Soul Calibur 6

Dövüş oyunu türünde diğer oyunlardan biraz daha farklı mekaniklere ve kombolara sahip olan Soul Calibur serisi, yeni nesilde de kendini gösterdi. Soulcalibur: Lost Swords’u saymazsak son olarak 2012 yılında beşinci oyunuyla oyuncuların karşısına çıkan Soul Calibur serisi, altıncı oyunuyla oynanış anlamında nasıl bir değişikliğe gitmiş? Oyunculara ne gibi yeni mekanikler sunmuş? Gelin hep birlikte bakalım…

Eskiden olduğu gibi artık pek fazla (bazı seriler hariç) sükse yapamayan dövüş oyunları, yıllar içerisinde daha bir niş kitleye hitap eder hale geldi. Strateji oyunları gibi çok geri planda kalmasa da, büyük firmalar hala bu tarafta bulunan büyük kitlenin farkında ve neyse ki güzel oyunlar görmeye devam ediyoruz. Diğer dövüş oyunlarına nazaran oynaması daha kolay ve alışma süreci sancılı olmayan Soul Calibur serisi, ilk oyunundan bu yana öğrenmesi kolay, ancak ustalaşması zor bir sistemi kontrolcümüze veriyor.

Soul Calibur 6 inceleme

Yeni oyunda dikkat çeken en büyük özellik, kendi karakterimizi oluşturma sistemine geri dönmemiz oldu. Seriye üçüncü oyunda dahil edilen bu özellik sayesinde kendi karakterimizi oluşturabiliyor ve istediğimiz silahı kullanma şansını elde edebiliyoruz. Böylelikle Soul Calibur serisinde bulunan sevdiğiniz ana karakterlerin kombolarını, kendi karakterimiz üzerinde kullanma şansı elde ediyoruz. Ancak yine eski oyunlarda bulunan silaha göre komboların ve özelliklerin değişme sorunu, maalesef yeni oyunda da var. Yani kendi karakterinizi oluşturduğunuzda, kendi karakterinize farklı yetenekler eklemek yerine, hikayede bulunan karakterlerin silahlarına göre özelliklere erişebiliyorsunuz. Çoğu oyuncu bu durumdan memnun olsa da, şahsen bu özelliğin karakterimizin özgünlüğünü öldürdüğünü düşünüyorum. Mortal Kombat Armageddon oyununda olduğu gibi oluşturduğumuz karakterin özelliklerini ve kombolarını kendimiz belirleseydik, eminim ortaya daha özgün karakterler çıkabilirdi.

Yine de karakter oluşturma ekranının fazlasıyla detaylı olduğunun altını çizmek istiyorum. Çünkü karakterinizin görünüşünü belirli detaylar haricinde her şekle sokabiliyorsunuz. Soul Calibur evreninde bulunan ırklar içerisinden istediğinizi seçip, hayalinizdeki dövüşçüyü arenaya yansıtmak tamamen sizin elinizde. Karakterin görünümünde özelleştirme yapmak için onlarca opsiyonu bize bırakan geliştirici ekip, bazı görünüşleri oyun içi parayla açmamızı istiyor. Çoğu rol yapma oyunundan daha kaliteli bir karakter oluşturma menüsüne sahip olan Soul Calibur 6, bu kısımda eski oyunların üstüne oldukça fazla yenilik katmış.

Oyunun hikaye kısmında ise yine klasik olarak efsanevi ve şeytani güçlere sahip bir silahın, ana karakterlere güç vermesinden bahsediliyor. Hikaye açılışında karşılaştığımız ve bölünmüş iki şeytani kılıca sahip olan Cervantes'i durduran dövüşçülerden sonra, başka kötü bir karakter sağlam kılıcı eline alıyor ve hikaye başlıyor. Hikaye tarafında pek ilgi çekici olmayan yapım, hikaye gidişatını oldukça güzel işlemiş. Basit bir senaryo kurgusuna sahip olan yapımın ana hikayesinde, kötü dövüşçüleri alt ederek tabiri caiz ise dünyayı kurtarıyoruz. 

Her bir karaktere özel köken hikayesi ekleyen geliştiriciler, bunun yanında kendi oluşturduğumuz karakteri de hikayeye dahil etmiş. Ana hikayeden farklı olan bu hikaye gidişatında yine kötü karakterin peşine düşerken, bu kez kendi seçimlerimize dayalı bir hikaye bizleri karşılıyor. Adım adım kendi karakterimize geliştirirken, aynı zamanda seçimlerimize bağlı olarak karakterimizin kişiliğini de oyuna yansıtabiliyoruz. Karanlık ve aydınlık taraflara geçebildiğimiz oyunda, kötü veya iyi olmak tamamen sizin elinizde. 

İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu oyunun haritasında dünyayı dolaşarak dövüşlere katılıyoruz. Ayrıca parayla da silahlarımızı yenileyerek karakterimizi güçlendirme şansımız var. Oyunun içerisinde yer alan tüm silahlara erişebilen karakterimiz, biz istediğimiz zaman silahını değiştirebiliyor. Böylelikle takılıp kaldığımız biz düşmanda silahı değiştirerek farklı taktikler deneyebiliyoruz. Ayrıca dövüşlerden önce yemek tüketip istatistiksel olarak karakterimizi güçlendirme şansımız da var.

Her bir dövüşten sonra seviye atlayan karakterimizin hızı ve verdiği hasar yükseliyor. Hasarı bir kenara bıraktığımızda hız yükseldiğinde daha kolay kombo yapabilirken, yüksek seviyelere geldiğinizde kullandığınız silaha hakimseniz düşmanınızı adeta  yerden kaldırmıyorsunuz.

Silahlar üzerine kurulu olan bir kombo sistemine sahip Soul Calibur serisinde yine altıncı oyunda birbirinden özgün ana dövüşçü olarak tabir edebileceğimiz karakterler bizi bekliyor. Her birinin farklı farklı özellikleri varken, her karakterin oynanış stili birbirinden farklı olmuş. Böylelikle oyunda herkesin oynayış tarzına hitap edecek bir karakter bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Voldo ile daha yavaş ve sanki sıra tabanlı bir oyun oynuyormuşçasına dövüşürken, Groh isimli karakter ile neredeyse hiç defans yapmadan düşmanınızı hızlı bir şekilde köşelere sıkıştırabiliyorsunuz.

Oyunda bulunan özel yetenekleri ise doğru tuş kombinasyonlarına bastıktan sonra kullanıp ağır hasarlar verebiliyorsunuz. Bu yetenekleri kullanmak için ise diğer dövüş oyunlarında olduğu gibi klasik bir şekilde süper barınızı doldurmanız gerekiyor.

Oyunun çevrimiçi tarafıysa maalesef pek beklentilerimi karşılayamadı. Çevrimiçi rekabetçi tarafta yeterli dövüş modu desteği olmazken, bir de üstüne maçlarda yaşanan bağlantı hataları bazen oynayanı çileden çıkartabiliyor. Çoğu oyunda yaşadığım kopuklukların sunucu tabanlı olduğunu öğrendim. Geliştirici ekip ise sorunların kısa süre içerisinde giderileceği sözünü verdi.

Soul Calibur 6
Etiketler:
Soul Calibur 6

Benzer İçerikler