Spyro Reignited Trilogy

Şüphesiz içerisinde bulunduğumuz jenerasyonun en başarılı geliştiricilerinden bir tanesi olan Insomniac Games, uzun yıllar boyunca video oyun dünyasına sayısız marka kazandırmayı başardı. Özellikle bu nesilde Sunset Overdrive’dan sonra Marvel’s Spider Man ile yaptığı sıçrama oyuncuların oldukça dikkatini çekti. Daha çok konsollara oyun geliştiren yapımcı ekibin elinden çıkan Spyro markası, yeniden yapım haliyle bir kez daha karşımıza çıktı. Tüm dünyada sessiz sedasız her yaştan oyuncuya hitap eden Skylanders serisini ortaya koyan Toys for Bob geliştiricilerinin yeniden yaptığı oyun, açıkça söylemek gerekirse her hali ile oldukça eğlenceli olmuş.

Spyro Reignited Trilogy inceleme

Activision’ın dağıtımcılığını üstlendiği Spyro Reignited Trilogy içerisinde serinin sevilen oyunları Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto's Rage! ve Spyro: Year of the Dragon bulunuyor. Oyunun oynanış mekaniklerini iyileştiren geliştirici ekip, grafiksel olarak oyunu günümüze başarılı bir şekilde uyarlamış. Spyro’ya yeni animasyonlar ekleyen geliştirici ekip, oyunu adeta Pixar’ın elinden çıkmış bir animasyona benzetmiş durumda. Eğer Spyro’nun eski halini oynadıysanız, Insomniac’ın oyun için ortaya koyduğu orijinal tasarımları hatırlayacaksınızdır. Spyro Reignited Trilogy’de ise bu tasarımları yeni nesil görmek oldukça heyecan verici olmuş.

Ufuk çizgisine kadar uzanan bulut tarlalarının yanında, buzulların üzerinde oluşmuş kocaman çatlaklar, eşsiz yeşil alanlar gibi detaylar göze oldukça hoş hitap ediyor. Şahsen oyunu oynarken, çocukken sabahları erken kalkıp izlediğim çizgi filmleri tekrar izliyormuş hissine kapıldım.

Oyunun oynanış mekanikleri ise PlayStation’a çıkan Spyro oyunlarına nazaran daha da iyileştirilmiş durumda. Yeni animasyonların yanında ana karakterimizin artık çok daha kolay ve akıcı bir şekilde kontrol edilmesi, platform mekaniklerine fayda sağlamış. Süzülme, ateş püskürtme veya hızlı koşma gibi mekanikler ise yine olduğu gibi oyunda bırakılmış. Oyunun görevlerini de ellemeyen geliştiriciler, yeniden yapım Crash oyunlarında olduğu gibi oyundaki amacımızı aynı bırakmış. Yumurta ve elmas toplama gibi görevlerin yanında meydan okuma görevlerinde eğlenceli vakitler geçirebilmek mümkün.

Oyunun kamera kontrolleri ise daha fazla iyileştirilmiş. Ana karakterimizin ani hareketleri yüzünden eski oyunlarda mekanikler biraz bozulabiliyordu. Bu kez daha rahat bir oynanışla karşı karşıyayız. Insomniac ekibinin ortaya koyduğu bölüm tasarımlarını da ellemeyen geliştiriciler, oyunda bulunan bulmacaları da olduğu gibi bırakmış.

Bu sebepten dolayı oyunları ikinci kez oynayacaksanız, bulmacalarda pek fazla zorlanmayacağınızdan alacağınız zevk de heyecanını kaybediyor. Belli bir alandan yola çıkarak haritalar arası yolculuk yapmaya imkan sağlayan oyunların müzikleri de elden geçirilmiş durumda. Spyro Reignited Trilogy için baştan orkestral müzikler yaptıran Activision, eski oyunlarda duyduğumuz ikonik müziklerin yenilenmiş halini de oyuna eklemiş durumda.

Spyro Reignited Trilogy

Benzer İçerikler