Yazın Yolculuk Ederken Arabanızda Bulundurmanız Gerekenler

Yazın Yolculuk Ederken Araçta Bulunması Gerekenler 


Yaz aylarında aracınızla uzun yola çıkmadan önce karşılaşabileceğiniz problemlere, almanız gereken önlemlere ve aracınızda mutlaka bulundurmanız gerekenlere bir göz atın; güvenli yolculuğun keyfini çıkarın!


Yaz aylarında günler uzun olduğu için, diğer mevsimlere nazaran araba yolculuğu çok daha güvenli olsa da, hava sıcaklıklarından dolayı araç sürücüleri beklenmedik sorunlarla karşılaşabilir. Ancak sorunların bilincinde olup, gerekli önlemler alındığı takdirde arabayla yapılan uzun yolculuklar eziyet olmaktan çıkar.

Yaz mevsiminde aracınızla uzun yola çıkmadan önce karşılaşabileceğiniz problemlere, almanız gereken önlemlere ve aracınızda mutlaka bulundurmanız gerekenlere bir göz atın; güvenli yolculuğun keyfini çıkarın!


Sık Karşılaşılan Problemler

Uzun araba seyahatleri, sıcak havaların etkisiyle bazen büyük bir eziyete dönüşür. Araç içinde nefes almak zorlaşır ve önlem alınmadığı takdirde güneş ışınları vücudunuza etki ederek kızarıklıklara yol açabilir. Diğer bir yandan güneş ışınlarının vurduğu asfalt üzerinde, aracınızın lastikleri hasar görmeye müsaittir ve bu durum yolculuğunuzu tehlike altına sokabilir.

Sıcak havaların etkisiyle oluşan nem ise hijyen sorunları yaratarak sağlığınıza etki edebilir. Ayrıca kış sezonunun ardından araca herhangi bir bakım yaptırmadan yola çıkmak, sürüş esnasında istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına zemin hazırlayabilir.


Problemlere Karşı Alabileceğiniz Güvenlik Önlemleri

Yaz aylarında araç kullanırken oluşabilecek bu tarz problemler için gereken önlemleri almanız seyahatinizi daha güvenli kılar. Öncelikle, yola çıkmadan evvel aracınızı yaz kontrolüne sokmalı; sileceklerden camlara, sıvı gereksiniminden lastiklere kadar güvenliğinizi risk altına sokacak her ayrıntının bakımını yaptırmalısınız. Yaz bakımı yaptırırken, kışın zorlu koşullarda hasara uğramış olma ihtimaline karşın lastiklerinizi değiştirmeli ve ısıyı emen asfaltta zarar görmemesi için yaz lastikleri taktırmalısınız.

Eğer aracınızın koltukları deri kılıftan oluşuyorsa, terleme yapmaması ve hijyenik problemler doğurmaması için koltuklara kumaş taktırmalısınız. Ayrıca yaz aylarında araç içinde sıkça kullanıldığı için, sağlığınız açısından klima bakımı yaptırmalı ve sürüş esnasında oluşabilecek arızaların ve içeriye üflenecek pis havanın önüne geçmelisiniz. Yaz aylarında güvenli araba kullanmak için sunulan öneriler sayesinde yola çıkmadan önce neler yapmanız gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz.


Araçta Bulunması Gerekenler

Aracınız ile ilgili alacağınız önlemlerin yanı sıra, hem sizin için, hem de aracınız açısından güvenli bir yaz sürüşü için gerekli malzemeleri almanız gerekir. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Uzun yolculukların vazgeçilmezi olan atıştırmalıkları alarak yol boyunca açlığınızı bastırabilirsiniz.
  • Arabanızda su ve sıvı gıda stoğu bulundurarak sıcaklardan dolayı oluşabilecek susuzluğun önüne geçebilir, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı karşılayabilirsiniz. Ayrıca soğutucu kutu satın alarak sıvı gıdalarınızı burada muhafaza edebilir ve ısınmalarını önleyebilirsiniz.
  • Yazın günler uzun olduğu için, özellikle aracın ön koltuğunda oturanlar güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalır. Dolayısıyla olası güneş yanıklarının önüne geçmek için koruyucu güneş kremi bulundurmalısınız. Güneş kreminin yanı sıra, bir serinletici sayesinde araç içinde yeterli serinliği sağlayabilir ve güneş gözlükleri sayesinde görüşünüzü düzenleyebilirsiniz.
  • Yolculuk boyunca, sıcakla beraber hızla etki edecek bakteriyel durumlara karşın aracınız da hijyen malzemeleri de bulundurmayı unutmamalısınız.
  • Arabanıza navigasyon takarak kaybolma ve yolu uzatma risklerinden kaçınabilir, yönlendirme hizmeti sayesinde gideceğiniz mesafenin kısa yollarını keşfedebilirsiniz.
  • Yaz aylarında aracınızla yurt dışına çıkma ihtimali ve kaza risklerine karşın oto sigortası ve seyahat sigortası yaptırmalı, sigorta belgelerini aracınızda bulundurmalısınız.


Yazın Yolculuk Ederken Arabanızda Bulundurmanız Gerekenler

Benzer İçerikler