Football Manager 2019

İlk oyunu Football Manager 2005 ilei oyunculara merhaba diyen ve zamanla süre gelen başarısı nedeniyle tekel konumda bulunan menajerlik serisinin patronu Sports İnteractive firmasının yeni göz bebeği Football Manager 2019'a, Kasım ayı başında merhaba dedik. Her yıl oyunun görünümü ve menüsünde kısmi değişiklikler gözümüze çarpıyordu. Fakat oyunumuzu açar açmaz, önceki serilere nazaran tasarım olarak çok daha belirgin ve radikal dokunuşlara gidilmiş olduğunu görüyoruz. Tamamen yeni bir kullanıcı arayüzü ile Football Manager 2019 için menajerlik tarihinin abartısız en detaylı ve özenilmiş versiyonu diyebiliriz.

Oyunun varsayılan temasının seçilmiş sıcak renkleriyle capcanlı bir şekilde bizleri karşılıyor. Seriye abone oyuncuların kısa sürede yeni tasarıma aşina olacağına inanıyoruz. Ayrıca yenilenmiş logolar, amblemler, futbolcu fotoğrafları ve başta Alman Futbol birinci ligi Bundesliga olmak üzere, yeni lisansların eklenmesi de güzel bir yenilik diyebiliriz. Elbette buradaki en büyük üzüntümüz, henüz Türk ligleri ve takımları ile anlaşma olmaması. Bu eksikliğin ilerideki yıllarda tıpkı resmi Türkçe dil eklentisi gibi çözüleceğini umut ediyoruz. Yılların gelişimi ile artık serinin yüksek kalite oynanabilmesi için, sıradan bilgisayarların sıkıntı yarattığı da bir gerçek. Bilgisayarınızın oyunu destekleme performansını, ana menüde tercihler üzerinden görerek kaliteyi bilgisayarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

FM 2019'daki en büyük yeniliğin, antrenman programlarında karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Seçmiş olduğunuz takımın antrenman programını, ekibinizin sezondaki ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanıyan, her güne üç oturum şeklinde düzenleme getirilmiş. Günlük bir oturumu tıkladığınızda, önünüze seçebileceğiniz 10 farklı eğitim alanını listeleyen bir pencere açılıyor. Bu 10 seçenek içerisinde, takımınızın gelişiminin farklı alanlarını vurgulayarak, çeşitli eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Önceki yıllarda takımdaki oyuncularınızı sadece  genel bir yönüyle, yani atak ya da savunma şeklide idman yaptırabiliyordunuz. Bu seçenekler genel seçeneğiniz altında hala kullanılabilir olmakla birlikte, FM19'da daha fazla başarı elde etmek ve kadronuzdan en iyi sonucu almak için ince ayar yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; oyuncularınıza genel bir savunma idmanı yaptırmak yerine, duran toplar için hava savunması çalıştırmak gibi bir idman isteyebilirsiniz. Bu, maç esnasında rakibin ceza sahanıza gelen ortalarını savunmak için iyi bir yöntem olabilir. Hatta maç günü dışında oyuncularınız ile, sosyal etkinlikler dahi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu kadar detay benim kafamı karıştırır diyenler için hazır programların var olduğunu da belirtmekte fayda var. 

FM 19'a gerçek dünyada bir çok ligde kullanılmakta olan olan iki teknolojinin de eklendiğini görüyoruz. Bunlardan ilki, Video Asistan Hakem veya bilinen adıyla VAR teknolojisi. Maçı yöneten orta hakemin, kritik pozisyonları ya da verdiği tartışmalı bir kararı değerlendirmek için kulaklık kanalıyla video yardımcı hakem ile iletişim kurduğu, gerek görüldüğünde saha kenarında bir televizyon ekranı kullandığı sistem. Diğeri ise, topun çizgiyi geçip geçmediğini gösteren çizgi teknolojisi. Her iki teknolojinin oyuna sembolik olarak renk ve ses getirdiğini rahatça söyleyebiliriz. Yine oyun içi diyalog seçeneklerinin bir hayli arttırıldığı ve çok sayıda seçenek sunulduğu hemen göze çarpıyor. 

Başta ülkemiz olmak üzere, takımların yaşadığı ekonomik sıkıntılar oyuna tamamen yansıtılmış durumda. Dört büyükler başta olmak üzere Türkiye liglerinden yöneteceğiniz takımlarda ciddi bir ekonomik savaşa hazır olun. UEFA ile yapılan, sattığın kadar oyuncu alma, kazandığın kadar haryacabilme, alt liglerde bazı takımların eksi puanla sezona başlama durumlarının oyuna birebir yansıtılmış olması gerçekçiliği zirveye çıkarmış.

Toparlamak gerekirse, saatlerce başından kalkamayacağınız, ilerleyen sezonlar ile adı duyulmamış yeni yetenekler keşfedeceğiniz, wonderkid yetenekler ile harika kupalar kazanacağınız sezonlar sizleri bekliyor. Lisans sorunlarının göze çarptığı FM 2019 için serinin en iyi oyunlarında biri diyebiliriz.

Football Manager 2019

Benzer İçerikler