Frostpunk

Bir sabah kalktığınızda aslında beklenen bir felaket senaryosunun beklediğinizden çok daha önce kapınızı çalacağını düşünün. İşte Frostpunk tam da buna benzer bir senaryo ile karşımıza çıkıyor ve bizi beklemediğimiz bir anda vurmayı başarıyor. Kıyamet sonrası bir senaryoya sahip olan yapımda, buzul çağı ile çok erken yüzleşmek zorunda kalan insanoğlunun hikayesine tanıklık ediyoruz. Fakat bu hikaye alıştığımız kahramanlık hikayelerinden ya da şehir kurma simülasyonlarından çok daha farklı. Çünkü gerektiğinde elinizi taşın altına koyuyor ya da insanların ne kadar tamahkar, acımasız ve tutarsız olduklarını çok net bir şekilde görüyorsunuz.

Frpstpunk İnceleme

Frostpunk daha önce adını This War of Mine ile duyuran 11bit Studios tarafından yapılan bir oyun. This War of Mine, savaşın ardında bıraktıklarını ve insanların hayatta kalmak için nasıl yoldan çıkabileceğini bize gösteriyordu. Hatta oyundaki bazı kararların suratımıza bir tokat gibi çarptığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Frostpunk yine aynı taraftan olayı ele alıyor ve kıyamet sonrası senaryosuna yine farklı bir pencereden bakmayı başarıyor. 

Oyuna buzul çağı ile karşılaşan insanların krater büyüklüğündeki yarıklara sığınması ile başlıyoruz. Yani This War of Mine'de ufak bir grubun hayatta kalma çabasına şahit olurken, Frostpunk'ta ise toplumca hayatta kalmaya çalışıyoruz da diyebiliriz. Tabi işin birazdan da bahsedeceğim psikolojik tarafı bu oyuna da eklenmiş durumda. Oyuna başladığınız anda dikkatinizi çeken en önemli etken ise yerleşim yerinin merkezindeki büyük jeneratör oluyor. Buzul çağı olduğu için hava -20, -40 hatta -100'leri bile geçebiliyor ve bu soğuk havanın oyuna etkisi oldukça büyük. Doğal olarak ısınmanızın en büyük etkeni, en azından oyunun başında bu jeneratör oluyor. Zaten oyunda yapmanız gereken ilk görev de bu jenaratörü çalıştırmak.

Çoğu strateji ve şehir kurma oyununda olduğu gibi tabi ki bazı kaynaklara da ihtiyacınız var. Yerleştiğiniz kraterde odun, çelik ve kömür gibi kaynaklar ile karşılaşıyorsunuz. Örneğin jeneratörü çalıştırmak ve devamlılığını sağlamak için sürekli olarak kömür toplamanız gerekiyor. Ya da insanlara başını sokacakları barakalar yapmak için odun, ilerde kilidini açacağınız diğer binalar için ise çelik toplamanız gerekmekte. Tabi açlık durumunu da unutmayalım. En azından şehrinizi geliştirene ve farklı binalara yönelene kadar avcı loncaları kurmanız gerekiyor. 

Tabi belli bir süre sonra kraterdeki hazır kaynakların tükenmeye başladığını görüyorsunuz. Bu noktada da oyundaki teknolojik gelişimler ön plana çıkıyor. Oyun alanına fabrika kurarak bu teknolojik atılımları sağlıyorsunuz. Isınma - Araştırma ve Endüstri -  Kaynaklar - Yemek, Sağlık ve Barınak olarak 4 farklı kategoriye ayrılan teknoloji ağacı hem şehrinizi geliştirme hem de hayatta kalmanız için oldukça önemli. Çünkü şehriniz büyümeye başladıkça hem kaynak sıkıntısı hem de ısınma sıkıntısı çekmeye başlıyorsunuz. İşte bu noktada teknolojik geliştirmeler yardımınıza koşuyor.

Örneğin oyunun başlarında buhar merkezi adı verilen gelişimi yapıyor ve şehirdeki ısı dağılımını farklı noktalara taşımaya çalışıyorsunuz. Ya da yiyecek sıkıntısı çektiğinizde sera açıyor, hazır kaynakları tükettiğinizde ise metal ve kömür madenciliğine başlıyorsunuz. Bu gelişimleri sağlayıp, düzgün adımları attığınızda ise ortaya devasa bir buhar şehri çıkıyor adeta. Zaten oyunun genel olarak Steampunk bir havası olduğunu da söylemem gerek.

Tabi tüm bu kaynakları doğru yönetmek ve toplamak için insan gücüne ihtiyacınız var. Oyuna koloninizde bulunan belli sayıda insan ile başlıyorsunuz. Bu insanları hem kaynak toplamada hem de yapmış olduğunuz binalarda çalıştırmanız gerekmekte. Yani bir avcı loncası kurduğunuzda gelen etleri çiğ çiğ yeme gibi bir durum söz konusu değil. Aynı zamanda bir yemekhane açmalı ve burada da iş gücü oluşturmalısınız. Ya da donmuş ağaçları toplamak için bir ağaç fabrikası kurduysanız, bu fabrikaya belli sayıda insan yerleştirmeniz gerekiyor. Örneğin fabrika maksimum 10 kişi alıyorsa ve siz buraya 5 kişi yerleştirdiyseniz doğal olarak  o gün toplayacağınız kaynak sayısı da yarı yarıya düşüyor. şehirdeki insanlar ise işçi, mühendis ve çocuk olarak 3 kısma ayrılmış durumda. bazı işleri sadece mühendisler yapabildiği gibi çocukları çalıştırıp çalıştırmamak da size bırakılmış. 

Frostpunk
Etiketler:
Frostpunk

Benzer İçerikler