Yeni trafik cezaları | 2019 yeni cezalar açıklandı!

Yeni trafik cezaları | 2019 yeni cezalar açıklandı! | Blog

Yeni trafik cezaları | 2019 yeni cezalar açıklandı! | Blog

Yeni trafik cezaları

   Yeni trafik cezaları hakkında: İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu; trafikte makas atanlarla ilgili açıklamasında: “Tehlikeli araba kullananlar, makas atanlar konusunda Adalet Bakanımız, Bakanlığımız da çok hassas, gerekli kanuni düzenlemeler hazırlanmaktadır.” dedi. Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğünde düzenlenen “Şehirlerarası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu. Toplantıda, Emniyet Genel Müdürü Vekili Erhan Gülveren, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Çelik, ilgili daire başkanları, kurum ve sektör temsilcileri de yer aldı. Toplantıda konuşan Süleyman Soylu; ülkede terör, uyuşturucu ve trafik olmak üzere üç ana can kaybı noktası bulunduğunu belirterek, bu sorunlarda sıfır can kaybı seviyesine ulaşmadan “başarılıyız” demenin doğru bir yaklaşım olmadığını beyan etti.

   Trafik konusunda en çok önemsediği konunun can kayıplarını azaltmak olduğunu dile getiren Süleyman Soylu, Bakanlık olarak “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” oluşturduklarını ve bu doğrultuda görevli personel sayısı, teknolojik kabiliyetler ve birimler arasındaki entegrasyonu artırdıklarını anlattı. Yeni trafik cezaları, ihlali yapanların ceplerini fazlasıyla yakıyor. Buna göre yeni trafik cezaları şu şekilde;

Yeni kırmızı ışıkta geçme cezası

   Yeni trafik cezaları arasından kırmızı ışıkta geçme cezası 235 Lira oldu. Kırmızı ışıkta geçmeye, eski ceza ihlali bedeline oranla herhangi bir zam yapılmamasına karşın; bu ihlali tekrar edenler hakkında soruşturma başlatılacağı, süreli olarak ehliyetlerine el konulabileceği ve hatta hapis cezası alabileceği konuşulanlar arasında. 

Yeni trafikte cep telefonu kullanma cezası

   Yeni trafik cezaları arasından trafikte cep telefonu kullanma cezası 235 Lira oldu. Eskiye oranla kat be kat artar ceza fiyatı dikkat çekti. Eski kararnamede trafikte cep telefonuyla konuşmanın bedeli 108 Lira iken, yeni düzenleme ile birlikte bu rakam 235 Lira oldu. 

Yeni ceza; Sürekli sol şeridi kullanmak / Sol şerit işgali ihlali

   Yeni trafik cezaları arasından en çok dikkat çekenlerden biri; sürekli olarak sol şeridi kullanmak / sol şeridi kullanmak / sol şerit işgali ihlali oldu. Bu durum daha önceden bir ihlal olarak görülmüyordu ve herhangi bir ceza uygulanmıyordu. 2018 Ekim tarihinden itibaren geçerli olan cezanın bedeli ise 235 Lira olarak belirlendi. Kamyon ve otobüs araçları için bu ihlal daha yüksek bir meblağ ile cezalandırılıyor. Kamyon veya otobüs araçlarının sürücüleri, sol şerit işgali ihlali yapması ve tespit edilmesi durumunda Bin 2 Lira para cezası ile cezalandırılacaklardır. 

Yeni çakar cezası

   Yeni trafik cezaları arasından çakar cezası; Mevzuatın izin verdiği kişiler dışında çakar kullanan kişilere verilen ceza. 2018 Ekim ayı itibari ile bu ihlali yapan sürücülere tam Bin 2 Lira para cezası uygulanacak. Bir yıl içinde üç kez yakalanma durumunda ise sürücünün aracı 15 gün süre ile trafikten men edilecek. 

Yeni egzoz cezası / Abartı egzoz cezası

   Yeni trafik cezaları arasından belki de kamuoyuna sunulmuş en güzel ceza uygulaması. Halkımız abartı egzoz kullanımı yüzünden gerçekten çok büyük sıkıntılar yaşamakta. Bunu öngören devletimiz bu ihlalin cezasını tam Bin 2 Lira olarak belirledi. Asıl büyük ceza ise para cezası değil, zira abartı egzoz ile yakalanan araçlar süresiz olarak trafikten men edilecek. Bu durumda abartı egzoz kullananlar acilen söktürmek durumunda. Aksi takdirde yakalanırsa, önünde oldukça zor ve uzun bir süreç var anlamına geliyor.

Yeni ceza; Yaya geçişine izin vermemenin cezası

   Yeni trafik cezaları arasından yayaları en çok sevindirecek ceza kapsamında olan; yaya geçiş önceliğine uymayan sürücülere ceza. Özellikle Avrupa’da oldukça düzgün bir biçimde uygulanan ve uygulamanın ihlali sonucu çok büyük cezaların olmaması durumu bu yeni kararname ile Türkiye için de geçerli olacak. Yayaların geçişine izin vermemenin / Yaya geçiş önceliği ihlali yapmanın ceza 488 Lira oldu.

Yeni trafikte drift yapmanın cezası / Spin atma / Yan verme

   Trafikte özellikle düğün konvoylarında vb. özel günlerde modifikasyona uğramış sportif araçların drift yapması sonucu büyük bir maduriyet oluşuyordu. Bununla beraber özellikle sanayi vb. yerlerde abartı egzoza sahip, modifiye edilmiş güçlü araçların drift yapma / yan verme suretiyle aracı kaydırmasına çok büyük bir ceza geldi. Halk arasında yan verme olarak tabir edilen, sürekli olarak spin atma vb. durumların tekrarlanması ile birlikte görsel bir bütünün oluştuğu ve bu ismin asıl ismi olan drift yapmanın cezası 2018 Ekim ayı itibari ile arttı. Yeni yan verme cezası tam 5 Bin 10 Lira oldu. 

   Drift yapanlar yalnızca 5 Bin 10 Lira ile kurtulamayacak. Yeni kanunname hükmüne göre bu cezanın kesildiği kişilerin 60 gün ehliyetlerine el konulacak. Drift atılan araç 60 gün boyunca trafikten men edilecek. 60 günün ardından psikoteknik ve psikiyatri uzmanının değerlendirmesi sonucu ehliyetlerini geri alabilecekler. Geriye dönük 5 yıl içinde yine aynı şekilde bir ihlal durumunda ehliyet lisanı süresiz olarak iptal edilecek. Bu kişiler tekrar sürücü kursuna giderek, ehliyet alabilme hakkına sahip olacaklar. Uygulamayı geniş bir biçimde ele alan yazıyı buradan okuyabilirsiniz: Drift yapmanın cezası yeni 2018 / Yeni yan verme cezası ayrıca alakalı olarak: Drift Nedir Nasıl Yapılır Ve Drift Yöntemleri ve Drift yapmak için uygun otomobiller | Detaylı anlatım yazılarını da ziyaret edebilirsiniz.

Yeni ters yönde gitme cezası / Ters şeritte gitme cezası

   Yeni açıklanan trafik cezaları arasından biri de ters yönde gitme ihlali. Seyretmesi gereken yönde, aksi istikamete giden sürücülere para cezası yazılacak. 2018 Ekim ayı itibari ile kararlaştırılan yeni yasa ile trafikte ters şeritte gitmenin cezası Bin 2 Lira oldu.

Yeni makas atmanın cezası / Trafikte makas atma ceza

   Halk arasında makas atmak olarak tabir edilen, sürekli ve tehlikeli şerit değiştirmek sureti ile işlenen suç olan; trafikte tehlikeli araç kullanmanın cezası 2018 Ekim ayı itibari ile arttı. Yeni yan verme cezası tam 1,002 Lira oldu. Bu düzenleme ile birlikte, trafikte ki can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde araç kullananların cepleri yanacağa benziyor. Bununla da bitmiyor; Trafikte makas atanlar yalnızca bununla kurtulamayacak. Yeni kararname ile birlikte bu cezanın tekerrürü halinde hapis cezasına varana dek oldukça yüksek cezalar kapıda bekliyor. Ehliyete el konulması, aracın trafikten men edilmesi vb. cezalar ise cabası. İlgili cezanın detaylı şekilde işlendiği yazıyı buradan inceleyebilirsiniz: Makas atmanın cezası yeni / Trafikte makas atma ceza 2018 | Blog

Yeni Hurda aracı trafiğe çıkarma cezası / Trafikte hurda kayıtlı araç kullanma

   Yeni trafik cezaları arasında, hurda olarak nitelendirilmiş ve belgelenmiş olan araçları trafiğe çıkarmanın cezası da bulunuyor. Bu hükme göre, bu ihlali yapanların devlete 2 Bin 18 Lira para cezası ödemesi gerekiyor ve araca direkt ve süresiz olarak el konuluyor. Bu tip bir ihlalin tekerrürü sonucunda, ihlal tekerrürünü yapan sürücünün ehliyetine süreli olarak el konuluyor.

Yeni trafik cezaları hakkında popüler sorgular;

Yeni trafik cezaları Yeni trafik cezaları nelerdir Trafik ceza oranları Trafik ceza maddeleri 2018 Trafik ceza maddeleri 2019 Zorunlu trafik sigortası Zorunlu trafik sigortası ne kadar Türk ceza kanunu trafik cezaları 2019 trafik cezaları ne kadar oldu 2019 yılı trafik cezaları Yeni trafik ceza kararları 2018 Trafik cezaları Yeni açıklanan trafik cezaları Yeni açıklanan trafik cezaları ne kadar Yeni açıklanan trafik cezası Yeni trafik cezaları Telefonla konuşmanın cezası Trafikte telefonla konuşma cezası Radar cezası Radar cezası ne kadar Radar cezası ceza numarası Radar cezaları 2018  Radar cezaları 2019 Sol şerit işgali cezası Sürekli sol şeritten gitme cezası Sol şeriti işgal etme cezası Sol şerit ihlali Sol şerit ihlali kamyon Sol şerit ihlali otobüs Sol şerit ihlali araba Sürekli sol şeritten gidene ceza var mı Sürekli sol şerit işgali Kırmızı ışık cezası Yeni kırmızı ışık cezası Kırmızı ışıkta geçme cezası Kırmızı ışıkta geçmenin cezası Kırmızı ışık ihlali Kırmızı ışık ihlali cezası Kırmızı ışık yeni cezası Kırmızı ışıkta geçmenin yeni cezası Kırmızı ışıkta geçme ceza 2018 Kırmızı ışıkta geçme ceza 2019 2017 trafik cezaları Yeni trafikte cep telefonu kullanma cezası Trafikte cep telefonu ile konuşma cezası Trafikte cep telefonu Cep telefonuyla konuşma cezası Cep telefonu konuşma cezası ne kadar Yeni çakar cezası Çakar takma cezası ne kadar Yeni çakar takma cezası ne kadar Çakar takarsam arabayı bağlarlar mı Çakar takma 

Yeni trafik cezaları hakkında popüler sorgular2;

Araba çakar takarsam Çakar takmanın cezası Mevzuata aykırı çakar kullanımı cezası Çakar takmanın cezası var mı Çakar takmak ceza Abartı egzoz cezası Abartı eksos cezası Abartı egzos cezası Abartı egsos cezası Abart egzoz Abartı egzoz takmanın cezası Abartı egzos takma cezası Aşırı sesli egzoz  cezası Egzoz cezası ne kadar Yeni egzoz cezası Egzoz cezası araç bağlama Egzoz cezası ne kadardır 2019 egzoz cezası 2018 egzoz cezası 2019 egzos cezası 2018 egzos cezası Yaya geçidi cezası Yaya önceliği cezası Yayaya geçiş önceliği vermeme cezası Yaya geçiş önceliği ihlali cezası Yaya kırmızı ışık cezası Yaya geçişine izin vermemenin cezası Yaya geçişi izin vermeme cezası Trafikte drift yapma cezası Trafikte yan verme cezası Drift yapma cezası Yan verme cezası Sıfır çizme cezası Sekiz çizme cezası Yan vermenin trafik cezası Yeni trafik cezaları yan verme Yeni trafik cezaları drift yapma Trafik cezası drift yapmak  Drift yapmanın cezası varmı Drift yapmanın cezası nedir Yan vermek ceza 2018 Yan vermek ceza 2019 Trafikte makas atma cezası Trafikte tehlikeli şerit değiştirme cezası Trafikte makas atma cezası yeni Trafikte makas atma cezası 2018 Trafikte makas atma cezası 2019 Makas atmanın cezası  Makas atma cezası Makas atma cezası ne kadar Makas atmanın cezası ne kadar Ters yönde gitme cezası Ters şeritte gitme cezası Ters istikamete gitme cezası Trafikte ters yönde gitmek Hurda aracı trafiğe çıkarma cezası Trafikte hurda kayıtlı araç kullanma Yeni hurda araç cezası Yeni trafik cezaları Blog

Yeni trafik cezaları | 2019 yeni cezalar açıklandı!

Benzer İçerikler