Yolda Takılı Kalmayın: Uzun Yolda Gişe Kullanımları

Uzun yola çıkmadan önce gideceğiniz rotayı hesaplamak, hem vakitten kazanmanızı hem de daha ekonomik bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Uzun yol seyahatlerinde en sık problem yaşanan noktalardan biri de gişelerdir. Özellikle özel gün ve bayramlarda büyük yoğunlukların yaşandığı ve trafiğin neredeyse hiç akmadığı gişelerde yaşanan problemlerin büyük bir kısmı, gişelerin hatalı kullanımı sebebiyle ortaya çıkmakta. Uzunca bir süredir seyahatlerinizin parçası olan OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ve HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) sistemleri hakkında detaylı bilgi almak ve yolculuklarınızı daha pratik hale getirmek için gişe kullanımına dair ipuçları yazımızda sizleri bekliyor.

OGS ve HGS Nedir, Ne İşe Yarar?

Kaynak

İlk olarak, gişelerden geçişte kullanılan sistemleri tanıyalım. Ülkemizde gişe geçişleri için HGS ve OGS olmak üzere iki farklı geçiş sistemi sunulmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda işletilmekte olan Boğaz Köprüleri ve otoyollarda hızlı ve rahat geçiş sağlayan OGS sistemi, araca yerleştirilen özel cihaz vasıtasıyla çalışır ve sürücülerin herhangi bir şekilde duraksamadan, otomatik olarak gişe ödemelerini yapabilmelerine yardımcı olur. Sürücüler gişeye ödeyecekleri meblağı bu cihaza yüklerler ve böylece çok daha kısa bir sürede geçiş işlemlerini tamamlayabilirler. OGS’ye üye olmak için PTT başta olmak üzere; Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası ve Ziraat Bankası şubelerine başvurabilir ya da internet bankacılığı üzerinden işlem yapabilirsiniz. OGS hesabınızda her zaman yeterli kredi bulundurmanız gerekir, eksiye düşen hesaplar bankalarca bloke edilir ve kara listeye alınır. OGS cihazları 3-5 yıl arası garantiye sahiptir. Bu cihazların araç üzerinde belirlenen noktaya sabitlenmesi ve bu noktalar araç modellerine göre farklılık gösterir. Doğru noktayı bulmak için bu linkten yararlanabilirsiniz.

HGS de tıpkı OGS gibi gişelerden pratik bir şekilde geçmenizi ve vakit kaybetmemenizi hedefler. Eskiden kartların kullanıldığı KGS’ye (Kartla Geçiş Sistemi) alternatif olarak hayata geçirilmiştir. Kart ve etiket olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabilen bu sistem OGS’den daha hızlı çalışmaktadır. Farklı seçenekleri sayesinde daha uygun fiyatlarla tercih edilebilen HGS, gişelerde işinizi büyük oranda kolaylaştırır. HGS etiket ve kartları da tıpkı OGS sisteminde olduğu gibi PTT ve bankalar aracılığıyla sağlanabiliyor. HGS kart ve etiketleri 8 yıla kadar garantilidir. Gişe geçişlerinde kullanılan HGS ve OGS sistemlerinden herhangi birinin gişe kullanımı esnasında araçta yer almaması durumunda ise 10 kat cezai işlem uygulanır. HGS ve OGS bakiye sorgulamanızı, resmi sisteme tanımlanan GSM numaranız ve gerekli diğer bilgileri kullanarak internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. OGS ve HGS satışı yapan tüm bankaların sitelerinde bu hizmeti bulabilirsiniz. Aracınızın kayıtlı olduğu HGS ya da OGS sisteminin herhangi bir ihlale karışıp karışmadığı öğrenmek içinse Karayolları Güvenlik Müdürlüğü sitesinde yer alan İhlal Sorgulama bölümünden yararlanabilirsiniz.

Gişelerde sorun yaşamamak için bunlara mutlaka dikkat:

Gişe geçişlerinde hız sınırı bulunur ve bu limit 20 km/saat’tir. Önünüzdeki aracın herhangi bir nedenle durması ihtimaline göre takip mesafenizi korumanız ve gerekiyorsa hızınızı azaltmanız beklenir.

Uzun yolculuklar için geçeceğiniz gişeleri öğrenmek ve ödeyeceğiniz meblağları hesaplamak için www.otoyolas.com.tr web sitesindeki “İŞLETME” sekmesini kullanabilirsiniz.

OGS ve HGS geçiş sistemlerini, şehir dışı otoyollarda da kullanabilirsiniz. Geçiş ücretleri mevcut KGM sisteminden farklı olarak OGS/HGS hesaplarından anlık bakiye sorgusu yapılarak tahsil edilir, bu nedenle bakiyenizi mutlaka kontrol etmeniz önerilir.

Aracınızın sınıf ve modeline uygun etiket ve cihaz kullanmaya özen göstermelisiniz. Hatalı kullanımlarda araç tipiniz sistem tarafından farklı algılanalarak, normalden daha fazla mebla ödemenize sebep olabilir.

Geçiş esnasında yetersiz bakiye, haberleşmenin aksaması vb. herhangi bir nedenle işlem yapılamaması durumunda mutlaka çıkış şeridinde bekleyin ve ödemenizi gişe personeline nakit olarak, kredi kartı ya da banka kartı ile yapın.

Gişe alanına girdiğinizde seçtiğiniz kulvarda kalmalı ve kulvarınızı değiştirmemelisiniz. Gişelerde yaşanan sıkışıklığın en büyük sebeplerinden biri, bu ani kulvar değişiklikleridir.

OGS etiketinizden gelen “bip” sesi sadece etiketinizin okunduğunu belirtir, para tahsilatına dair bir onay sunmaz. Bu sesi duymanıza rağmen bariyer açılmıyorsa yeterli bakiyeniz kalmamış demektir. Bu gibi durumlarda, yukarıdaki maddede belirtildiği şekilde gişe personeline ödeme yapabilirsiniz.

Yolda Takılı Kalmayın: Uzun Yolda Gişe Kullanımları

Benzer İçerikler