Yazılım Deyip Geçmeyin: Şirketlerde Orijinal Yazılımın Önemi

Veriler, iş yaşamının temel taşlarıdır. Şirketinize ait verileri korumak kadar; onları iş yaşamınıza katkıda bulunacak şekilde değerlendirmek de hem sizin için hem de şirketiniz için büyük önem taşır. Yalnızca şirketinize ait temel bilgiler değil, şirket çatısı altında üretilen her ürün ya da bilgi büyük önem taşır. Peki, bu değerli bilgileri nasıl saklamalısınız? İş yaşamınız boyunca üretim için yararlandığınız yazılımları nasıl ve neden seçmelisiniz? Sorulacak çok soru var, ancak cevapları oldukça basit.

Hazır Yazılımlar ve Kullanımları

İş hayatının temposu asla düşmez. Gün içerisinde işlerinizi eksiksiz bir biçimde yerine getirmek ve daha iyi hizmet vermek için birçok yazılımdan yardım almanız gerekir. Yazılımlar temelde 3’e ayrılır: Sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevrim içi yazılımlar. Sistem yazılımları, bilgisayarınızın düzgün bir biçimde çalışmasını sağlarken uygulama yazılımları ise kayıt tutmak, hesap yapmak gibi kullanıcıların belirli ihtiyaçlarına yönelik olarak kurgulanan Word, Excel gibi yazılımlardır. Son olarak çevrim içi yazılımlar da program dillerini makine diline çevirmeye yardımcı olurlar.

İş yerinde kullanacağınız yazılımları seçmek için ilk etapta ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve sonrasında bu ihtiyaçları ortak paydada buluşturabilen, maliyet anlamında sizi zorlamayacak ve en önemlisi kullanımı kolay yazılımları tercih etmelisiniz. Özellikle bulut teknolojileriyle birlikte yepyeni bir döneme giren yazılım dünyasında, artık hem zamandan hem de bütçeden tasarruf ettirecek çözümler talep ediliyor.

Yazılım seçilirken en sık yapılan hatalardan biri ise aynı sektörde hizmet veren diğer şirketlerin yazılımlarını incelemek ve karar alma aşamasında bu yazılımlardan etkilenmektir. Bu hataya düşmemek için mutlaka kendi şirketinizin ihtiyaçlarını ve ekibinizin dinamiklerini gözden geçirmelisiniz. Ucuz yazılımlardan çok, kolay kullanım sunan ve en hızlı şekilde çözüm üretenleri tercih etmelisiniz. Kullanacağınız yazılımların çok yönlü olması ve güncellenebilir, yani ihtiyaçlarınıza göre şekillenebilir olması da zaman içerisinde gelişebilecek ek ihtiyaçlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Tüm bu süreci yönetmeden önce bu konuda uzmanlaşmış ve şirketlere özel yazılım seçimleri yapan ya da yalnızca o şirkete özel yazılımlar üreten profesyonellerle görüşebilir, bu konuda destek alabilirsiniz.

Hatalı Yazılım Seçimi ve Maliyetleri

Tıpkı bir binanın temellerinin atılması gibi şirketlerin yazılım seçme ya da yaratma süreçleri de geri dönüşü zor ve hata payının düşük olması gereken süreçlerdir. Bu nedenle profesyonel yardım almayı mutlaka aklınızda önemli bir seçenek olarak tutmanız gerekir. Peki, hatalı bir seçim yapmanız, şirketinize gerçekten mali anlamda zarar verir mi? Yanıt ne yazık ki ‘evet’. Seçtiğiniz yazılımın iş yaşamınıza katkıda bulunmaması halinde yazılımı yenileme maliyeti en az sıfırdan yazılım satın almak ya da özel bir yazılım hazırlatmak kadar yüksektir. Üstelik yeni sisteme geçtiğinizde, eski sistemi bir anda bırakamazsınız. Çünkü iş akışınız asla durmaz ve yazılım şirketlerini bekleyemeyecek kadar önemlidir. Bu da geçiş süreci boyunca çifte sistem kullanacağınız anlamına gelir, yani çifte maliyet. Satın aldığınız yazılım büyük oranda işlemesine rağmen bazı ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bu da sizin için yeni bir maliyet anlamına gelir. Tüm bunlara ek olarak standart güncelleme maliyetleri ve ihtiyaç halinde üçüncü parti ürün maliyetleri de eklenince tüm sürecin maliyeti tabiri caizse kendi boyunu aşıyor.

Şirkete Özel Yazılım Faydalı mı?

Hizmet verdiğiniz sektör hangisi olursa olsun ilk olarak kendi ihtiyaçlarınıza, daha sonra ise internet üzerinden farklı mecraları yöneterek müşterilerinize ulaşmak durumundasınız. Web sitesi, sayfalar ya da özel portallar gibi birçok mecranın kurulumunu ve yönetimini üstlenmek ise sizin için yorucu olabilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınıza yönelik yazılımlar sunan yazılım şirketleriyle çalışabilirsiniz. Böylece zaman içerisinde doğabilecek tüm problemlerle ilgili destek alma şansınız da olur. Diğer yandan tamamen şirketinizin belirli ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlandıkları için çalışma hayatınızda %100 verim sağlarken maliyetlerinizi azaltmanıza da yardımcı olur. Çok dar bir alanda hizmet veriyor ya da hazır yazılımların yetersiz kaldığını düşünüyorsanız şirketinize özel bir yazılım sahibi olmak sizin için çok daha kârlı olabilir.

Lisanssız Yazılım Kullanımı ve Cezaları

Her şirket için bir zorunluluk haline gelen yazılımların yasalar çerçevesinde satın alımı yapılarak lisanslı olarak kullanılması gerekiyor. Ancak bu yasal süreç ne yazık ki ülkemizde pek de ciddiye alınmıyor. Türkiye’de lisanssız yazılım kullanma oranının şirketler genelinde oldukça yaygın olduğunu gözlemliyor. Türkiye’de kullanılan yazılımlar arasında, her 100 yazılımdan 62’si “korsan” olarak, yani lisanssız şekilde kullanılıyor. Maliyetlerini düşürmek isteyen şirketler, aslında bu yolla hem kişisel verilerini hem de şirket verilerini tehlikeye atıyor. Çünkü lisanssız olarak kullanılan yazılımlar, daha seyrek zamanlarda güncellendikleri için siber saldırılara açık hale geliyorlar. Diğer yandan yine lisanssız olarak kullanıldıkları için herhangi bir aksaklık yaşandığında iletişime geçebileceğiniz yasal bir merci bulunmuyor. Yani kendi yarattığınız ‘canavar’ ile baş başa kalıyorsunuz.

Sahte yazılım kullanmanın ceza oranları da oldukça yüksek. Şirketinizde lisanssız yazılım tespit edilmesi halinde; lisanssız yazılımların bulunduğu bilgisayarlar ve teknik sistemler mühürleniyor ve sonrasında bu cihazlar imha ediliyor. Şirket sahibi ise 6 yıla kadar hapis ve 150.000 TL’ye kadar para cezasına çarptırılıyor. Tüm bunlara ek olarak şirketinizin ticari sicili de zedeleniyor ve 6 aydan 3 yıla kadar meslek ve ticaretten men cezasına çarptırılıyorsunuz. Yazılımlarla ilgili bu sert yasalar yalnızca şirket sahiplerini değil, bilgisayar kullanıcıları (yani çalışanları), kuruluşlar ve lisanssız ürün satan kişi ya da kurumları da bağlıyor. Özetle hem vaktinizden hem de bütçenizden olmamak ve iş yaşamınızı güvenli bir çatı altında sürdürmek için doğru yazılımları tercih ederek bu yazılımların kanun çerçevesinde hayata geçmesini sağlamalısınız.

Yazılım Deyip Geçmeyin: Şirketlerde Orijinal Yazılımın Önemi

Benzer İçerikler