Ghostbusters The Video Game Remastered

Ghostbusters The Video Game Remastered incelemesi! 80’ler Hollywood sinemasının efsaneleşen örneklerinden olan Ghostbusters, Türkçe adı ile Hayalet Avcıları’nı muhtemelen bilmeyen yoktur. Aynı dönemde sükse yapan paranormal korku filmlerine oldukça farklı bir açıdan yaklaşan ve bu türü esprili bir dil ile anlatan başarılı yapım, daha sonrasında animasyonları ve oyunlarıyla iyice hayatımıza girdi. Geçtiğimiz senelerde ana karakterleri değiştirerek hikayeyi baştan alan bir Ghostbusters filmi yapan yapımcılar, maalesef pek olumlu eleştiri alamamıştı. Filmin ardından çıkan oyun ise aynı şekilde adeta yerin dibine sokulmuştu. Ancak bir önceki jenerasyonda karşımıza çıkan Ghostbusters The Video Game, aksi olarak serinin sıkı hayranları tarafından sevilmişti. Şimdi ise aradan geçen tam 10 yılın ardından Ghostbusters The Video Game’in yenilenmiş sürümü ile karşı karşıyayız.

Ghostbusters The Video Game Remastered inceleme

Ghostbusters: The Video Game Remastered adını alan oyun, Ghostbusters markasını yeni nesil oyuncularla tanıştırıp, serinin eski hayranlarına nostalji havası yaşatmayı amaçlıyor. Peki geliştiricilerin bu amacı, bize ne denli geçti? Gelin hep birlikte yakından bakalım.

Öncelikle seriye hayran bir izleyiciyseniz, bu oyunun şimdiye kadar yapılmış Ghostbusters oyunları arasında en orijinal ve seriye en sadık oyun olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu sebepten dolayı Ghostbusters: The Video Game, çıktığı dönemde belli başlı kesimlerden olumlu eleştiriler almıştı. Ancak bir oyunun yenilenmiş sürümünü deneyim etmiş bir oyuncu olarak, Ghostbusters: The Video Game’de maalesef günümüze uygun bir değişiklik göremedim. Hikayeye ise ekibe yeni katılmış bir hayalet avcısı olarak başlıyoruz.

PS4, Xbox One, Switch ve PC platformuna çıkan Ghostbusters: The Video Game Remastered’ı PC platformunda deneyimledim. Oynanış anlamında aynı bırakılan yapımın sadece grafikleri iyileştirilmiş. Oyun içi grafikleri günümüze taşıyan geliştirici ekip, bu konuda bekleneni vermeyi başarmış. Karakter detaylarının yanı sıra her objeyi baştan çizen ve tasarlayan yapımcılar, Ghostbusters: The Video Game Remastered’ı göze hoş gelecek şekli sokmuşlar. Animasyon tarafında oyuna yeni bir şey eklemeyen geliştiriciler, bu kısımda temellere bağlı kalmış. Eğer ilk oyunu oynadıysanız, animasyonların biraz hantal olduğunu hatırlayacaksınız. Oynanışı etkileyen bu durum maalesef bu sürümde de karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında bölüm aralarında karşılaştığımız sinematik sahnelerin elden geçirilmediğini belirtmekte fayda var. Bir önceki nesilden kalan ara sahnelerin sadece çözünürlük boyutu yükselmiş. Oynanış tarafında grind olarak tabir edilen unsurdan nasibini alan Ghostbusters: The Video Game, maalesef bir süre sonrasında oyuncuyu sıkabilir. PKE aletiyle paranormal objelerden hayaletleri bulup, sonrasında silahımızla canını indiriyor ve tuzağımıza hapsediyoruz. Hayalet yakalama konusunda spesifik hayaletler haricinde bulmaca öğesine başvurmayan yapım, genel hatlarıyla böyle ilerliyor. Sadece hikayede önemli konumda bulunan hayaletlerde bulmacalar çözerek görevi tamamlayabiliyoruz. Sedgewick Hotel, New York Halk Kütüphanesi ve Times Meydanı gibi seride de sık sık karşılaştığımız mekanlarda geçen oyunda karakterleri, filmde oynayan oyuncular seslendirmiş.

Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Ernie Hudson, Annie Potts ve William Atherton gibi oyuncuların seslendirdiği karakterlerle oynamak zevkli. Ayrıca filmde karşılaştığımız Ghostbusters’ın kendine has espri tarzının direkt olarak oyuna yansıtılması da güzel bir detay olmuş. Fakat günümüze nazaran eskiden kalan bu espri tarzı, yeni nesil oyunculara pek hitap etmeyebilir. Oyunun yenilenmiş sürümünün en büyük eksi tarafı ise arayüzün yine aynı bırakılması olmuş. Şahsen, hali hazırda eski nesilde bile eski duran bu arayüz tarzının, oyunun yeni sürümünde değiştirilmesini beklerdim.

Sona geldiğimizde Ghostbusters: The Video Game Remastered için piyasada bulunan en otantik Ghostbusters deneyimi diyebiliriz. Eğer eski seriye hayran bir izleyiciyseniz, bu oyunu zevkle oynayacağınızdan şüphe olmasın. Ancak oyunun yenilenmiş sürümünün tam anlamıyla elden geçirildiğini söylemek zor.

Ghostbusters The Video Game Remastered

Benzer İçerikler