Middle Earth: Shadow of War

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yüzyılımızdaki etkisi kesinlikle tartışılamazdır. Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi'ni beyaz perdeye taşıması ile birlikte bir kültür haline gelen seri için birden çok da video oyunu yapılmıştır. Bu yapımların her biri için başarılı diyemeyiz ancak, The Battle for Middle-earth, Return of the King ve Conquest gibi başarılı oyunları bulunuyor. Oyuncuların ve Yüzüklerin Efendisi hayranlarının uzun süredir beklediği türde bir LOTR oyunu ise 2014 yılında Monolith ve Warner Bros.'dan gelmişti. Middle-earth: Shadow of Mordor isimli bu oyun ne kadar oynanış bakımından Assassin's Creed ve Batman Arkham serisine benzetilse de kendisini kanıtlamış ve en başarılı oyunlar arasında girmeyi başarmıştır. Bildiğimiz ve sevdiğimiz Orta Dünya'da Talion isimli bir Ranger'ın hikayesini bize anlatıyordu. Gondor'un elinde bulundurduğu Mordor'u tekrar ele geçiren Sauron, Talion ve ailesini oracıkta öldürtüyordu. İntikam ateşi ile yanıp tutuşan Talion, Wrath dediğimiz araf tarzı bir yerde eski bir Elf demircisi olan Celebrimbor ile bir olup. Sauron'u Mordor'da aramaya başlıyordu.

Middle-Earth: Shadow of War incelemesi

Aradan üç yıl geçti ve Talion'un hikayesi Shadow of War ile devam ediyor. İlk oyunun sonunda hikaye yeni bir yüzük yapılması gerektiğini söyleyerek bizi oracıkta bırakmıştı. Tam olarak kaldığı yerden devam eden Shadow of War, Celebrimbor ve Talion'u Mount Doom'un ortasında yeni bir yüzük döverken gösteriyor. Buradan sonra ise maceramız tekrar başlıyor. Shadow of Mordor'da olduğu gibi boş bir arazi yerine, Mordor'da bulunan kale şehirlerde Orc'ların canını yakıyoruz. Bu mekanlar arasında Yüzüklerin Efendisi hayranlarına tanıdık gelecek olan Minas Morgul ve Cirith Ungol gibi yerler bulunmakta. Sauron'un tekrar yükselişe geçtiği dönemde geçen oyun, Orc'ların benimsediği Mordor'un tekrar nasıl Sauron'a geçtiğini de gösteriyor.

Detaya girmeden önce, Shelob karakterinden bahsedelim. Yüzüklerin Efendisi'nden tanıdığımız örümcek ablamız Shelob, Shadow of War'da çekici mi çekici bir ablamız ve hikayede yeri büyük. Monolith, Shelob'un neden kadın karakter olduğu hakkında epey eleştiri almıştı. Ancak, işin doğrusu Shelob aslında bir örümcek değildir. Kendisi, annesi Ungoliat gibi örümcek formunu kullanan şeytani bir ruhtur. Tolkien'in eserlerine alışkın biriyseniz, karakteri benimsemeniz biraz uzun sürebilir. Tolkien'in dünyasından Shelob dışında, Gollum ve Witch-King ile de hikayemiz sırasında karşılaşıyoruz. Bu karakterler küçük küçük rollere sahip değil, aksine oyunda büyük bir etkisi bulunmakta.

Middle Earth: Shadow of War

Benzer İçerikler