Insurgency: Sandstorm

Oyun endüstrisinde son yıllarda özellikle Steam'in Erken Erişim programı ile birlikte bağımsız yapım ve yapımcıların sayısı büyük bir hızda çoğalmaya başladı. Steam'de bulunan erken erişim oyunlarının büyük çoğunluğu, hayal kırıklığı yaratmış olsa da, ara sıra bağımsız olup öyle güzel yapımlar ile karşılaşıyoruz ki, sistemin ne zaman eleştirmeye kalksam bir adım geri atıyorum.

Insurgency: Sandstorm İnceleme

İşte bu bahsi geçen muhteşem işler yapan bağımsız stüdyolardan biri de New World Interactive. Her ne kadar dağıtımcılığını Focus Home Interactive üstleniyor olsa da, stüdyonun bağımsızlığını koruyor ve oyunu geliştirirken herhangi bir şekilde geliştiricilere müdahelede bulunulmuyor. Söz konusu New World Interactive'in adını ilk oyunları olan Insurgency'den duymuşsunuzdur. Source motoru ile geliştirilen ve gene simülasyon ne de arcade diyebileceğimiz ara bir formda karşımıza çıkan ilk oyun, görsel anlamda harikalar yaratmasa da hem gerçekçi hem de sıkıcı olmayan dengeli oynanışı ile oldukça başarılı olmuş, Steam'de muazzam satış rakamlarına ulaşmıştı. New World Interactive de durumdan memnun olacak ki, Insurgency: Sandstorm'u geliştirmeye başladı.

İlk oyundan farklı olarak bu sefer Unreal Engine 4 motoru ile geliştirilen oyun, yine benzer bir tür oyun olan Squad'dan da tecrübe ettiğim kadarı ile geleceği parlak gözüküyordu. Uzun süredir alpha ve beta test aşamasında olan yapım, geçtiğimiz gün nihayet Steam üzerinden 76.50 TL'lik satış fiyatı ile oyunculara sunuldu. Şimdi dilerseniz lafı fazla uzatmayalım, ve Insurgency: Sandstorm nasıl bir oyun, bizlere neler sunuyor, parasının hakkını veriyor mu, birlikte inceleyelim.

Öncelikle Insurgency: Sandstorm'un duyuru aşamasında ülkemizde birazcık ortalığı karıştırdığını hatırlıyorum. Normal şartlarda planlanan ancak daha sonra iptal edilen hikaye mod'unda, IŞİD'e karşı savaşan bir YPG teröristini kontrol edecektik. Ancak daha sonra hikaye mod'unun iptal edilmesi ile birlikte bu durum ortadan kalktı. Bu konu ile ilgili olarak özellikle Türk oyuncuların yapımcılara kızgın olduğunu tahmin edebiliyorum. Ancak yapımcılar ile yaptığım birebir röportaj ile aslında kendilerinin Türkiye'deki durumdan pek de haberdar olmadıklarını söyleyebilirim. Aksine Türk oyuncular için benden tavsiye dahi istediler, ve gelecekte hem Türkçe dil seçeneği, hem de MPT-76 gibi milli silahlarımızı eklemeyi düşündüklerini belirttiler. Uzun lafın kısası yapımcıların Türkiye'ye yahut Türk oyunculara karşı hiçbir olumsuz düşüncesi yok. Zaten gelen tepkilerin de etkisi ile hikaye modu iptal edildi.

Oyunun bizimle ilgili kısmını da açıklığa kavuşturduktan sonra gelelim oyunun bize neler sunduğuna. İncelemenin başında da belirtmiş olduğum gibi Insurgency: Sandstorm ne tam bir aksiyon FPS oyunu, ne de Squad, ARMA kadar ağır bir simülasyon. Kendisine Battlefield'dan bir tık daha gerçekçi, Squad'dan bir tık kadar daha aksiyona diyebileriz. Ancak bu denge öylesine güzel sağlanmış ki, iki türü de seven oyuncular, Insurgency: Sandstorm'u beğenebilir.

Insurgency: Sandstorm

Benzer İçerikler