olarak artış gösterdiği de aşikar. Bu da akıllara kritik bir soru getiriyor: Deneyim önemini yitiriyor mu?” Aslında bu sorun, girişimciliğe soyunduğunuz alanla doğrudan alakalı. Özellikle teknoloji ve inovasyon konularında proje üreten girişimcilerin büyük bir kısmının, az önce bahsettiğimiz ‘genç girişimciler’ sınıfına dahil olduklarını görüyoruz. Diğer yandan, girişimcilik dünyasında deneyim sahibi kişilerin, yeniliklere açık olmayan, kendi bilgi ve deneyiminde ısrar eder bir potansiyele sahip olduğu düşüncesi de mevcut. Bu iki bilgi yan yana geldiğinde ise genç tabir edilen, yeniliklere açık grup ister istemez yükselişe geçiyor. Ancak burada bahsi geçen “gençlik”, yaştan ziyade, yeniliklere açıklık, cesaret ve hevesle doğru orantılı. Eğer biraz ikna edilmeye ihtiyacınız varsa, dünya çapında büyük başarıya ulaşmış, yaş almış genç girişimcilerle dolu uzun listeye bir göz atalım.

Sam Walton

Kaynak

30’lu yaşlarında perakende satış alanında yakaladığı başarıyı etkili bir şekilde kullanan Sam Walton, kariyerindeki ilk ve en başarılı yükselişini ise Walmart girişimi ile gerçekleştirdi. Walmart markası bugün 25.4 milyar dolardan daha fazla değere sahip ve hem uluslararası pazarda hem de  Amerika Birleşik Devletleri pazarında en güvenilir perakende zincirlerinden biri olmaya devam ediyor.

Henry Ford

Kaynak

T model aracın ve Ford bant sisteminin mucidi Henry Ford, tüm yaşamı boyunca kendini yeniliklere adadı ve başarıya ulaşması 30 yıldan fazlasını aldı. T model aracı icat ettiğinde ise 54 yaşındaydı.

Charles Darwin

Kaynak

“Hayatta kalabilen türler en güçlü olanlar değil, en akıllı olanlar da değil. Sadece değişime ayak uydurabilenler.” sözünün sahibi Darwin, ironik bir biçimde bu sözleri kaydettiği ve kendisini üne kavuşturan “Türlerin Kökeni” kitabını 50 yaşındayken kaleme aldı. Bilim dünyasını sonsuza dek değiştiren bu kitabın ortaya çıkması için, Darwin’in de belirttiği gibi en güçlü fikirler ayakta kaldı ve değişime ayak uyduramayan fikirlerin elenmesi 40 yıl sürmüş oldu.

Ray Kroc

Kaynak

Standart bir hayata sahip bir milkshake makinesi satıcısıyken, dünyanın en büyük fast-food zincirlerinden Mc Donald’s’ı yaratan bir girişimcilik devine dönüşen Ray Kroc; bu büyük adımı attığında tarihler 1954’ü gösteriyordu ve kendisi 52 yaşındaydı.

Harland Sanders

Kaynak

KFC’nin çıtır tavukları üzerinde sıklıkla karşılaştığımız “pamuk dede” Harland Sanders’ın ilham verici girişimcilik hikayesini daha önceki yazımızda kaleme almıştık. 22 yaşına kadar trenlerde kondüktörlük yapan ve işsiz kalması sebebiyle daha sonra eşi tarafından terk edilen Sanders hayata küsmek yerine devam etmeyi tercih edenlerden olmuş. Yemek yapma konusundaki yeteneğine odaklanan Sanders zorlu geçirdiği 20 yılın ardından 62 yaşında KFC’yi kurmuş.

Stan Lee

Kaynak

7’den 70’e herkesin çocukluk rüyalarını süsleyen Marvel dünyasının yaratıcısı Stan Lee, ilk büyük başarısı olan “Fantastik Dörtlü” çizgi romanını yayımladığında 39 yaşındaydı. Bu başarı ile sınırlı kalmayan ve daha fazlası için gayret eden Lee, Örümcek Adam ve X-Men gibi birçok kült karakterin yer aldığı Marvel dünyasını yarattı.

Evan Williams

Kaynak

Sıkı bir ‘internet girişimcisi’ olarak tanıdığımız Evan Williams, üniversite eğitimini yarıda bırakarak küçük start-up projelerde çalışmaya başlamış. O’Reilly Media’daki pazarlamacı pozisyonunda bir süre çalıştıktan sonra yoluna tek başına devam etmeye karar veren Williams, yazılımcı olmaya karar verdi. Bu noktadan sonraysa hayatı tamamen değişti. Hazırladığı yazılımlar PackardBell ve IBM gibi devler tarafından kullanılmaya başladı. Kendisi aynı zamanda sıkı bir ‘blogger’dı, öyle ki blog ve blogger kelimelerinin yaygınlaşmasında büyük bir rolü olduğu kabul ediliyor. Williams aynı zamanda, Twitter, Medium, Compete.com vb. birçok girişimin kurucusu olarak biliniyor ve bunları yapmaya başladığında 34 yaşında olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yaşın Önemi Yok: Yaş Almış “Genç” Girişimciler

Benzer İçerikler