Yazın güvenli bir şekilde araba kullanmak için öneriler

yaz-aylarinda-araba-kullanmak

Yaz dönemi arabayla uzun seyahatlerin tadını çıkarmak için uygundur. Gündüz süresi uzundur ve yol koşulları yılın en güvenli olanlarıdır. Bununla birlikte, sıcak ve güneş gibi bazı meteorolojik yaz şartları risk unsurlarıdır; bunların tehlikesi, yazın araba kullanmak için bazı önerileri gözlemleyerek en aza indirgenebilir.   

Yazın araba kullanmak için bu öneri dizisinin izlenmesi ve doğru bir şekilde takibini kolaylaştırmak için, bir yandan arabayla ilgili ipuçlarına özen göstermek gerekirken, öte yandan da doğrudan yolcularla ve özellikle de sürücüyle ilgili önerileri bilmek önemlidir. 

Yaz döneminde araçla ilgili öneriler arasında:

Yaz kontrolü

Zorunlu değildir ancak arabayı bütünüyle gözden geçirecek bir servise başvurmak şiddetle tavsiye edilir. Kış mevsiminin araç üzerindeki etkilerini incelemek gereklidir, sıvıların durumunu teyit etmek ve silecekler ya da tekerlekler gibi aşınmış olabilecek parçaları değiştirmek gerekir. 

Havalandırma

Kışın klimanın veya havalandırmanın kullanılmamış olması çok olasıdır. En yüksek sıcaklıklar başlamadan önce durumu teyit etmek için havalandırma sistemlerini çalıştırmak çok önemlidir. 

İlave donanım

Zorunlu malzemelerin (yedek lastik, yelek ve işaret üçgenleri)  yanına yazın bir çift rahat ve hafif ayakkabı, bez ayakkabı ve bir miktar tercihen pamuklu yazlık kıyafet eklemek iyi bir seçenektir.

Su vazgeçilmezdir ve ayrıca olası tansiyon düşmeleri veya sıcak çarpmaları için atıştırmalık tuzlu bir miktar yiyecek. 

Çöp poşetleri veya köpek dışkısını toplamak için kullanılan poşetler, tuvalet kağıdı veya kağıt havlu, kağıt mendil ve ıslak mendiller yılın bu döneminde arabada taşımak için iyi gereçlerdir; yazın arabada baş dönmesi ve rahatsızlanmaların daha sık görüldüğü doğrulanmıştır. Bir acil durum temizlik kiti, sürücünün veya bir yolcunun rahatsızlanması durumunda çok kullanışlı olacaktır. 

Yazın araba kullanmak için sürücü ve yolcularla ilgili olan önerilere gelince, şunlar temeldir:

  • Tavsiye edilen dinlenme ve mola sürelerini gözetmek. Trafik Genel Müdürlüğü molaların, her iki saatlik sürüşte veya kat edilen her 150-200 kilometre arasında 20 dakika olması gerektiğini öngörür. 
  • Sürekli olarak su veya meyve sularıyla vücudun nemini korumak. Alkollü içecekler araba kullanılacağı sürece kesin olarak yasaktır. 
  • Araba kullanmak için sıcağın en yüksek olduğu günün orta saatlerinden kaçınmak. Günün ilk saatleri, sabahları ve gün batımı, sürücü gerektiği şekilde dinlenmiş olduğu sürece yazın arabayla seyahat etmek için kusursuz zamanlardır. 
  • Güneşe bağlı parlamaları veya aşırı güneş ışığından kaynaklı görüş sorunlarını önlemek için güneş gözlüğü kullanmak.  

Özellikle, yazın daha yaygın olduğu üzere yurt dışına seyahat edileceği zaman oto sigortasını gözden geçirmek ve poliçenin kapsadığı teminatları bilmek. 

Yol yardım hizmetini ve sigorta iletişim bilgilerini yanında götürmek çok önemlidir. 

Her yıl, yazlık geziler yollarda oldukça fazla kaza ve kurban bırakmaktadır, bunların çoğu, yazın araba kullanmak için bu önerileri takip ederek ve güvenlik için yatırım yaparak önlenebilir. 

Aslında yaz mevsiminden daha zor şartlara sahip kış ayları özellikle yağmurlu havalarda sürücüleri zor durumda bırakabilmektedir. Sürücülerin yola çıkmadan önce havanın yağmurlu olup olmadığını kontrol etmesi faydalı olacaktır. Yağmurda araç kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi edinmek için “Yağmur altında güvenle araba sürmek için 10 öneri “ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yazın güvenli bir şekilde araba kullanmak için öneriler

Benzer İçerikler