Puzzle Agent 2

Hani bazen dışarı çıkacaksınızdır ve her şey hazırdır fakat sizi bir arkadaşınız arabayla alacağı için onu beklemeye koyulursunuz ya, o bekleme süresi o kadar garip ve iğrenç bir süredir ki. Ne ciddi bir şey yapmak için yeterlidir ne de sıkmayacak kadar az. İşte böyle durumlarda yardımımıza bilgisayarımızdaki Windows oyunları koşar. Özellikle Solitare, Freecell veya Hearts oyunları bunun için idealdir.

Macera oyunlarıyla adı bütünleşen Telltales Games bildiğiniz gibi şu sıralar Back to the Future: The Game ile gündemi meşgul ediyor, ancak bu sırada saman altından bazı oyunları da sessiz sedasız piyasaya sürmeye de devam ediyor. İşte bunlardan bir tanesi de Puzzle Agent 2. Yukarıdaki hikayenin de ana konusu buradan çıkıyor zaten. Artık arkadaşınızın sizi almasını beklerken oynayabileceğiniz daha kaliteli bir oyun var.

Karlı bir günde elde gazete bulmaca çözmeye

Yanlış anlaşılmasın Puzzle Agent 2 aslında demin bahsettiğim tarzda hafife alınacak bir oyun değil kesinlikle. Özellikle atmosferi ve görselleri ile ciddi anlamda ilginizi çekebilecek bir oyun. Hele o gizem müzikleri, her ne kadar alışılagelmiş olsa da, absürt hikayeye ve oluşturulan gergin atmosfere oldukça uygun. Ancak maalesef oyunun türü kendisini pek çok oyuncudan soğutabilecek potansiyele sahip. Neyse şimdilik teknik konuları bir kenara bırakalım ve olayın biraz hikaye kısmına geçelim. Adından da belli olduğu gibi Puzzle Agent 2 bir devam oyunu. Aynı zamanda bir macera oyunu olduğu içinde ilk oyunun arkasında bıraktığı gizemin peşinden koşan bir devam oyunu.

İlk oyunu henüz oynamamış olan arkadaşlara SPOILER vermemek amacıyla hikayeyi basitleştirecek olursak; Nelson Tethers, FBI’ın Puzzle Crimes adlı bölümünde çalışan başarılı ve hırslı bir ajandır. Bir gün Minnesota’nın Scoggins kasabasında yaşanan kaybolma olayları ve bundan dolayı kapanan silgi fabrikasının ardındaki gizemi çözmeye çalışan Nelson, olayı biraz uçuk kaçık da olsa çözmüş ve fabrikanın yeniden çalışmasını sağlamıştır. Bu arada silgi fabrikasının önemi çok büyük nitekim Beyaz Saray, Oval Ofis’in bütün silgileri buradan sağlanıyor.

İşte böyle bir maceranın ardından FBI her ne kadar davayı kapatmış olsa da Nelson davanın tam olarak sonuçlanmadığı hissine kapılır ve en sonunda dayanamayıp Scoggins’e geri dönerek etrafı kolaçan etmek ister. İşte bu şekilde Nelson ile birlikte bizim de ikinci maceramız başlar.

Nelson Tethers, bulmaca ajanı

Puzle Agent 2 (PA2), tıpkı ilk oyunda olduğu gibi ünlü karikatürist Graham Annable’ın iş birliği ile yapılmış. Esasında ilk oyun, yapımcı firma Telltale Games’in pilot projesi olarak üretilmişti ancak beklenenden daha fazla ilgi görmüş olacak ki devam oyunu çıkartmak onlara oldukça mantıklı gelmiş.

Puzzle Agent 2
Etiketler:
Puzzle Agent 2

Benzer İçerikler