Yeni Nesil Kahveciler: Şarj İstasyonları

An itibariyle otomobil piyasasını adeta ele geçiren elektrikli ve hibrit araçlar; enerji krizleri, fosil yakıtların oluşturduğu çevresel sorunlar ve daha birçok etken sebebiyle her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Çevreye minimum zarar veren ve geri dönüşümü mümkün kılan elektrikli araçlar hakkında en çok sorulan sorular arasında “Elektrikli araçlar nasıl şarj edilir?” geliyor. Şarj istasyonları, sanılanın aksine oldukça fazla ve ülkemizdeki hacimlerini her geçen gün artırmaya devam ediyorlar. Kullanıcıların araçlarını şarj ederken bolca vakit geçireceği, geleceğin yeni nesil kahvecileri olan betimlenen bu istasyonlara dair detayları öğrenmek ve bu trende yabancı kalmamak için yazımıza göz atın.

Elektrikli Şarj İstasyonu Nedir?

İlk olarak 1888 yılında icat edilen elektrikli araçların geçmişi, sandığınızdan çok daha eski dönemlere uzanıyor. Ancak şarj istasyonlarına ihtiyaç duyan, yeni nesil elektrikli araçlar yalnızca 30-40 yıldır aramızda. Elektrikli araçlar çalışır halde kalabilmek ve sorunsuz bir biçimde yolculuklarına devam edebilmek için bataryalarının dolumunu yapabilecekleri elektrikli araba şarj ünitelerine ihtiyaç duyarlar. Bu üniteler kişilerin konutlarında yer alabileceği gibi, elektrikli araç şarj istasyonları tarafından da sağlanır. Günümüzde, özellikle Türkiye genelinde, bireysel kullanım yaygınlaşmasa da oldukça zengin bir elektrikli araç şarj istasyonu ağı mevcuttur.

Şarj İstasyon Sistemi

Elektrikli araçlara enerji akışını sağlayan ve bu akışın kontrolünden sorumlu şarj sistemleri, bu işlemi şarj üniteleri aracılığıyla gerçekleştirir. Bu yapı içerisinde enerji alt yapısı, şarj kapasitesini karşılayabilir kapasitede alçak gerilim tesisatını içermektedir. Bu akıma uygun üretilen araç bataryaları ile herhangi bir şarj ya da batarya sorunu yaşanmamaktadır. Elektrik panosu ve şarj ünitelerini besleyen kablo ya da Busbar sistemlerini içeren bu sistem, ayrıca enerji kalitesini en üst seviyede tutmak amacıyla  kompanzasyon ve harmonik filtreleme ünitelerine de yer verir. Araçların şarj işlemini gerçekleştiren şarj üniteleri, IEC 62196 gibi uluslararası şarj istasyon standartlarına uygun, kullanıcı güvenliğinin tamamen sağlandığı ve kullanıma bağlı kalınarak ücretlendirilebilen yapıdadır. Bu üniteler, ücretlendirme için kullandıkları sistem aracılığıyla istasyonlar arası haberleşme görevini de üstlenir ve arıza ya da uzaktan izleme gibi durumları mümkün hale getirir.  

Şarj Üniteleri

Elektrikli araç şarj üniteleri, elektrik istasyonlarındaki kaynağın elektrikli araç bataryaları ile güvenli ve etkin bir şekilde buluşabilmesi ve şarj işleminin pratik bir şekilde tamamlanabilmesi için kullanılan aracı ünitelerdir. Elektrikli araç, şarj istasyonunda ilk olarak şebekeden gelen 3 faz dağıtım paneline ulaşır. Buradan şarj ünitelerine kablo veya dağıtım sistemi ile aktarılır. Sistemden çekilecek güce ve transformatör kapasitesine göre projedeki ünite sayısı belirlenir. Kullanıcının şarj istasyonuna geldiğinde aracını fişe takarak kartını okutmasının ardından araç şarja hazırdır.

Avrupa, Amerika ve Japonya gibi dünyanın çeşitli bölgelerinde farklılık gösteren yapılarda üretilen şarj üniteleri farklı şarj türlerine sahiptir. Bunların en popüler olanları DC ve AC şarj türleridir. CHAdeMO standardını benimseyen Japonya, araçlara doğru akım ile 62.5 kW’a kadar enerji aktarımı yaparken, IEC 62196 standardını benimseyen Avrupa, 3 fazlı alternatif gerilime sahip bu sistem ile 43.5 kW’a kadar enerji aktarımı yapabilmektedir. Amerika’da ise SAE J1772 standardı kullanılır ve 19.2kW’a kadar şarj yapılmaktadır. İstasyonda yer alan faz sayısı, aracın şarj olma hızını direkt olarak etkiler. Tek fazlı sistemde şarj süresi 6-8 saat arasındayken, 3 fazlı sistemde hızlı şarj ile bu süre yarım saate kadar düşmekte ve depolanan bu enerji ile yaklaşık 150 km yol gidilebilmektedir.

Şarj İstasyonları ve Elektrik Şebekeleri

Şarj istasyonlarıyla ilgili en çok endişe duyulan konulardan biri de, bu istasyonların mevcut şebekeleri olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceğidir. Enerji talebinde olan bu ani artış sebebiyle meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek amacıyla şarj istasyon kurulumu yapılmadan önce, istasyonların bölgesel kapasite ve yüklenme durumları göz önüne alarak projelendirilmeli ve yönetmeliklerce belirlenen standartlarda kompanzasyon ve filtreleme sistemlerine sahip olunması gerekir. Araçların enerji ölçüm bilgilerine, istasyon yoğunluğuna, müşteri bilgilerine ulaşmak ve sistemin uzaktan yönetimini mümkün kılan haberleşme ihtiyacı yine istasyonlar tarafından sağlanmalıdır. Bu işlem, istasyonlarda yer alan kablolu veya kablosuz haberleşme sistemleri aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. Haberleşme sistemi kullanıcılara  ücretlendirme, bilgilendirme, navigasyon ile uygun istasyonlara yönlendirme, önceden rezervasyon gibi birçok olanak sağlar ve bunu tamamen mobil olarak yapmalarına olanak tanır.

Yeni Nesil Kahveciler: Şarj İstasyonları

Benzer İçerikler