Yaz ve Kış Lastikleri Nasıl Saklanır?

Araç lastikleri uygun saklama koşullarında muhafaza edilmezse kolay yıpranır ve işlevini kaybeder. Lastikleri mevsimden mevsime muhafaza ederken kullanım ömürlerini korumaları için bazı lastik saklama şartlarını yerine getirmek gerekir. Lastik depolama konusunda da markalar ve lastikçiler, araç sahiplerine bazı opsiyonlar sunar.

Lastik Mevsimden Mevsime Nerede Saklanır?Lastikler aracın üzerindeyken yol üzerinde bulunan; kimyasallar, toz, tuz, çamur ve zift ile sürekli olarak temas halindedir. Lastiğin ana yapım maddesi olan kauçuk bu maddelerden etkilenir. Bu nedenle yumuşaklığını ve tazeliğini kaybeder. Dolayısıyla lastiklerin araçtan çıkarıldıktan sonra aşırı basınçlı olmayan su ile yıkanması gerekir. Su ile beraber sabun ve benzeri temizleyiciler de kullanılabilir. Ancak yıkama sonrası bol su ile durulanması şarttır. Lastikler saklanırken temiz oluşu kadar depolama yeri de önemlidir. Doğrudan güneş ışığı alan ve aşırı sıcak alanlarda lastik depolamak yanlıştır. Serin ve güneş ışığının olmadığı kapalı alanlar lastik sağlığı için en uygun yerlerdir. Çok soğuk, ıslak ve nemli mekanlar lastik depolamak için uygun değildir. Bu tip bir ortamda saklama zorunluluğu var ise lastikleri çöp poşeti veya özel koruyucu örtü ile örtmek ve poşetin havasını almak da neme, soğuğa ve ıslağa karşı kısmen koruma sağlar. Yağlı ve kimyasalların akmış olduğu yerler de lastik kauçuğunun özelliğini kaybetmesine neden olacağı için bu tip alanlarda da lastik saklamak yanlıştır. Lastiğin, yapısına zarar verebilecek her türlü kimyasal maddeden, çözücülerden ve hidrokarbürden uzakta tutulduğundan emin olunması gerekir.

Jantlı ve Jantsız Lastik Saklama KoşullarıLastik saklama işlemini yaparken öncelikle her lastiği numaralandırmak önemlidir. Çünkü değişim zamanı geldiğinde aynı janta aynı lastiği takmak gerekir. Böylelikle her lastiğin aşınma durumu eşitlenmiş olur. Depolama işleminden önce lastiklerin kanallarının ve yüzeylerinin temizlenmesi gerekir. Bunu basınçsız bir su kaynağı ve bez ile de yapmak mümkündür. Eğer jantlı lastik saklanacaksa lastik yatay bir şekilde depolanır. Çünkü dik bir şekilde depolanırsa jantın ağırlığı uzun bir süre lastiğe etki eder. Bu da lastiğin yıpranmasına ve balans tutmamasına neden olur. Ayrıca lastiklerin arasına ve ilk lastiğin altına tahta ya da sert köpük koymak da faydalı olur. Jantlı lastiklerin havasının mutlaka 10 PSI basınca indirilmesi gerekir. Lastikler bu konumdayken ayda bir defa ters yüz edilir. Fakat lastik jantsız olarak saklanacaksa lastikler dikey ya da yatay olarak da konumlandırılabilir. Lastiklerin üzerinde jant ağırlığı olmadığı için yere dik olacak şekilde muhafaza etmekte sorun yoktur. Ancak lastikler platforma değil de yere konulacak ise altına sert köpük ya da tahta koymak soğuk ile olan temasını azaltacağı için faydalı olur. Bu konumda lastiklerin uzun ömürlü olması için de dört haftada bir aynı yöne döndürmek gerekir.

Güvenli Lastik Saklama İşlemiLastikleri gerekli koşullara uygun olarak muhafaza etmeye imkan tanıyan bir yere sahip değilsen onları bir servis merkezine emanet edebilirsin. Depolama hizmeti, mevsimine göre lastik kullanımının vazgeçilmez olduğu bölgelerde bulunan servisler tarafından verilir. Bu hizmet için piyasada geniş bir fiyat aralığı mevcuttur. Fiyatlar merkezden merkeze değişkenlik gösterir. Lastik saklama işleminin en doğru şekilde yapılması gerekir. Çünkü lastiklerin zarar görmesi, ömrünün kısalmasına ve sürüş sırasında tehlikeye neden olur. Lastik depolama konusunda Praticar uzmanlarından destek alabilirsin. Bu sayede kış ya da yaz lastiklerin, Praticar depolarında güvenle saklanır. Üstelik ödemelerini kredi kartı ile de kolaylıkla yapabilirsin. Praticar’ın sağladığı ekonomik avantajlardan haberdar olmak için praticar.com’u ziyaret edebilirsin.

Yaz ve Kış Lastikleri Nasıl Saklanır?

Benzer İçerikler