Just Dance 2019

Ubisoft'un uzun süredir devam eden dans serisi Just Dance, yepyeni şarkılar ve özellikleri ile karşımıza çıktı. Biz de çifte telli oynayamasak da şu sıralar parti oyunlarında başı çeken yapımlardan biri olan Just Dance 2019 ile gerdan kıvırarak, oyunun genel özelliklerine bakalım istedik.

Just Dance 2019 İnceleme

Açıkçası hiçbir zaman dans ile barışık biri olamadım. her ne kadar başta da söylediğim gibi düğün dernek olunca, hele ki halay filan çekilecekse genelde kendimi bir şekilde pistte buluyorum. Fakat iş biraz daha ritimli oynamaya, yani doğaçlamadan çıkıp işin özünü kavramaya gelince, çok becerikli olduğum söylenemez. Just Dance ise bu ikisini de harmanlamayı başarabilen bir yapım. yani isterseniz tüm figürleri ezberleyerek profesyonel gibi dans edebilir, isterseniz de kendinizi işin sadece ritmine bırakarak eğlenebilirsiniz. İşte Just Dance 2019, tıpkı serinin önceki oyunlarında olduğu gibi bu deneyimi sizlere sunuyor. Yani "ben ne anlarım abi dans etmekten?" deseniz bile, bir şekilde oyundan keyif alıyorsunuz. Hele ki yakın arkadaşlarınız ile oynuyorsanız bunun garantisini kesinlikle verebilirim.

Öncelikle Just Dance 2019 oynaması oldukça kolay bir oyun. Yani dediğim gibi işin uzmanı olun ya da olmayın, bir şekile oyundan keyif alıyorsunuz. Üstelik bu kolaylığı farklı oynanış imkanlarıyla da sağlamışlar. Yani Playstation kameranız ya da kinect'iniz var ise direk olarak oyun sizin görüntünüzü algılıyor ve ona göre oynayabiliyorsunuz. Playstation Move kontrolcüleriyle, ya da Switch sahibiyseniz direk olarak Joy-con kontrolcüleriyle de oynamak mümkün. Bunun yanı sıra herkesin oynayabilmesi açısından oyunda bir telefon desteğine de izin verilmiş. Wyatt Cheng'in dediği gibi herkesin elinde bir telefonu var sonuçta. Ubisoft bu durumu çok güzel bir şekilde avantaja çevirmiş. İndirdiğiniz bir uygulama sayesinde akıllı telefonunuzu bir kontrolcü olarak kullanabiliyorsunuz.

Kontrolcü ayarını yapıp oyuna geçtiğinizde ise Just Dance 2019, tıpkı önceki oyunlarda olduğu gibi oldukça renkli bir menü ile açılışını yapıyor. Bu kısımda sıralı danslara girebildiğiniz gibi profil ayarlamalarınızı da yapabiliyorsunuz. Şarkı listesine girdiğinizde ise sizi kalabalık bir liste karşılıyor. Birçok farklı dans türüne verilen bu listede Türkiye'den bir şarkıya da yer verilmiş. Oyunun normal şarkı listesinde Ece Seçkin'in Adeyo isimli parçası da bulunmakta. Eğer bu kadar şarkı bana yetmez, göbek üstüne göbek atarım, salsa, çaça ne varsa yaparım derseniz Unlimited şarkıları da dahil olmak üzere sizi geniş bir indirme listesi de bekliyor. Tabi oyuna girdiğiniz anda tüm şarkılara ya da oyun modlarına sahip değilsiniz. Kısa bir dans turu sonrası ise diğer parçaların da kilitleri açılmaya başlıyor. Ayrıca Unlimited şarkıları adının tam tersine kısıtlı bir süre için sizde kalıyor.

Just Dance serisi genel olarak rekabet ve eğlence unsurları üzerine kurulan bir yapım. Yani dilerseniz aynı figürler ile arkadaşlarınız ile kapışabilir ve daha çok puan almaya çalışabilirsiniz. Ya da tıpkı profesyonel bir dans grubu gibi ana dansçının etrafına toplanmanıza da izin verilmiş. Her parça sonrası sergilediğiniz figürlerin ne kadar doğru ya da mükemmel olduğuna göre puan kazanıyorsunuz. Bu puanları arttırmak için ise ekranda beliren figürleri sergilemeniz gerekiyor. Bu puanlar ile yeni şarkıların kilidini açabildiğiniz gibi Loot makinesi sisteminde de kullanabiliyorsunuz. Yani sadece elinizdeki telefonu uygun şekilde sallayarak da tam puan alabiliyorsunuz. Bir nevi oyunu kandırmanız mümkün ama olaya tam girmedikten sonra zaten oyun oynamanın da bir mantığı kalmıyor. O yüzden müziğin ritmine uyup, tüm figürleri sergilemeye çalışmak daha eğlenceli bir hale geliyor da diyebiliriz.

Just Dance oynarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de geniş bir alana ihtiyacınızın olması. Özellikle oyuncu sayısına göre daha fazla alana da ihtiyaç duyuyorsunuz. Dikkatli olmassanız ufak kazalar ya da telefonu sıkı tutmazsanız elinizden fırlaması gibi üzücü durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Kısacası Just Dance 2019 genel olarak serinin izinden giden bir yapım. Tıpkı geçen sene olduğu gibi farklı kontrol çeşitleri ve kolay uyumluluğu ile sınıfı geçiyor. Özellikle kalabalık bir şekilde oynuyorsanız oyunun eğlencesi de doğal olarak artıyor. Genel anlamda baktığımızda Unlimited içeriğine doğru kayması ve bir önceki oyuna göre büyük yenilikler içermemesi eleştirilebilir. Yine de eğlenceli şarkılar ve danslar ile bu türün en iyi oyunlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Just Dance 2019
Etiketler:
Just Dance 2019

Benzer İçerikler