Okami HD

Okami, video oyunları tarihindeki önemli oyunlar arasında yer almaktadır. İlk olarak Capcom'un alt stüdyolarından Clover Studios tarafından 2006 yılında geliştirilen Okami, oyunun raflarda yerini almasından bir yıl sonra kapılarını kapatan Clover Studios'un jübilesi niteliğinde bir oyundur. Maalesef, oyun ilk başta istediği ilgiyi görememişti. PlayStation 2 için geliştirilen Okami, sonrasında Nintendo Wii ve 2012'de Okami HD adı ile PlayStation 3 için yayınlanmıştı.

Okami HD inceleme

Şimdi ise birden fazla yeni platform için gelen Okami HD, PlayStation 4, Xbox One ve PC için yayınlandı. Okami, tarzı ile farklılık yaratan bir oyun olmuştur. Maalesef, oyunu PlayStation 2'de kısa bir süre oynamıştım. Çok istememe rağmen de sonrasında oynama şansı bulamamıştım. O yüzden oyunu bir remastered olarak değil de, yeni çıkmış bir oyun gibi incelemekteyim. Beyaz bir kurt formundaki Shinto güneş tanrısı Amaterasu ile oynadığımız oyunda Issun isimli bir artist ile birlikte maceramıza başlıyoruz. Sekiz başlı şeytan Orochi'nin dünyayı mahvetmesinden sonra, görevi üstlenen Amaterasu, harap olmuş yerlere tekrar hayat veriyor. Görsel olarak tatmin edici bir manzara olan bu hayat verme olayı Amaterasu'nun gücünü yansıtmakta. Oyun için yapılan grafik geliştirmeleri gayet yerinde olmuş. Bu da oyunun PlayStation 2 versiyonuna benzerliğini korumasını bu yüzden de oyuncuların nostalji dolu bir tecrübe yaşamasına neden oluyor. PlayStation 4 ve Xbox One'da 1080p çalışan oyun, PC'de 4K desteği de barındırıyor. 

PlayStation 4 üzerinde incelediğim Okami HD, grafik bazında gerçekten başarılı ve renkli. Oyun bir masalmış gibi oyunculara sunulmuş ve sulu boya ile aktarılmış gibi duruyor. Japon sulu boya sanatının güzelce oyuna aktarıldığı Okami HD, zamanında da görsel olarak diğer oyunların önünde olan bir yapımdı. Sıcak renkler ile dolu oyun oyun sanki interaktif bir boyama oyunu gibi geliyor. Tabi ki bunu oyunun eski versiyonunu oynayan oyuncular da biliyor. Okami HD'nin hikayesi gayet başarılı bir şekilde yazılmış. Eğlenceli karakterler ile dolu olan oyun bir çok yan karaktere ve bu karakterlere bağlanmanızı sağlayan bir çok yan görev mevcut. Oyun hakkında tek şikayetçi olduğum nokta karakter seslendirmesinin olmaması ve bunun yerine garip bir vızıltı olması.

Okami HD başarılı müziklere sahip olan bir yapım

Okami HD'de bulunan sesler ve müzikler de gayet başarılı. Oyunun sahip olduğu temaya uygun olan bu müzikler, oyunu çok daha oynanabilir ve başarılı hale getirmekte. Oyun içerisinde bulunan sinematikler genellikle uzun tutulmuş. Ancak, Okami'nin hikayesi ve anlatımı halihazırda başarılı olduğu için ve bir efsaneyi dile getirdiği için izlemesi gayet eğlenceli. Oyun içerisinde bir dövüş sistemi de bulunmakta. Bu dövüşler interaktif olarak gerçekleşmekte. Örnek vermek gerekirse, karşınıza çıkan bir düşmanı yok etmek için fırçayı kıllanarak son darbeyi vurmanız gerekmekte. 

Okami HD, içerisinde barındırdığı bulmacaları dövüşlerde kullandığımız fırça ile tamamlamamızı istiyor. Haritalardaki boşlukları, fırça ile tamamlayarak bölümleri geçebiliyorsunuz. Amaterasu'nun karakter modeli, orijinal versiyonu olarak bırakılmış. En azından animasyonlarda biraz değişiklik yapılması daha iyi olabilirmiş. Aksiyon bazlı bir dövüş mekaniğine sahip olan Okami HD, daha çok kombo üzerine kurulu bir sisteme sahip. Dövüş gerçekleştiği zaman etraf kapanıyor ve belirli bir alanda dövüşüyorsunuz. Buna bosslar ve normal moblar dahil. Üç farklı silah tipine sahip olan oyunda farklı kombinasyonlar denemek mümkün. Ayrıca, Dojo'ya giderek Amaterasu'yu güçlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak Okami HD, oynaması eğlenceli ve görsel olarak hayran bırakan bir yapım. Eğer oyunu oynama şansına sahip olmadıysanız veya eskiden oynamış olup tekrar oynamayı düşünüyorsanız, Okami HD'yi tavsiye ediyorum.

Okami HD
Etiketler:
Okami HD

Benzer İçerikler