Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesinde Mutlaka Olması Gereken Bilgiler

İyi araç sigortası yoktur, az düşünülmüş araç sigortası vardır. Araç sigortası yaptırmadan önce farklı sigorta çeşitlerine göz atarak bütçe anlamında sizi rahatlatacak, kapsamı dolayısıyla da aracınızı en iyi şekilde güvence altına alacak bir sigortaya sahip olabilirsiniz. Bu yorucu ve oldukça karmaşık süreci en kolay şekilde atlatmak için araç sigortalarınızda mutlaka olması gereken maddelere göz atın, siz de bu süreci hem kendiniz hem de aracınız için kolaylaştırın!

Trafik Sigortası ve Detaylar

Birçok kişinin düştüğü yanılgılardan ilki, en iyi sigortanın en uygun fiyatlı sigorta olduğudur. Bu noktada, seçeceğiniz sigorta türünden bağımsız olarak aracınızın yaşı, modeli, kullanım süresi vb. birçok kritere göre hazırlanan teklif ve poliçelerin her zaman farklılık göstereceğini, bu nedenle kimi zaman uygun fiyatlı sigortaların aracınızı korumak anlamında yeterli olmayacağını gözden kaçırmamalısınız. Peki, nereden başlamalı? Sigorta maddelerine göz atmadan önce şu önemli ayrımın farkına varmak gerekiyor: Sigortanızı aracınızı korumak için mi yaptıracaksınız yoksa herhangi bir kazaya karışması sonucunda yaratacağı hasarlara karşı mı? Bu noktada, ilk seçeneğiniz yasal olarak da zorunlu tutulan trafik sigortası olacaktır. Zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza halinde yol açtığınız hasarı karşılamak üzere kurgulanmıştır.

Yeni Düzenlemeler

2014’te yürürlüğe giren yeni trafik sigortası yasasına göre hasarsızlık için uygulanan primlerin indirim ve artırım oranları, daha önce olduğu gibi Hazine Müsteşarlığı tarafından değil; sigorta şirketleri tarafından belirleniyor. Buna ek olarak, sigorta şirketleri, hangi sürücüye hangi oranda sigorta indirimi ya da artırımı yapabileceklerine kendileri karar verir. Bu düzenleme her ne kadar sürücülerin tepkisine yol açsa da, aynı zamanda hasar yapan kullanıcıların kendi istedikleri oranda prim artışı uygulayabilmelerine olanak tanıyor. Genel anlamda sigorta şirketlerinin karar ve danışmanlığına bağlı olarak ilerleyen süreç, haksız rekabet oluşması ya da sigorta şirketlerinin mali açıdan sabit bir portre çizemediği durumlarda yine Hazine Müsteşarlığınca devralınıyor. Kullanıcı açısından baktığımızda karar süreci hangi otoritenin elinde olursa olsun, poliçenin çok dikkatli ve öngörülü bir şekilde hazırladığından emin olunması gerekiyor. İşte poliçenizin olmazsa olmaz maddeleri:

Trafik sigortası sözleşmeleri, yapıldığı gün Türkiye saati ile öğlen saat 12.00’da başlar ve öğlen saat 12.00’de sona erer. Sözleşmenizin bu şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız. Buna ek olarak poliçenin düzenlendiği günün tarihi de mutlaka yer almalı ve doğru olarak düzenlenmiş olmalı. Poliçenizde tarih beyanı kadar, coğrafya beyanı da bulunmalıdır. Bu nedenle “Bu sigorta Türkiye sınırları içinde geçerlidir.” maddesi büyük önem taşıyor. Yaşınız, mesleğiniz ve sağlık durumunuz gibi bilgilerin güncel bir şekilde poliçenizde yer alması gerekiyor. Poliçeniz yalnızca sizin hak ve sınırlandırmalarınızdan ibaret değil. Sigorta şirketinin üzerine almış olduğu riskler de açıkça poliçede belirtilmeli. Poliçenizin başlangıç/bitiş tarihi ve ödeme koşullarınızla ilgili bölümün de açıkça belirtildiğinden emin olmalısınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesinde Mutlaka Olması Gereken Bilgiler

Benzer İçerikler