Dungeon Siege III

İlk olarak 2002’de karşılaştığımız Dungeon Siege (DS) zamanı için başarılı bir yapımdı. Total Annihilation’dan tanıdığımız Chris Taylor’ın stüdyosu Gas Powered Games tarafından geliştirilen yapım, oyunculara ilginç ve bir o kadar güzel macera yaşatıyordu. Arkasından da ek paketi Dungeon Siege: Legends of Arana gelmişti. Legends of Arana, Mad Doc Software tarafından geliştirilmişti, içinde DS’in tam sürümü de yer alıyordu. Başarılı olan serinin devamı ikinci oyunla birlikte daha da perçinlendi. Geliştirilen grafikler ve dinamikler DS’ye yeni bir soluk getirmişti, ancak bazı fanlar ikinci oyunla birlikte serinin bozulduğunu söyledi. Bunlara rağmen DS2’ye bir yıl sonra ek paket Broken World çıkartıldı.

PC’de başlayan macera daha sonrasında konsollara kaymaya başladı ve ilk olarak Sony’nin taşınabilir platformu PSP’de, Dungeon Siege: Throne of Agony’i gördük. Throne of Agony aslında ilk olarak Dungeon Siege X adıyla Gas Powered Games tarafından Xbox platformu için geliştirilmesi planlanmıştı, ancak proje sonradan iptal edilmişti. 2K Games tarafından tekrar hayata döndürülen Throne of Agony, SuperVillain Studios tarafından geliştirilip 2006’da PSP için piyasaya sürülmüştü. Buradan yoluna devam eden DS serisi üçüncü ve son oyunuyla iddialı bir şekilde karşımıza geldi. Hem de PSP’deki konsol macerasına X360 ve PS3 üstünden devam ederek.

Bakalım işin arkasında kimler var?

Dungeon Siege III, Obsidian Entertainment tarafından bir süredir geliştiriliyordu. Obsidian’ı aslında çok yakından tanıyoruz. BioWare, Bethesda gibi başka firmaların oyunlarının genelde devam yapımlarını geliştiriyorlar. Bunlara kısaca göz atacak olursak, Fallout: New Vegas, KOTOR II: The Sith Lords, Neverwinter Nights 2 ve iki ek paketi söylenebilir. Şimdi de bu zincire DS3 katıldı.

Kendi başlarına yaptıkları projeleri de var. Alpha Protocol piyasaya çıktı, şu anda yapım aşamasında olan ünlü kitap serisi Wheel of Time var. Daha önce ise Alien filmlerini temel alan RPG oyunları ve Seven Dwarves adlı yapımları da iptal edilenler kervanına katılmıştı. Firma içinde daha önce Planescape: Torment, Baldur's Gate serisi, Fallout 1-2, Icewind Dale serisi gibi efsane oyunlarının yapımcı kadrosunda yer alan; Feargus Urquhart, Chris Parker, Darren Monahan, Chris Avellone, Chris Jones ve Josh Sawyer gibi duayenler yer alıyor.

Bazı kullanıcılar ve eleştirmenler tarafından oyunları eleştirilen Obisidian aslında temelinde oldukça sağlam. Böylesi bir firmadan güzel projelerin çıkması bekleniyor ki, şu zamana kadar genel olarak başarılı oldular diyebiliriz. Konuyu çok saptırmadan biz asıl noktaya yani DS3’e doğru geri dönelim.

Dungeon Siege III
Etiketler:
Dungeon Siege III

Benzer İçerikler