Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Beklenmedik kazalar sonucu beklenmedik masraflar yaşamamak isteyenler için her anlamda hayat kurtarıcı olan zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kazaya karışmak durumunda kalan veya kazaya maruz kalan tarafların mağduriyetlerini gidermek amacıyla hazırlanmıştır. Tüm araçlar için yaptırılması devlet tarafından zorunlu tutulan bu sigorta türünün detaylarına göz atın ve zorunlu trafik sigortası yaptırma işleminizi nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğine dair ipuçlarını öğrenin.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafiğe çıkan tüm motorlu araçlar için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve yaptırılması zorunlu hale getirilen trafik sigortası, araçların kaza sonucu yarattığı maddi hasarları sigorta limitini gözeterek karşılamalarını bekler. Zorunlu trafik sigortası, kazanın yapıldığı aracın zararını değil; yalnızca zarar verdiği diğer aracın zararını karşılamakla yükümlüdür. Dolayısıyla, trafik sigortası çalınan aracı ödemez ya da aracınızın başına gelebilecek herhangi bir durumda doğacak zararı karşılamaz.

Zorunlu trafik sigortası neleri karşılar?

Kazaya maruz kalan aracın hasarı, Kazaya karışan diğer araçta bulunan sürücü ya da yolcuların yaralanmaları ya da vefat etmeleri durumunda doğacak tedavi masrafları ve diğer giderler, Kazaya üçüncü ya da daha fazla araç karışması halinde bu araçların masrafları, Çevreye ya da hayvanlara zarar verilmesi durumunda doğacak giderler.

Normal şartlarda bu sigorta tüm araçlar için zorunlu olduğundan, trafikte yer alan tüm araçların zararlarının karşılanması için tüm araçların bu sigortayı yaptırması gerekiyor. Ne yazık ki trafikte bulunan birçok araç, zorunlu trafik sigortasını yaptırmıyor ve trafikte bulunan diğer tüm araçları tehlikeye sokmaya devam ediyor. Sigortasını yaptırmayan araçlar tespit edildikler anda bağlanır ya da güvenli bir otoparka çekilir, araç sahibinden sigorta poliçesini teslim etmesi beklenir. Poliçenin teslim edilmemesi halinde sigortanın (daha önce hiç yapılmadıysa) yaptırılması ya da yenilenmesi tamamlanana kadar aracın trafiğe çıkması engellenir. Bu konuda yaptırımlar oldukça sıkıdır. Üstelik aracın size ait olup olmaması da bir önem teşkil etmiyor. Ödünç alınan, kiralanan ya da rehin alınan araçlar da aynı uygulamaya tabi tutulur. Sigorta bireyler bazında değil, araçlar bazında gerçekleştirildiği için direksiyonda siz olmasanız da, doğacak masraflar aracınızın zorunlu trafik sigorta üzerinden kesilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır, Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmak için aracı sigorta kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Trafik sigortası teminatları sabit ve limitlidir. Söz konusu limitler her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve her araç türü için farklı fiyatlandırma yapılır. Trafik sigortası içerisinde yer alan kaza ve hasar teminatları, başınıza gelebilecek her kazayı karşılamak üzere yapılmaz. Yukarıda da belirttiğimiz Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen fiyatlar öncelikli olarak kazalar içindir. Kaza teminat haricindeki sağlık masrafları, sakatlanma teminatı veya vefat gibi teminatlar başınıza gelebilecek her kaza için farklı limitlere sahiptir. Bu nedenle sigortanızı seçmeden önce, sigorta şirketlerinin sunduğu teminatları detaylıca incelemeniz gerekir. İptal süreciyle ilgili de poliçeniz hazırlanırken iptal süre ve şartlarını gözden geçirmekte fayda olabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Zorunlu trafik sigortası fiyatları, sigortayı yaptırdığınız firmaya, araç markasına, modeline, yılına ve kayıtlı olduğu ile göre değişkenlik gösterir. Sigorta şirketlerinde fiyat farkı yaşanmasının sebebi ise şirketlerinin risk hesaplamalarına yönelik farklı fiyatlandırma yapmalarıdır. Aracınız daha önce kazaya karıştıysa, yine fiyatlandırmada farklılıklar gözlenebilir. Bu nedenle, zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadan önce tüm sigorta şirketlerinden fiyat alıp karşılaştırmaya özen göstermelisiniz. Daha önce kazaya karışmayan araçlar hasarsızlık indiriminden yararlanabilir. Poliçeniz hazırlanırken bu indirimin gözetildiğinden emin olun. Poliçeler toplamda 1 yıl geçerlidir, belirtilen gün ve saatte başlayarak 12.00’da sona erer. Poliçenize yönelik tüm detayları mutlaka dikkatle inceleyerek sigorta uzmanına danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası sorgulamanızı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hizmete sunulan Tramer’den; plaka ve T.C. kimlik numarası veya sigorta poliçe bilgilerinizle yapabilirsiniz. Aynı adres üzerinden kasko sigorta sorgulaması, trafik prim karşılaştırması, kaza tespit tutanağı sorgulaması gibi online hizmetlere de ulaşmanız mümkün.

Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz sürpriz ödemelerle karşılaşmadan, güvencesiyle uzun dönem operasyonel kiralama yapabilir ve zaman kaybı yaşamaktan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Online araç kiralama işlemlerine başlamak için sizi web sitemize bekliyoruz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Benzer İçerikler