Magic The Gathering: Duels Of The Planeswalkers 2012

95 yılında Nişantaşı Reasürans Çarşısı’nda masaüstü FRP hayatına başlamış birisi olarak o zamanlar nelere bulaşacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu. Daha öncesinden sadece birkaç yerde nasıl bir şey olduğunu duyduğum bu eşsiz dünyada uzun zamandır şöyle ya da böyle içinde sayılırım. Elbette artık o zamanlar ki kadar aktif bir masa üstü oyunculuğum yok maalesef ancak zaman oluyor da o günleri yad etmiyor değilim.

Bu anılardan bir tanesi de orada kah yaz sıcağında kah kış soğuğunda dışarıda oynadığımız Magic oyunlarıydı. Onlarca insan bir araya gelip bir masa etrafında toplanıp ikili maçlar yaprak eğlenceli vakit geçirirdik. İlkokul çağından beri kart oyunları ile farklı farklı konseptlerde tanışmış olsam da bilmeyenler için söyleyeyim Magic The Gathering bu zaman kadar oynadığınız hiçbir kart oyununa benzemez.

Bende full as var panpa

Matematik profesörü Richard Garfield tarafından üretilen bu oyun 1993 yılında şu sıralar neredeyse tüm FRP ürünlerinin sahibi olan Wizards of Coast tarafından dağıtılmaya başladı. Demin de dediğim gibi her ne kadar uzun süre önceleri kart oyunları mevcut olsa da (oyun kağıtlarıyla oynanan pişti, poker,vs. gibi şeylerden bahsetmiyorum) toplanabilir kart oyunlarının babası olan Magic kısa zaman içinde oldukça geniş bir kitleye yayıldı.

Şimdi yeni çıkan oyunumuzu anlatmadan önce size biraz kart oyunun kendisinden bahsedeyim. Magic The Gathering aslında büyücülerin kendi aralarında yaptıkları savaşlardır. Tek bir cümle ile özetlemek gerekirse Magic the Gathering bir nevi Heroes of Might and Magic’in değişik bir versiyonu diyebiliriz. Elinizdeki destelerde sizlerin mana’ları, büyüleri, büyülü eşyaları ve yaratıklarıdır. Sıra bazlı bu oyunda iki büyücü karşı karşıya gelir ve ellerindeki desteler ile birbirlerini yok etmeye çalışırlar. Magic The Gathering’de beş çeşit büyü var; beyaz, mavi, siyah, kırmızı ve yeşil. Beyaz düzeni, eşitliği ve sakinliği temsil ederken mavi aklı, zekayı, mantığı ve illüzyonu temsil eder. Siyah gücü, hırsı, açgözlülüğü, ölümü temsil eder. Kırmızı özgürlük, kaos, tutku, yaratıcılık, öfke gibi duyguların rengi iken yeşil ise hayatın, içgüdülerin, doğanın, gerçekçiliğin büyülerini sizlere sunar.Bunlara ek olarak çok renkli ve renksiz kartlar da mevcuttur. Çok renkli kartlar “Legend” kartları iken destenizdeki en güçlü kartlar olmakla beraber bazı kısıtlamaları da mevcuttur.  Renksiz kartlar ise genelde oyunda mana yerine geçen “Land” kartları veya büyülü özel nesneler olan “Artifact” kartlarıdır.

Magic The Gathering: Duels Of The Planeswalkers 2012

Benzer İçerikler