Metal Gear Survive

Metal Gear oyunlarını seviyorsanız, size seriye olan saygınızı kaybetmemek için oynamamanız gereken bir oyun olan Metal Gear Survive'dan bahsedeceğim. Hatta, şöyle desek daha doğru olur: Metal Gear Survive bir Metal Gear oyunu değil, sadece Konami'nin serinin ismini kullanarak pirim yapmaya çalıştığı başarısız bir oyun. Hikayenin başında Metal Gear Solid V: Phantom Pain'in sonrasında olanları görüyoruz. Mother Base, UN tarafından saldırı altında ve iki taraf büyük kayıplar veriyor. Bu sırada Big Boss'u da görüyoruz. Burada Konami eski oyunun ekmeğini yemeye başlıyor. Karakterimiz ile burada tanışıyoruz. Mother Base'de Big Boss'a çalışan askerlerin birisiyiz. Gerisini, oynayacak olanların keyfini kaçırmamak için anlatmıyorum.

Metal Gear Survive inceleme

Öncelikle oyunun mekaniklerinden bahsedelim. Metal Gear Solid V'in hali hazırda sahip olduğu basit karakter mekaniklerinin hepsi Survive'da da yer almakta. Fakat, bunlar hayatta kalma temalı olarak değiştirildiği için eskisi gibi çalışmıyor. Oyunun genelinde boş ve çolak bir arazide yemek ve su arayarak, zombimsi yaratıklar öldürüyoruz. Bir de oyunun daha başında elimize verdiği mızrak var. Ah o mızrak yok mu o mızrak. Hiç bir AAA oyunda bu kadar yavan ve tek düzey bir saldırı mekaniği görmedim. Yaptığınız tek şey mızrağı ileriye geriye itmek. Bu sadece mızrak için geçerli değil. Karakterimiz, bulduğumuz ekipmanlar ile bir kaç farklı silah oluşturabiliyor ve bu silahlar da mızrakta olduğu gibi tek düzey kalıyor. Sopayı sallamak saatler sürerken rakibinizden aldığınız iki darbe ile ölüyorsunuz.

Tüm Metal Gear oyunlarında olduğu gibi Metal Gear Survive'ın çoğu görevi gizlilik istemekte. Zaten isteseniz de saçma mızrak "ittirme" hareketimiz ile bir anda çoğalan zombilere karşı pek bir şansınız yok. Bu yüzden gizlilik epeyi önemli. Tabi ki bir de yoktan var ettiğimiz çitler var. Zombilerin çıkacağı yeri çit ile kapatıp iğne batırıyormuş gibi dakikalarca mızrağınızı ileri geri sallayın. Çok fazla zombi olursa çitlerin üzerine çıkıp yıkabiliyorlar. Peki biz ne yapıyoruz? Hop! yeni çit! Gelelim hayatta kalma mekaniklerine. Mother Base'in yıkık dökük olduğu alternatif bir evrende yer alan küçük bir alanı sosyal mekan olarak kullandığımız oyunda farklı ekipmanları oluşturabildiğimiz yerler mevcut. Burada gerekli malzemelerle karakterinizin ihtiyacını karşılayabiliyorsunuz.

Odun ateşinin üzerinde yer alan küçük bir alanda karakterimizin yiyecek içecek ihtiyacını karşılamak için farklı ürünler oluşturuyoruz. Bunları yanınızda taşımanız önemli. Fakat, fazlasını taşırsanız görev sırasında bulduğunuz malzemeleri çantanıza koyacak alan bulamayabilirsiniz. Her görev sonrasında ana mekanımıza %30 oranla döndüğümüzü düşünürsek de incelemenin başlarında belirttiğim gibi oyunun genelinde su ve yemek arayacaksınız. Bulduğunuz zaman bu ürünlerin üssünüze dönene kadar çantanıza düşmeyeceğini de belirteyim. Yani sağlık ve stamina oranlarınız azsa elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Diyelim ki tutamadınız ve öldünüz, o göre sırasında topladığınız tüm malzemelere veda edin. Aynı oranla daha hızlı bir şekilde yiyecek bulmaya hazır olun. Karakterimizin ne kadar hızlı susadığını ve acıktığını görseniz bana hak verirdiniz.

Metal Gear Survive'ı oynamaya başladığınız ilk saatlerde bu sorunlar ile karşılaşacaksınız. 3-4 saat sonrasında ise karakteriniz ilk geliştirmesini alıyor ve işler biraz daha kolaylaşıyor. Bu geliştirme puanlarını da öldürdüğümüz zombilerden ve kristalimsi bitkilerden topluyoruz. Bu puanları biriktirip yeni bir güncelleme almak için bir kaç görev yapmanız gerekebilir. Oyunun co-op kısmına da biraz değinelim. Metal Gear Survive'ın ana hikayesi maalesef co-op ile oynanmıyor. Co-op'a geçiş yaptığınız zaman yapacağınız tek etkinlik dalgalar halinde gelen zombiler ile savaşıp hayatta kalmak. Bu tabi ki arkadaşlarınız ile oynadığınız zaman eğlenceli bir moda dönüşebiliyor. Eğer kazanırsanız, güzel hediyeler alabilirsiniz. Fakat, kaybederseniz, hiçbir şey alamıyorsunuz. Bu da geçirdiğiniz zamana pek değmiyor.

Şimdi gelelim işin vurucu kısmına. Mikro ödemeler ve paralı karakter slotları. Eğer yeni bir karakter açmak istiyorsanız ve sahip olduğunuz kayıt dosyasını kaybetmek istemiyorsanız, 10 dolarlık bir ücret vererek ikinci bir karakter slotu açmanız gerekiyor. Her seferinde bunu tekrarlamanız gerekiyor. Tabi ki oyun size ikinci bir karakter açmanıza sebebiyet verecek bir deneyim sunmuyor.

Kısacası Metal Gear Survive, Hideo Kojima'nın efsaneleştirdiği Metal Gear serinin ekmeğini yemeye çalışan yavan bir hayatta kalma oyunu. Konami için ne kadar cesur bir hamle olsa da eğlenceli ve kendini oynatan bir oyun değil. Metal Gear serisine olan saygınızı kaybetmek istemiyorsanız, uzak durmanızı öneririm.

Metal Gear Survive
Etiketler:
Metal Gear Survive

Benzer İçerikler