Yumuşak mı Sert mi? Süspansiyon Çeşitleri ve Özellikleri

Araç performansını etkileyen en önemli sistemlerden biri olan süspansiyon, aracın gövdesini tekerleklere bağlar ve lastiğin hareketine müdahaleyi mümkün hale getirir. Böylece, aracınızın kötü yol şartlarından ne kadar etkileneceğini belirleyebildiği gibi, hem sürücü hem de yolcunun konforuna da direkt etki edebilir. Araç kullanımında hem performans hem de konfor hedefleyenler için kalıcı ve etkili çözümler sunan süspansiyonları bu kadar önemli yapan detayları merak ediyor musunuz? Cevabınız evetse sizi yazımıza alalım.

Süspansiyon Nedir?

Araç lastikleri ile yol arasındaki sürtünmeyi maksimum seviyeye taşıyarak, hem aracın hem de sürüşün sabit hale getirilmesine olanak sağlayan süspansiyon, zorlu yol koşullarında ve geniş virajlarda da sürüş konforu sağlar. Beklenmedik anlarda çıkan tümsek, çukur ya da virajların tadınızı kaçırmaması için tasarlanan süspansiyonlar, yol tutuşunda da etkilidir. Ağır gövdeli ya da bagaj ağırlıkları yüksek olan araçlarda neredeyse olmazsa olmaz hale gelen bu sistemler, aracın ön ve arka kısımlarında bulunur ve kimi farklılıklar gösterebilir. Süspansiyon sistemi; şasi, süspansiyon sistemi, direksiyon sistemi ve tekerlekler olmak üzere 4 farklı bölümden oluşur. Bölümlerin tamamı birbirleriyle ortak çalışır ve bağımlı durumdadırlar.

Süspansiyon Nasıl Çalışır?

Kontrollü ve güvenli bir sürüş için tasarlanan süspansiyon sistemlerinin hem araç şasisine hem de tekerleklerin takıldığı bölüme bağlantısı vardır. Herhangi bir çukur veya tümseğin seviyesine göre aşağı ya da yukarı hareket edebilen süspansiyon, aracı uygun bir seviyeye sabitler. Böylece araç, engebe ya da tümsekten geçerken daha az sarsılır ya da dönüşlerde daha az savrulur.

Süspansiyon Çeşitleri Nelerdir?

Süspansiyon sistemleri, teknik özellikleri ve kapasitelerine bağlı kalınarak bağımsız, yarı bağımsız ve sabit süspansiyon sistemi olarak 3’e ayrılır. Bu 3 temel süspansiyona ek olarak, gelişen teknolojiyle birlikte havalı süspansiyon ve elektronik kontrollü aktif süspansiyonlar da eklenmiştir.

Sabit süspansiyon sistemleri genellikle binek otomobillerin bazılarında ve hafif ticari araçlarda tercih edilir. Sağ ve sol tekerler, gövdeye ya da şasiye tutturulmuş tek bir aks ile birbirlerine bağlanır. Bu tip süspansiyonlar hem arka hem de ön süspansiyon için tercih edilebilir. Daha basit bir tasarımla, çok daha ağır araçların kontrolünü sağlar. Bu tip süspansiyonlarda, yaprak yaylar veya yeni modellerde, makas yerine yay görevi gören hava körükleri tercih edilir. Bu sistemlerde amortisör her zaman yer alır ve genel kombinasyon makas&amortisör veya hava körüğü&amortisör şeklinde oluşturulur. Genellikle konfor anlamında zayıf bulunan sabit süspansiyonlar, virajlarda gövdede eğim oluşturabileceği gibi titreme ve salınıma da sebep olabilir; ancak oldukça sağlam yapıdadırlar. Genellikle 4 Bağlantılı Tip Sabit Süspansiyon Sistemi ve Helezon Yaylı Sabit Süspansiyon olarak ikiye ayrılırlar.

Bağımsız süspansiyonlar ise tekerleklerin gövdeye birbirlerinden bağımsız olarak  salıncak ve amortisör-yay bağlantısıyla bir araya geldiği bir yapıya sahiptir. Böylece herhangi bir sebepten kaynaklanan herhangi bir tekerleğin zorunlu hareketi, diğer tekerlekleri etkilemez. Bu tip süspansiyonlarda yol tutuşu çok güçlüdür ve virajlarda salınım önlenir. MacPherson üspansiyon Sistemi ve Burulma Çubuklu Çift Salıncaklı Süspansiyon Sistemi olmak üzere 2 farklı çeşidi vardır. Genellikle aracın arka süspansiyonlarında tercih edilseler de, ön kısımda da kendilerine yer bulabilirler. Burulma Çubuklu Çift Salıncaklı Süspansiyon Sistemi aynı zamanda yarı bağımsız süspansiyon sistemi olarak da bilinir. Genellikle önden çekişli araçlarda yer verilen, aks girişinin burkulabilme özelliğine sahip olduğu bu sistemler, araçlarda daha geniş bagaj hacmi sunar. Bunun yanı sıra, denge çubuğunun etkisiyle virajlarda yana yatmaları engeller ve konforlu bir sürüş sağlar.

Metal yaylar yerine hava körüklerinin kullanıldığı, hava körüklerinin basıncı değiştirilebildiği için amortisör sertliğinin de ayarlanabildiği havalı süspansiyonlar, sarsıntı ve sallanmaları büyük oranda sönümleme özelliğine sahiptir. Aynı şekilde, virajlarda da başarı gösterir. Farklı yüksekliklerde ayarlanabilen bu sistem, tekerleklere aşırı yük binmesini önler. Bu süspansiyon sistemini tercih etmeden önce, sistemin aracınıza uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Aracınıza uygun olmayan parçalar, uzun vadede zarar verici olabilir.

Süspansiyon sistemlerinin daha “akıllı” olmasını isteyen kullanıcılar için tasarlanmış aktif süspansiyon sistemleri, bilgisayar tarafından desteklenir, her tekerlek ve amortisör özelinde farklı ayarı yapmayı mümkün hale getirir.

En Başarılı Süspansiyona Sahip Araç Modelleri

Volvo S60, Mazda 3, Jaguar F-Type, Alfa Romeo Giulia, Ford Focus, Audi A3.

Yumuşak mı Sert mi? Süspansiyon Çeşitleri ve Özellikleri

Benzer İçerikler