Yaz Lastikleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lastik değiştirmek birçoğumuz için oldukça zahmetli görünen bir iştir ve yalnızca kış döneminde akıllara gelir. Ancak tıpkı kış lastikleri gibi yaz mevsiminde de aracınıza uygun yaz lastiklerini tercih etmeniz gerekiyor. Bu “ufak” detay, hem yakıt tüketiminizi hem de yol güvenliğinizi büyük oranda etkiliyor. O yüzden gelin hep birlikte yaz lastiği neden önemlidir, öğrenelim…

Yaz Lastiği Nedir?

Yaz lastikleri, sanıldığının aksine yalnızca yaz aylarında değil, kış lastiklerini kullanmadığınız diğer tüm aylar boyunca kullanabileceğiniz ılımlı hava koşulları için tasarlanan özel lastiklerdir. Daha kısa ve kalın bloklara sahip bu lastiklerin üzerinde bulunan diş desenleri ve kauçuk bileşimi, otomobilinizin yola daha güçlü şekilde tutunmasını sağlarken; kış lastiklerine göre daha az oyuğa sahip bu dişler, sayesinde kauçuk yola daha iyi temas ederek, otomobilinizin daha yumuşak ve sessiz bir performans göstermesine olanak sunuyor.

Bir de her mevsimde tercih edebileceğiniz dört mevsim lastikleri mevcut. Bu lastikler, yaz ve kış performansının bir karışımını sunuyor ve genellikle ılıman iklimlerde ve makul sürüş şartlarında sürücüler için iyi bir seçenek yaratıyor. Dört mevsim lastikleri, sıcak havada iyi performans gösterseler de,  yaz lastiklerinden daha az yol tutuşuna sahiptirler  ve direksiyon, fren ve viraj alma yetenekleri daha düşüktür. Bu nedenle özellikle çok sıcak iklimde yaşıyorsanız ya da performans aracı sahibiyseniz mutlaka yaz lastiklerini tercih etmeniz öneriliyor..

Yaz Lastiği Neden Kullanılmalı ve Ne Zaman Takılmalı?

Yaz lastiğini cazip hale getiren iki önemli unsur bulunuyor: Yakıt tüketimi ve sürüş güvenliği. Eğer yaz aylarında kış lastiği kullanmaya devam ederseniz, çok daha fazla yakıt tüketmekle kalmaz, otomobilinizin çekiş gücünde kayıplara sebep olabilirsiniz. Yanlış lastik kullanımının bir diğer olumsuz yanı ise fren mesafesinin uzamasına yol açması. Ancak, sıcak havalarda yaz lastiği kullandığınızda, ABS ile fren yaparken ortalama %40 daha kısa mesafede durabilirsiniz. Ayrıca bu lastikler, düzensiz yıpranmayı önlediği için lastik ömrünü de uzatır ve sizi ek masraftan kurtarır. Yaz lastikleri genellikle 1 Nisan itibariyle kullanılmaya başlansa da, otomobilin kullanıldığı iklim ve yol koşullarına göre bu tarih değişebiliyor. Yaz lastiklerinin fiyat aralığı ise 2017 itibariyle 150 – 300TL arasında yine seçilen lastiğe ve otomobilin tipine göre değişkenlik gösteriyor.

Yaz lastikleri ıslak ve kuru zeminlerde daha kısa mesafede durabilmeyi sağlarken, kış lastikleri karlı, buzlu ve yağmurlu kaygan zeminlerde standart lastiğe oranla çok daha iyi fren mesafesi sağlanmasından dolayı otomobilinize güç sağlıyor.  Bu nedenle, havalar ısınmaya başladığında mutlaka kış lastiklerinin çıkartılarak yaz lastiklerinin takılması gerekiyor. Her iki lastiğin yol tutuşu birbirinden çok farklı olduğu için bu iki lastik tipinin asla birbirleri yerine tercih edilmemesi büyük önem taşıyor. Lastik değişimi sizin için fazla zahmetliyse, dört mevsim lastiklere göz atabilir ve bu değişim sürecinden kurtulabilirsiniz.

Yaz lastiğine geçiş sırasında nelerin dikkate alınması gerekir?

Yaz lastiklerinizi kullanmadan önce, kış lastiklerini mutlaka sabunlu su ile yıkayıp, serin, kuru ve güneş görmeyen bir ortamda saklamanız gerekir. Kış lastiklerinizi, bir tahta zemin üzerinde yatay olarak üst üste gelecek bir biçimde istiflemeye özen gösterin, bu sayede lastik ömrünüzü uzatabilirsiniz. Çıkardığınız ön ve arka lastikleri bir sonraki değişim için işaretleyerek dönüşümlü olarak kullanabilir, bu sayede de yine lastik ömrünü uzatabilirsiniz. Tercih ettiğiniz yaz lastiklerinin dış derinliğinin boyutunun 1.6 mm’den daha düşük olmadığına emin olun. Lastik değişimi sırasında mutlaka balans ayarı yaptırmalısınız. Kullanacağınız yaz lastiklerinin, otomobilinize uygun ve doğru boyutlarda olduğundan emin olun. Çünkü doğru boyutları tercih etmeniz; aşınma, fren mesafesi, balans ayarı ve yakıt tüketimi gibi kriterlerle direkt olarak ilişkili olacaktır. Doğru hava basıncı lastiğin verimini bire bir etkiler. Bu nedenle lastiklerinizi zamanından önce değiştirmek zorunda kalmamak için hava basıncı kontrolünüzü aktarmayın. Kontrollerinizi lastiklerin havalarının sık ve lastiklerin soğuk olduğu dönemlerde yaptırın.

Yaz Lastikleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Benzer İçerikler