Yollar Onunla Kolay: Şerit Takip Sistemi

Otomobil üreticileri güvenliğimiz için birçok farklı teknoloji geliştiriyor. Son yıllarda birbiri ardına çıkan hız sabitleyici, adaptif hız sabitleyici ve şerit takip sistemi otomobilleri süslemeye başladı. Birbirlerini destekleyen sistemler sayesinde gelecekte sürücüsüz otomobilin mümkün olabileceği düşünülüyor. Yollarda karşılaşabileceğiniz sorunların önüne geçmeyi hedefleyen sistemlerden şerit takip sistemini beraber inceleyelim.

Şerit Takip Sistemi Nedir?

Şerit takip sistemi çok basit bir mantık ile çalışıyor. Aracın her iki yanını tam olarak görebilen kamera yardımı ile şerit çizgileri algılanıyor. Çizgileri izleyen kamera ve araçtaki yazılımın iş birliği ile aracınızın şeritten çıkması engelleniyor. Ancak bu konu ile ilgili birçok kafa karışıklığı da bulunuyor. Çünkü bu sistemin çalışma şekli, markalara hatta modellere göre farklılık gösterebiliyor.

Kaynak

Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Düşük donanım seviyelerindeki otomobillerde dahi karşımıza çıkan şerit takip sistemi, genellikle saatte 60 kilometre sürati geçtiğinizde devreye giriyor. Aracınız ile seyahat ederken şerit dışına istemsizce kaydığınızı algılayan sistem; sizi sesli olarak, direksiyon titreşimi ile ya da kemeri sıkarak uyarıyor. Bazı modellerde uyarılara cevap vermezseniz sistem direksiyona müdahale ederek aracı şerit içerisindeki güvenli alana doğru yönlendiriyor. Bazı markaların ürettiği sistemler tek bir şerit dahi olsa hareket edebilirken bazı markaların sistemleri en az iki şeride ihtiyaç duyuyor. Sürücünün sinyal ya da diğer bilinçli tepkilerini de algılayan sistem araca kesinlikle müdahale etmiyor.

Genellikle uzun yol sürüşleri ya da yüksek hızlara çıkılabilen otobanlar için icat edilen bir sistem olan şerit takip sistemi, aracın şeritten koparak kazaya karışmasını engelliyor. Bu sistem ile ilgili en çok merak edilen konu ise sonradan takılıp takılamayacağı. Şerit takip sistemini sonradan takılabileceği söylense bile, bu işlemin oldukça maliyetli olduğu ve aracın çeşitli noktalarında hasara yol açabileceği biliniyor.

Şerit Takip Sistemi Olan Araçlar

Şerit takip sisteminin her marka ve modelde farklı isimler aldığından bahsetmiştik. Örneğin; Volkswagen Grubu’nun şerit takip sisteminin ismi “Lane Asist”. Diğer birçok marka doğrudan şerit takip sistemi, şerit takip asistanı ya da şerit koruma sistemi gibi isimleri kullanıyor. Aracınızda şerit takip sistemine ek olarak adaptif hız sabitleyici gibi sistemler varsa direksiyonu bırakarak kilometrelerce yol kat edebiliyorsunuz. Tabii ki bu, araçlarınızın otonom teknolojiye sahip olduğu anlamına gelmiyor. Zaten belirli bir süre direksiyona dokunmadığınız takdirde otomobil sizi uyarıyor.

Türkiye’de hali hazırda satılan ve şerit takip sistemi bulunan araçlardan bazıları ise şunlar:

Ford Focus, Opel Astra Volvo S60, Volvo V60, Renault Megane, Mercedes E Serisi, Nissan Qashai Volkswagen Passat BMW (Tüm Seriler) Seat Leon, Toyota Corolla.

Mercedes, Volvo, Ford ve Volkswagen gibi markalarla beraber, şerit takip sistemine ek olarak alternatif sürüş sistemlerini de aracınızı uzun yollarda direksiyona müdahale etmeden kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını değerlendirdiğimizde ise şerit takip sistemlerinin genellikle sorun yaşamadıkları anlatıyor. Ancak şerit çizgilerinin silik olduğu yerlerde her iki şerit çizgisine birden ihtiyaç duyan araçların sorun yaşayabildiğini unutmamalısınız.

Yollar Onunla Kolay: Şerit Takip Sistemi

Benzer İçerikler