Zorlu Hava Şartlarında Güvenli Araç Kullanımı için 10 Öneri

Zorlu Hava Şartlarında Araç Kullanma Yöntemleri 

Kış ayları yaklaştıkça hava şartları oldukça zorlaşır ve haliyle bu durum, trafikteki sürücülerin belirli önlemler almasını gerektirir. Yağmur, fırtına, kar ve sis gibi zorlu hava şartları devreye girdiğinde gerekli tedbirleri almamak ise önüne geçilemeyecek kazalara zemin hazırlar. 

Zorlu Hava Şartları Nedir?

Yağmur, sis ve kar gibi araç kullanımı esnasında sürücüyü zorlayan hava koşulları, kışın yola çıktığınızda hayatınızı tehlikeye sokabilecek zorlu hava şartlarıdır ve dolayısıyla tedbir almayı gerektirir. Kötü hava koşullarına karşı alınan ufak tefek önlemler her ne kadar önemsiz gibi gözükse de, aslında yalnızca araç sahibinin değil; birçok kişinin yaşamını olumlu yönde etkilemektedir. Siz de olumsuz hava şartlarında araba kullanma teknikleri hakkında dikkate alınması gereken detayları hayata geçirerek trafik kazalarının önüne geçebilir ve hasarı minimuma indirebilirsiniz.

Zorlu Hava Şartlarında Araç Nasıl Kullanılır?

1. Araç Sigortanızı Yaptırmadan Yola Çıkmayın

Kötü hava şartlarının etkisini yavaş yavaş gösterdiği kış aylarında, yola çıkmadan önce araç sigortası yaptırmak alınabilecek birincil tedbirdir. Ardından yağmur, kar ve sis gibi hava koşullarında, araba sürme konusunda bazı tedbirler almak gerekir.

2. Trafikte Sakinliğinizi Daima Koruyun

Trafikte sinirlerinize yenik düşmeniz ve hem kendinize hem de başkalarına zarar verecek hamleler yapmanız mümkün; dolayısıyla zorlu hava şartlarında araç kullanırken sakin olmak ve sabırlı davranmak gerekir.

3. Aracınızı Acele Etmeden Kullanın

Araç kullanırken aceleci davranmanız başlı başına kaza yapmanıza neden olabilir. Özellikle görüş mesafesinin daraldığı sisli havalarda ve kaygan zemine sebebiyet veren yağmurlu günlerde araç acele etmeden kullanılmalıdır.

4. Araç Mesafesini Koruduğunuzdan Emin Olun

Önünüzdeki araç ile takip mesafesini mutlaka koruyun. Araç mesafesini korumak, öndeki aracın yapacağı ani hareketlere karşın sizi meydana gelebilecek kazalardan korur.

5. Kış Lastiğiniz Takılı Bir Şekilde Araç Kullanın

Olumsuz hava şartlarında kış lastiğinizi mutlaka aracınızda bulundurun. Beklenmedik bir kar yağışına ya da buzlanmaya karşın kar lastiği kullanarak sürüş yapmak yoldan çıkmanızı önler.

6. Hız Sınırını Asla Aşmayın

Kar yağışının yoğun olduğu günlerde hız yapmayın. Kar kalınlığı sizi yükseklik konusunda yanıltır ve kazaya zemin hazırlayabilir.

7. Buzlanmaya Karşı Tedbir Alın

Hava sıcaklığı düştükçe yollarda buzlanma meydana gelebilir ve bunu fark etmek kimi zaman güçtür. Dolayısıyla aracın kaymasına hazırlıklı olacak şekilde sürüş yapılmalıdır.

8. Ani Fren Yapmaktan Kaçının

Kaygan zeminde giderken panik yapmanız olasıdır. Bu gibi durumlarda fren yapma hakimiyetine sahip olunmalı, ani frenlerken kaçınılmalıdır.

9. Yol Görüşünüzü Zorlaştıracak Sebepleri Ortadan Kaldırın

Yol görüşünü zorlaştıracak olumsuz koşullarda cam sileceklerini kontrol etmek ve cam suyunun eksik olmadığından emin olmak gerekir.

10. Kendiniz Tehlikeye Sokacak Hamlelerden Kaçının

Özellikle soğuk havaların etkisiyle araba kullanırken uykunuz gelebilir. Sürüş esnasında rehavet çöktüğü zaman araç kullanımına ara vermek en doğrusu olacaktır.

Tüm bu önlemleri alarak araç kullanmanız, bir nevi kötü hava koşullarına meydan okumanızı sağlar. Ancak araç kullanmadan önce zorunlu trafik sigortası yaptırmak, aldığınız tedbirlere rağmen gerek hava koşullarından gerekse trafikte bulunan diğer sürücülerin ihmallerinden dolayı meydana gelebilecek kazalara karşı uğrayacağınız hasarı bir nebze azaltır. Araba sigortası, yani kasko, uğrayacağınız olası bir kaza sonrası maddi hasarınızı karşılayan oldukça önemli bir sigortadır. Kasko nedir deyip geçmek yerine, kasko fiyatları hakkında bilgi alarak siz de kasko sigortası yaptırabilir ve zorlu hava koşullarına rağmen içiniz rahat bir şekilde trafiğe çıkabilirsiniz.

Zorlu Hava Şartlarında Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağmur, sis ve kar manzaralarının baş gösterdiği olumsuz havalarda güvenli bir araç sürüşü için, araba kullanmadan önce camlarınızın ve farlarınızın temizliğini yapmalı; aracınızda kar lastiği, zincir ve çekme halatı bulundurmalısınız. Ayrıca kış aylarında karanlığın daha erken çökmesi görüş mesafenizi daraltacağı için, araç kullanırken fren lambanızdan göstergelerinize kadar bütün ışıkların doğru çalıştığından emin olmanız şarttır.

Araç kullanırken bu ince detayları es geçmeyerek güvenliğinizi sağlayabilir, en kötü hava koşullarında dahi aracınızı keyifle kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, kaskosuz bir araçla yola çıkıyorsanız, en önemli tedbiri atlıyorsunuz demektir! Trafik sigortası fiyatları gözünüzü korkutuyorsa, önlem almanın geleceğiniz için daha karlı olacağını hatırlayabilir ve trafik sigortası teklif opsiyonlarına göz atarak kendiniz için en uygun kasko teklifini inceleyebilirsiniz. Kasko değer listesi araç sigortası fiyatlarını belirlemede kullanılmaktadır ve aracınızın markası ile modeline göre sonuç verir. Trafik sigorta sorgulama yöntemi ile karşılaştırabileceğiniz kasko türlerini inceleyebilir ve kendiniz için en doğru adımı atabilirsiniz.


Zorlu Hava Şartlarında Güvenli Araç Kullanımı için 10 Öneri

Benzer İçerikler