Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir? 

2016 yılı ile birlikte ehliyetlerde köklü değişikler yapıldı ve işlemler artık bu yeni ehliyetler üzerinden gerçekleştiriliyor. Yeni ehliyet çıkarmak içinse ehliyet randevusu, talep edilen belgelerin ibrazı ve güncel ehliyetin teslimi gibi süreçlerden geçmek gerekiyor. Yeni ehliyet çıkarmak için yapmanız gerekenlerin neler olduğunu yazının devamına göz atarak öğrenebilirsiniz. 

2016 yılı ile birlikte yürürlüğe giren ve ehliyetlerde Avrupa Birliği ile uyumu hedef alan yeni ehliyet uygulaması, daha önce karşılaşılmayan aşamaları da beraberinde getiriyor. Yeni ehliyet alma konusundaki değişikliklerin başında Emniyet Genel Müdürlükleri tarafından yürütülen ehliyet randevu sistemi geliyor. Talep edilen belgeler ise; yeni ehliyet alacaklara, ehliyetini yenileyeceklere ve kaybedenlere göre değişiklik gösteriyor. Ek olarak ehliyet yenileme süreci 2020 yılına kadar devam ediyor.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

EGM tarafından oluşturulan ve takip edilen Sürücü Belgesi Randevu Sistemi'nden yararlanabilmek için öncelikle surucurandevu.egm.gov.tr internet adresine girmek gerekiyor. Ardından "Randevu al" seçeneğine tıklamalı ve karşınıza çıkacak olan "İlk defa sürücü belgesi müracaatı, eski sürücü belgesi yenileme, yabancı belge dönüştürme" başlıklarından size uygun olanı seçmelisiniz. 

İlgili şıkkı seçtikten sonra sistem tarafından talep edilen kişisel bilgiler, sürücü belgesi bilgileri ve randevu bilgilerini adım adım tamamlamalı; sonrasında istediğiniz randevu gününü ve saatini belirlemelisiniz. Son olarak gireceğiniz e-mail adresine gönderilecek olan linke tıklayıp, randevu talebinizi aktif etmelisiniz.

Yeni Ehliyetler İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İlk kez ehliyet alacak olanlar için: Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü sağlık raporu ve sürücü belgesi dosyası, sürücü belgesi için vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılan tutarın makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve kan grubunu belirten belge.

Yenileme veya kayıp nedeniyle yeni ehliyet çıkaracak olanlar için: Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık belgesi, eski sürücü belgesi, sürücü sağlık raporu, sürücü belgesi için anlaşmalı bankalara yatırılan tutarın makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve kan grubunu belirten belge.

Eski Ehliyet Sınıflarının Yeni Ehliyet Sistemine Göre Denkliği Nasıl Olacak?

Eski A1 sınıfı sürücü belgeleri: M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,

Eski A2 sınıfı sürücü belgeleri: M, A, A1, A2 ve B1 sınıfı sürücü belgesi,

Eski B sınıfı sürücü belgeleri: M, B, B1, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

Eski C sınıfı sürücü belgeleri: M, B, B1, C, C1, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

Eski D sınıfı sürücü belgeleri: M, B, B1, BE, C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,

Eski E sınıfı sürücü belgeleri: M, B, B1, C, C1, D, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

Eski F sınıfı sürücü belgeleri: M ve F sınıfı sürücü belgesi,

Eski G sınıfı sürücü belgeleri: M ve G sınıfı sürücü belgesi şeklinde tekrar düzenlenecek.

Sürücü Belgeleri Nasıl Teslim Edilecek?

Önceden her tescil şubesi için ayrı olarak hazırlanan yeni ehliyetlerin artık tek merkezde basımı yapılıyor ve posta aracılığıyla 15 gün içinde adrese teslim ediliyorlar.


Yeni Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Benzer İçerikler