Crash Team Racing Nitro Fueled

Crash Team Racing Nitro Fueled inceleme! Yeni nesil oyuncular Naughty Dog ekibini daha çok The Last of Us veya Uncharted serileri ile tanısa da, PlayStation 1 döneminden bu yana Sony’e bağlı kalan oyuncular geliştirici ekibi daha çok Crash serisiyle tanıyor. Nintendo’nun aile oyunlarına karşılık olarak Sony’nin desteğiyle piyasaya sürülen Crash oyunlarının bazıları geçtiğimiz yıllarda yenilenerek yeni nesil platformlara uyarlandı. Dağıtım hakkı Activision’da olan Crash markası, yeni nesilde artık pek fazla PlayStation’la anılmıyor. Her platforma çıkan Crash oyunları arasında bu kez belki de en eğlenceli olanının yeni nesil platformlara uyarlandığını söylesek yanlış olmaz

Crash Team Racing Nitro Fueled inceleme

Diğer yarış oyunlara kıyasla oldukça büyük bir oyuncu kesimine hitap eden kart yarışları türünde bulunan Crash Team Racing, Nitro Fueled ekini alarak yenilenmiş bir şekilde tekrar karşımıza çıktı. Mario Kart 8 Deluxe ve son dönemlerin gözdelerinden Team Sonic Racing’e rakip olarak çıkan Crash Team Racing Nitro-Fueled, eskiyi özleyen oyuncuların bu sıralar favorisi oldu. Oyunun yeniden yapım sürümünde pek fazla değişikliğe gitmeyen Beenox ekibi, Crash Team Racing Nitro-Fueled’ı oynanış bazında eski sürümünde ne varsa aynı şekilde oyuna eklemiş. Mekaniksel açıdan da pek fazla yenilik barındırmayan yapımı eğer eski nesil konsollarda oynadıysanız, yenilenmiş sürümünde pek fazla yabancılık çekmeyeceksiniz.

Oyun, oynanış mekaniği anlamında pek değiştirilmediği için öncelikle Nintendo Switch platformunda test ettiğim oyunun teknik yanlarına değinmek istiyorum. Nintendo Switch’in donanımından mı bilinmez, ancak oyunun yükleme ekranları ironik bir şekilde oldukça uzun. Sanki büyük çaplı bir oyun oynuyormuşçasına bu denli uzun yükleme ekranları oyundan aldığınız zevki baltalayabiliyor. Diğer bir yandan oyunun kaplama/çözünürlük kalitesi de adeta yerlerde sürünüyor. Mobil platformda bulunan araba yarışı oyunları bile daha iyi çözünürlük seviyesine sahip. Switch’in donanımından dolayı fazla detay barındıran haritaları küçücük ekrana sığdırmak, çözünürlük anlamında bu tarz bir probleme yol açmış. Oyunun grafiklerinde downgrade yapmamak için tabiri caiz ise oyuncuların gözünü bozan geliştiriciler, sanırım Crash Team Racing Nitro-Fueled’ın detay seviyesini diğer platformlarla aynı seviyede tutmak istemiş.

Yarışmak için birden fazla modu bulunan oyunun ana modu adventure olarak belirlenmiş. Tek başınıza oynadığınız bu modda Crash Team Racing’te bulunan haritalarda gezip yarışlara katılıyorsunuz. Yarışları birer birer kazandığınızda bir sonraki haritaya geçiyor ve aynı şekilde ilerleyişinize devam ediyorsunuz. Oyunun yapay zeka zorluğu ise zorlayıcı olmuş. Team Sonic Racing’e nazaran yapay zeka oyuncuyu çoğu yerde zorluyor hatta hiç beklemediğiniz hamleler yapıyor. Bu kısımda yarışarak altın biriktirip, arabanız için yeni ve şekilli parçalar satın alabilirsiniz.

Rekabetçi unsurlardan konuşacak olursak Crash Team Racing Nitro-Fueled’ın oldukça dengeli bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Araçlar arasında oluşan farklılıklar, kendi tarzınızı ortaya koymanıza imkan veriyor. Yarış sırasında bulduğunuz silahları strateji kullanarak rakipleriniz üzerinde kullanırsanız, çok daha etkili oluyor. Ayrıca diğer kart oyunlarında olduğu gibi uzun süre birinci olarak sürdürdüğünüz yarışı bir anda sonuncu olarak bitirebiliyorsunuz. Yani yarış sırasında önemli olan (en azından son tura kadar) sıralamanız değil, oyun içerisinde silahları nasıl kullandığınıza bağlı. Heyecanlı anlara ev sahipliği yapan Crash Team Racing Nitro-Fueled’ın harita tasarımları da yeni nesil platforma çok iyi bir şekilde aktarılmış. Yeni sürümde detay seviyesini yükselten geliştiriciler, kaliteli bir iş ortaya koymuş. Benzer uğraşı oyunun ana karakterleri üzerinde de görebiliyorsunuz. Karakter tasarımları üzerinde sıkı çalıştığı belli olan geliştirici ekip, oyunun yeni sürümünde bazı yeni karakterleri de oyuna eklemiş.

Crash Team Racing Nitro Fueled

Benzer İçerikler