Yılın İş Partneri: Renault Talisman

“Lüks otomobillere giriş” olarak adlandırılan D segmenti otomobil piyasası son yıllarda çetin bir rekabete sahne oluyor. Volkswagen Passat, Skoda SuperB ve Ford Mondeo gibi çok satan araçların olduğu segmentin son gözdelerinden olan Talisman, yeni iş partneriniz olmaya hazır.

Klasik Çizgiler

Kaynak

Kendinden emin tasarım çizgilerine sahip olan Renault Talisman, markanın alametifarikası haline gelen C şeklindeki LED gündüz farları ile güçlü bir imaj çiziyor. Logo ve far grubundan başlayan çizgiler, kaput ile ön camın birleştiği noktaya kadar devam ediyor ve otomobile kaslı bir görünüm kazandırıyor. Arkaya doğru yükseklik kazanan yan camlar ise aracın hacmini olduğundan daha büyük göstermek konusunda etkili oluyor. Arka kısıma geçildiğindeyse bagaj kapağının ortasına kadar uzatılarak estetik hale getirilen sinyal grubu bulunuyor.

Ferah Yaşam Alanı

Kaynak

Toplam uzunluğu 4848, genişliği ise 1869 milimetre olan Talisman, rakiplerinin birçoğundan hem uzun hem de geniş. Renault Talisman boyutları sayesinde geniş diz ve baş mesafesine sahip, böylelikle ferah bir yaşam alanı sunuyor. Aracın Touch ve Icon başta olmak üzere farklı donanım seçenekleri de bulunuyor. Seçeceğiniz donanım paketine göre araç siyah kumaş ya da deri döşeme ile sunuluyor. İstenirse, bej kumaş ya da deri döşeme gibi farklı opsiyonlar da tercih edilebiliyor. Ön konsolun tam ortasına konumlandırılan multimedia ekranı ise tepki süresi, parlaklık ve kolay erişim gibi konularda oldukça başarılı. Büyük aile aracı kategorisinde olması nedeniyle ilk bakılan noktalardan olan bagaj ise oldukça geniş. Renault Talisman bagaj hacmi tamı tamına 608 litre, arka koltuklar yatırıldığındaysa 1000 litreyi aşan bir bagaj hacmi söz konusu oluyor. Otomobilin kabin açısından tek eksisi ise arka koltukların ortasına denk gelen ve 5. kişinin hareket kabiliyetini sınırlayan şaft tüneli oluyor.

Güvenlikten Taviz Yok

Kaynak

EuroNCAP testlerinden 5 yıldız almayı başaran Talisman, aracın dört bir yanına yayılan hava yastıkları ile sürücü ve yolcu güvenliği konusunda göz dolduruyor. Yetişkin yolcu ve çocuk yolcu güvenliği konusunda 100 üzerinden 80 barajını rahatlıkla aşabilen araç ile ilgili tek eksi puan ise yaya güvenliği konusunda geliyor. Önden çarpışma sırasında far grubu ve ön camın yan tarafları, yayalar açısından tehlike yaratabiliyor. Güvenlik ekipmanları konusunda bonkör davranan Renault, 4Control ile arka ve ön tekerlerin ters açı yapması sağlanıyor. Böylece araç, virajları güvenli bir şekilde dönebiliyor. Talisman önündeki başka araçlar ile takip mesafesini koruyarak ilerleyebilmesini sağlayan Adaptif Cruise Control ve ani durumlar ile karşılaşıldığı zaman fren yolunu kısaltan Aktif Acil Fren Destek Sistemi gibi güvenlik özelliklerine de sahip.

Verimli ve Güçlü Motor Seçenekleri

Renault Talisman’ın sadece dizel seçeneği bulunuyor. Renault’un verimliliği ile efsane haline gelen dizel dCi motorunun 3 farklı versiyonu kullanılan Talisman, saatte 215 kilometre hıza ulaşabilen seçeneklere sahip. Öne çıkan versiyonlar şöyle;

Kaynak

Renault Talisman 1.5 dCi 110 bg şeklinde kodlanan versiyon, 1461 cc hacimli dizel motor toplam 110 beygir güç ve 260 Nm tork üretebiliyor. 6 ileri manuel vitese sahip olan versiyon, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 4 litre motorin tüketiyor. Renault Talisman 1.6 dCi EDC 130 bg şeklinde kodlanan vesiyon, 1598 cc hacimli dizel motor toplam 130 beygir güç ve 320 Nm tork üretebiliyor. 6 ileri otomatik vitese sahip olan versiyon, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 4.8 litre motorin tüketiyor. Renault Talisman 1.6 dCi EDC 160 bg şeklinde kodlanan vesiyon, 1598 cc hacimli dizel motor toplam 160 beygir güç ve 380 Nm tork üretebiliyor. 6 ileri otomatik vitese sahip olan versiyon, şehir içerisinde 100 kilometre mesafe için 5.1 litre motorin tüketiyor.

Renault’un yakıt tüketimi açısından başarılı olan 1.5 litrelik motoru, üretilen güç konusunda ise biraz geride kalıyor. Renault Talisman dizel otomatik seçenekleri ise biraz fazla yakıt tüketseler bile 160 beygir gibi ideal seviyenin üzerinde güç üretebiliyor.

Yılın İş Partneri: Renault Talisman

Benzer İçerikler